Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia.

f.pawlo 25 Maj 2015 22:51 2220 27
  • #1 25 Maj 2015 22:51
    f.pawlo
    Poziom 15  

Witam. Mam poważny problem. Temat na początku wydaje się prosty...ale mi już brakło teorii...
    Zakład drzewny. Jest maszyna do cięcia. Pracuje tam silnik 11 kW w trójkącie- rozruch bezpośredni. Problem jest taki że pracuje kilka godzin i pada jak mucha. Wyłącznik silnikowy nawet pada, uszkadzając się. W maszynie pracują inne silniki i działają prawidłowo. tylko ten jeden ciągle pada. Układ pracy to:
    Listwa rozdzielcza w rozdzielni sterującej maszyną-potem leci przewodami fi 6 na wyłącznik Eaton PKZM0-25 ustawiony na 22A - potem na stycznik 80A załączając silnik.Przy tej dziwnej awarii pada silnik oraz wył. silnikowy i uszkadza się jeden tor prądowy. Co dziwne bo ten typ ma dużą wytrzymałość wyłączania do 150kA. Wymieniłem : silnik, kabel silnik - stycznik , wył. silnikowy też. I to samo. Dołożyłem czujnik faz z kontrolą styków stycznika, sprawdziłem napięcia na fazach, a max prąd zwarcia na wejściu na termik wynosi ok 1,5 kA L-PE , i pomiędzy fazami też podobnie. Inne silniki chodzą bezproblemowo , tylko z tym są cyrki. Podpowiedzcie co może jeszcze powodować tą awarię. Asymetria, brak fazy oraz przeciążenie odpada bo to sprawdzone. Na tej linii pracują też inne maszyny i to bezproblemowo. Myślałem już o jakimś analizatorze sieci...bo już niema się do czego doczepić a jednak silnik się po kilku godzinach uszkadza. Myślałem o tym że może jakieś szkodliwe prądy się chwilowo pojawiają na linii , no ale inne silniki pracują i to w tej samej maszynie. Niby banalny problem a duży.
    W maszynie pracuje też sterownik PLC i kontroluje też fazy. Może podpowiecie co może jeszcze dawać w kość...czego szukać w tak prostym układzie..?

0 27
  • Relpol
  • #2 25 Maj 2015 23:25
    kosmos99
    Poziom 34  

Może jest za słabe chłodzenie?

0
  • #3 26 Maj 2015 00:55
    mychaj
    Poziom 30  

A uszkadza się cały czas tej samej fazie? Czy się to zmienia?
    Jaka temperatura pracy silnika?
    Uszkodzenie jest nagłe (tak jak zwarcie ) czy jednak musi się ten tor wygrzać kilka godzin?
    Zapnij cęgi na podejrzaną fazę i kontroluj pobór prądu na bieżąco

Jeszcze jedno: on na pewno powinien startować w trójkącie bezpośrednio?

0
  • #4 26 Maj 2015 22:07
    f.pawlo
    Poziom 15  

Witam . Prądy na fazach zmierzone- max różnica to 500mA ale to może być chociażby tolerancja pomiaru. Dziś bardzo dokładnie przyglądałem się pracy maszyny i...okazało się że: silnik po przecięciu pnia i wycofaniu ramienia włączał się jeszcze 3 razy i wyłączał w ciągu 2 sek. Temperatura w silniku rosła i w końcu po czasie padał. A wszystkiemu winien sygnał ze sterownika PLC który sprawiał że stycznik wariował. Dziś na czas testu- sprawdzenia włączałem stycznik podając na niego sygnał ,,ręcznie ,, na cewkę i problem ustąpił. Silnik startuje w trójkącie. Duże prądy rozruchowe - bardzo częstych rozruchów powodowały nagrzewanie się uzwojeń. A że silnik krótko chodził a często miał rozruch i krótką pracę, nie zdążył się ochłodzić . Temperatura rosła aż padła izolacja uzwojeń i bach. Po silniku. Teraz pozostało mi szukać przyczyny dziwnego sygnału z PLC . Ale pocieszające jest to ,że już wiem w którym kierunku szukać. A czy ktoś z kolegów mógłby mi polecić jakieś praktyczne książki na temat programowania PLC ? Chciałbym się szkolić w tym kierunku. I jeszcze jedno. Ma ktoś z kolegów jakiś schemat sprawdzony który przedstawia sterowanie prędkością posuwu poprzez falownik na podstawie pomiaru prądu obciążenia silnika np. napędzającego piły? Chodzi o to żeby posuw automatycznie zwalniał jak np. silnik pił do cięcia będzie zbyt obciążany .

