Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG F12A8ND - Czy głośne wirowanie jest w tych modelach zjawiskiem normalnym?

Tomek945 26 May 2015 01:12 3810 18
 • #1
  Tomek945
  Level 11  
  Witam wszystkich forumowiczów.
  Mam do Was takie pytanie - jakiś czas temu za namową reklam w internecie kupiłem pralkę LG,która rzekomo podczas wirowania jest wyjątkowo cicha i stabilna.
  Niestety jak się okazało już przy pierwszym praniu było dokładnie na odwrót - pralka zamiast wirować cicho,warczała głośniej od mojej 16 letniej Gorenje.Przy każdym wejściu w wirowanie towarzyszyło głośne dudnienie (od frontu pralki) lub stukot wywołany przez uderzanie zbiornika bębna o zamek drzwi,co w efekcie dawało obraz jakby drzwiczki za chwile miały zostać wyrwane,natomiast przy wyższych obrotach tzn od 800 obr/min,pralka zaczynała stukać jednak tym razem od strony silnika.
  Oczywiście zgłosiłem ten fakt do serwisu i diagnoza serwisanta (którą osobiście zasugerowałem)to - uszkodzone amortyzatory.
  Po ich wymianie pralka faktycznie wirowała "bezszelestnie". Zarówno wejście w wirowanie jak i wirowanie na najwyższych obrotach odbywało się tak jak na nowa pralkę przystało.
  Po jakimś miesiącu czasu od wymiany w/w części,pralka ponownie zaczęła hałasować podczas wirowania.Najpierw pojawiało się samo dudnienie przy wchodzeniu na wyższe obroty,natomiast z czasem wszystkie objawy sprzed naprawy "wróciły na swoje miejsce".
  I teraz mam pytanie - czy po raz kolejny wzywać serwis,czy może głośne wirowanie jest w tych modelach rzeczą normalną a ja trochę przesadzam?
  Dlatego w tym celu poniżej zamieszczam film,żebyście mogli ocenić czy rzeczywiście z pralką jest coś nie tak czy może to ja jestem na jej punkcie przewrażliwiony...