0
  • Relpol
  • #5 26 Maj 2015 22:21
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

f.pawlo napisał:
    Chodzi o to żeby posuw automatycznie zwalniał jak np. silnik pił do cięcia będzie zbyt obciążany .

Taki może pomysł z innej półki czy nie można zastosować sprzęgła na tym silniku . Hydrokinetyczne czy mechaniczne.
    http://www.escopower.be/producenci/transfluid...czne-o-stalym-wypelnieniu-olejem-kr-ckr-cckr/
    http://mi-tech.pl/oferta/sprzegla/
    http://www.fumo.com.pl/index.php?kt=listing&id=3

0
  • #6 26 Maj 2015 22:25
    mychaj
    Poziom 30  

Przyczyną takiego zachowania może być nie sam sterownik PLC lecz jego przekaźnik wykonawczy załączający główny stycznik - stycznik do takiego rozruchu na sporą moc cewki i może przeciążać wyjście PLC i sklejać np. styk sterujący w module I/O , ja bym na próbę zabudował pośredni przekaźnik coś w rodzaju R15 i ewentualnie jakiś układ RC na cewkę stycznika.

0
  • #7 28 Maj 2015 11:23
    marek_ka
    Poziom 26  

Jak nigdy nie programowałeś PLC to zleć sprawdzenie programu komuś kto się na tym zna.
    Przyczyn może być kilka:
    błąd w programie
    "głupiejący" zasilacz od PLC, po przecięciu pnia jest skok napięcia z powodu braku obciążenia
    itd.

Co do nauki programowania, wybierz jakiś PLC i z fabryczną instrukcją pisz co ci tam do głowy przyjdzie. Siemensa olej, bo to przereklamowane badziewie. Wybierz taki PLC do którego producent daje darmowe oprogramowanie.

0
  • #8 28 Maj 2015 21:07
    slawussj
    Poziom 34  

Nie napisałeś jaki to PLC tam siedzi.

0
  • #9 28 Maj 2015 22:59
    Pritend
    Poziom 19  

Witam

A czy jesteś pewien że silnik powinien być połączony w trójkąt. Z twojej wypowiedzi wnioskują że silnik był już kilka razy przezwajany. Nie jestem ekspertem w przezwajaniu silników ale być może jest tak przezwojony że wyższe napięcie pracy czyli gwiazda jest na 400V. Wtedy też w trójkącie pracowałby na 230V co skutkowało by szybkim uszkodzeniem silnika.Sugerowaniem się po przezwojeniu oznaczeniami na tabliczce może być mylne. Kiedy zaczeły się twoje problemy?
    Sprawdziłbym też ten stycznik czy nie jest załączany bezpośrednio z wyjścia sterownika i ewentualnie wstawił po drodze przekaźnik. Ale o tym wspominał już jeden z kolegów z forum.

0
  • #10 28 Maj 2015 23:14
    kosmos99
    Poziom 34  

Gdyby tak było to silnik nie wytrzymałby kilku godzin pracy, poza tym jest zabezpieczony.

0
  • #11 29 Maj 2015 15:32
    f.pawlo
    Poziom 15  

Witam. Dziś pojadę po schemat sterowania to wrzucę skany.

0
  • #12 29 Maj 2015 15:35
    slawussj
    Poziom 34  

Zrób też zdjęcia sterowania i PLC.

0
  • #13 29 Maj 2015 16:03
    f.pawlo
    Poziom 15  

1. Na jakich PLC w dzisiejszych czasach się uczyć ? Są jakieś sprawdzone i niezawodne?
    2. Co myślicie o mini projektach na czymś takim ?
    http://www.telmatik.pl/

0
  • #14 29 Maj 2015 16:27
    slawussj
    Poziom 34  

B. proste, logiczne. Można od nich zacząć. Na początek zainstaluj sobie QUICK II i już możesz tworzyć. Wygodna symulacja. Z tym, że to bardziej przekaźnik programowalny, ale do wielu rzeczy wystarczający.

0
  • #15 29 Maj 2015 21:30
    f.pawlo
    Poziom 15  

A czy te sterowniki z Telematik-a to stabilne urządzenia? Któryś z kolegów ma z nimi doświadczenie? Mam zamiar zakupić sprzęt do nauki ale chciałbym się poradzić jaki - żeby też nie był bardzo drogi...

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia.

Dodano po 3 [minuty]:

Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 3 [minuty]:

Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia.

Oto skany schematów omawianej maszyny. Problem to złe sterowanie- zakłócenia w sterowaniu silnika piły łańcuchowej- 11kW. Jakieś propozycje..?

Dodano po 4 [minuty]:

Rys 2 przedstawia omawiany silnik.

0
  • #16 30 Maj 2015 18:20
    slawussj
    Poziom 34  

Jeśli wcześniej było dobrze, to prawdopodobnie na wejściach przychodzą błędne sygnały. Silnik rzeczywiście załączany jest przez sterownik.
    Najlepiej byłoby wyświetlić program. STEP7 Basic v.13 to ok.1,1kzł. http://www.stermag.pl/zestawy-startowe-siemen...59-zestaw-startowy-s7-1200-6es7212-1bd34-4yb0 Wtedy będziesz miał zapasowy i niezły sterownik do nauki wraz z oprogramowaniem. Silnik 11kW - Ciągłe uszkodzenia.
    Można by zablokować pracę przy tych dodatkowych włączeniach poza sterownikiem, ale trzeba byłoby ingerować w układ. Na razie pomyśl o możliwości wyświetlenia programu.

0
  • #17 30 Maj 2015 19:33
    marek_ka
    Poziom 26  

Nie musisz kupować PLC do nauki. Są symulatory na których można ćwiczyć.
    LSIS udostępnia darmowy program do symulowania ich PLC
    http://www.lsis.com/support/download/

Wstaw czasówkę między PLC a stycznik i ograniczysz liczbę zatrzymań i startów.

0
  • #18 30 Maj 2015 21:18
    jam_es
    Poziom 24  

Sprawdź również stan wyłącznika remontowego.
    Może w czasie dłuższej pracy jest problem z jego stykami.
    Ponadto skontroluj stan wszystkich zacisków na drodze od wyłącznika silnikowego do silnika.

0
  • #19 30 Maj 2015 21:26
    slawussj
    Poziom 34  

Z czasówką bym uważał, aby nierozpędzona piła nie wjechała w materiał. Byłoby wiadomo po wyświetleniu programu.

0
  • #20 31 Maj 2015 09:42
    marek_ka
    Poziom 26  

Też uważam, że należy poprawnie zaprogramować PLC, ale f.pawlo tego nie zrobi.

Przed wstawieniem czasówki należy sprawdzić czy to na pewno sygnał z PLC powoduje częste starty i zatrzymania. Istnieje duże ryzyko że program jest napisany dobrze, a co innego powoduje reakcje stycznika.
    Nie wiemy czy to tak działa od początku, czy też coś się stało i np. coś zmieniono w instalacji.

0
  • #21 31 Maj 2015 18:43
    f.pawlo
    Poziom 15  

Witam. O tej czasówce to myślałem już . Ale najpierw będę sprawdzał wszystko ( całe sterowanie ) PLC - stycznik. Poza tym przydało by się sprawdzić i przeanalizować program ale to na razie muszę zostawić dopóki nie będę miał sprzętu do tego i umiejętności. Ale nie od razu się wszystko wie. Jak tylko będę mógł to wrzucę program na forum. Na pewno nie będę narazie nic ingerował w PLC . Dopóki nie wykluczę innych elementów wpływających na działanie stycznika. Ważną sprawą jaką zauważyłem to jest ,,szalejący - częste włączanie się,, przekaźnik oznaczony jako 2KE1.1

0
  • #22 31 Maj 2015 19:07
    slawussj
    Poziom 34  

2KE1.1 włącza podajnik. Nie wiemy jak to jest powiązane w programie i od czego zależy. Możliwe, że problem jest w którejś krańcówce, ale nie znam zależności zapisanych w programie, więc nie podpowiem w której. Nie znasz nikogo w okolicy, kto ma program do S7-1200? Pytanie tylko, czy producent maszyny nie założył hasła. Jeśli znasz dokładnie pracę maszyny i wiesz co z czym ma działać, a co w danym momencie działać nie może, to można napisać nowy program.

0
  • #23 31 Maj 2015 19:52
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Pytanie czy ten silnik pracował wcześniej prawidłowo i jak długo,
    bo jeśli tak nie jest wina PLC.
    Uważam, że należy dokładnie sprawdzić tor zasilający silnik.
    Miałem taki przypadek, gdzie po kilkunastu minutach pracy i prawidłowym poborze prądu
    nagle jeden ze styków stycznika tracił przewodność wzrastał prąd i zabezpieczenie
    zadziałało.
    Było to na tyle nieregularne, że podczas pomiarów nie można tego było wychwycić,

0
  • #24 01 Cze 2015 18:55
    f.pawlo
    Poziom 15  

slawussj napisał:
    Jeśli znasz dokładnie pracę maszyny i wiesz co z czym ma działać, a co w danym momencie działać nie może, to można napisać nowy program.

Oj z tym pisaniem to jak narazie dla mnie - za głęboka woda. :) Ale z kolegi pomocą można pomyśleć. Powiem Wam - nie ma to jak zdobywać praktykę ,, w boju ,, . To jedyna rzecz która mi się podoba. A jakby jeszcze trafić na dobrych nauczycieli. To by był extra.
    grzeko1 napisał:
    Uważam, że należy dokładnie sprawdzić tor zasilający silnik.

Tor zasilający na 100% pewny. Już pisałem , że stycznik odpięty od PLC i manualnie włączany. Po tej przeróbce maszyna pracuje dobrze i po 10 godz. pracy silnik się nawet nie zagrzeje. Poza tym dołożyłem czujnik faz z kontrolą stycznia. Jak tylko posprawdzam resztę i pomierzę to wyniki podam na forum. Sprawdzę czujniki. Być może któryś z nich zapodaje sterownikowi zakłócające sygnały.

1
  • #25 01 Cze 2015 22:28
    mychaj
    Poziom 30  

Czy maszyna miała deklarację EMC? Raz popełniłem sterowanie , i w czasie pracy cuda się działy, dopiero w badaniach EMC wyszło że jeden z czujników strasznie sieje zakłóceniami, dopiero po uporaniu się z nim - ferryty, kable w ekranach, sterowanie się ,,uspokoiło".

0
  • #26 11 Cze 2015 07:40
    marek_ka
    Poziom 26  

Akurat w tym układzie, montowanie ferrytów i wymiana kabli na ekranowane pomoże tyle co umarłemu kadzidło.

0
  • #27 11 Cze 2015 13:26
    mychaj
    Poziom 30  

może akurat w tym układzie nie , ale mam doświadczenia że potrafią zakłócenia destabilizować pracę sterowników dlatego tak napisałem

0
  • #28 13 Cze 2015 19:36
    noplis
    Poziom 20  

f.pawlo napisał:
    A wszystkiemu winien sygnał ze sterownika PLC który sprawiał że stycznik wariował. Dziś na czas testu- sprawdzenia włączałem stycznik podając na niego sygnał ,,ręcznie ,, na cewkę i problem ustąpił.

Dobrą praktyką przy układach z PLC jest pozostawienie kilku wejść/wyjść jako rezerwę. Jeśli kolega ma taką możliwość, proponuję przeprogramowanie tego wyjścia na jedno z rezerwowych.

0
  Szukaj w 5mln produktów