 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Tomek945
  Level 11  
  Ja to wszystko rozumiem.Zresztą prawdę mówiąc kupując tą pralkę wcale nie oczekiwałem,że wirowanie będzie bezdźwięczne,ponieważ nie ma co się oszukiwać takich pralek jak na razie jeszcze nie wynaleziono i pewnie prędko to nie nastąpi.
  Jednak jeśli po zakupie nowej pralki okazuje się,że pracuje głośniej od starej,która ma już prawo hałasować,to coś jest chyba nie tak.I nie chodzi mi już tyle o decybele co o fakt,że cały czas coś w niej stuka.Nie wiem czy jest to jakaś wada,która z czasem może doprowadzić pralkę do ruiny czy taka jest jej "uroda".
  A co do oszczędności na materiałach - tu się z Tobą zgadzam w stu procentach.
  Producenci nie tylko stosują cieńsze blachy,ale także pchają do środka masę plastiku.W starszych pralkach nie było nawet mowy o plastikowych amortyzatorach albo śrubach,które je trzymają.Masarka...
  Nie zdziwię się jak za 10 lat producenci zaczną produkować podzespoły z plasteliny w ramach oszczędności na materiałach.Jak na razie wszystko na to wskazuje...
 • #4
  waldek.grom
  Level 13  
  Słychać i widać wyraźnie że ma problem z ułożeniem prania oraz wyważaniem przez źle ułożone pranie bęben wchodzi w duże drgania i przenosi to na obudowę itd.
 • #5
  Tomek945
  Level 11  
  Hm...prawdę mówiąc nawet przez myśl mi nie przeszło,że głośne wirowanie może być spowodowane awarią układu wyważającego ładunek.Cały czas obstawiałem raczej albo na uszkodzone amortyzatory albo łożyska.Jednak być może rzeczywiście masz rację.Teraz jak sobie przypomnę pralka od samego początku źle układała pranie,przez co amplituda drgań przy wejściu w wirowanie była zawsze bardzo duża.Na początku jednak mimo wszystko wirowanie na wyższych obrotach odbywało się w miarę cicho,z czasem dopiero (po jakimś miesiącu)pojawiło się dość głośne stukanie.Gdy zostały wymienione amortyzatory sytuacja się powtórzyła - przez pierwszy miesiąc pralka pomimo wyważonego wsadu wirowała cicho,natomiast po tym czasie znowu pojawił się dokładnie ten sam hałas.Czyli myśląc logicznie wychodzi na to,że być może faktycznie amortyzatory wysiadają w skutek uszkodzonego układu wyważającego.Jutro mam trochę prania,więc będę musiał uważniej się temu przyjrzeć.
 • #6
  waldek.grom
  Level 13  
  No coś na rzeczy jest może być tak ze łożyska , amortyzatory jak i źle ustawiona pralka czyli może bujać się na boki przez złe ustawiecie nóżek i brak skontrowania ich nakrętką.
 • #7
  Tomek945
  Level 11  
  A czy jest jakiś sposób/metoda żeby sprawdzić czy łożyska są sprawne?
 • #8
  waldek.grom
  Level 13  
  Ciężko określić po prostu głośniej pralka chodzi przy wirowaniu nawet na pustym bębnie zaczyna szumieć przy wirowaniu coraz głośniejsza praca luzy na bębnie.
 • #9
  Tomek945
  Level 11  
  Kilka godzin temu w ramach testu włączyłem wirowanie bez żadnego załadunku i z tego co zauważyłem pralka działała prawidłowo.Natomiast gdy sprawdzałem luz na łożyskach okazuje się,że bęben delikatnie porusza się w pozycji góra/dół i słychać przy tym lekkie stukanie wydobywające się jakby zza bębna.I teraz nie wiem czy jest to usterka czy może normalne zjawisko.
  Czy każda pralka posiada jakieś tam minimalne luzy na bębnie czy jest to raczej niedopuszczalne?
 • #11
  Tomek945
  Level 11  
  Wszystkie śruby zostały usunięte zaraz po wniesieniu pralki do domu.Poza tym serwisant jakiś czas temu wymieniał amortyzatory,więc gdyby jakaś śruba (jakimś trafem)została,technik z pewnością by ją zauważył.
  Dodam jeszcze,że pralka jest idealnie wypoziomowana i stoi stabilnie na równym podłożu...
 • #12
  peter falk
  Home appliances specialist
  Tomek945 wrote:
  .Natomiast gdy sprawdzałem luz na łożyskach okazuje się,że bęben delikatnie porusza się w pozycji góra/dół i słychać przy tym lekkie stukanie wydobywające się jakby zza bębna.I teraz nie wiem czy jest to usterka czy może normalne zjawisko.

  W LG nie jest to normalne. Amortyzatory zamontowane są jakie? W LG standard 100N - jak nie więcej (kiepskie sprężyny podwieszenia zbiornika).
 • #13
  Tomek945
  Level 11  
  Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jakie to są amortyzatory.Wymieniał je autoryzowany serwis,wiec muszą być identyczne jak poprzednie.
  Dziwi mnie tylko jedna kwestia,mianowicie przy każdym wirowaniu od ok.100 do 500 obr/min wyraźnie słychać stukające amortyzatory,natomiast od 500 do 1200 odgłos stukania przenosi się jakby w rejon silnika.Nie wiem czy to tylko takie wrażenie czy może rzeczywiście jest coś nie tak z tymi łożyskami.Oby jednak tak się nie okazało,bo prawdę mówiąc nie chciałbym,żeby praktycznie nowa pralka miała zostać rozebrana na czynniki pierwsze.Chyba już lepszą opcją byłoby zaciśnięcie zębów i przyzwyczajenie się do tego hałasu niż po dwóch latach wymieniać pralkę na nową..
 • #14
  Tomek945
  Level 11  
  Ok,z tego co się dowiedziałem (zarówno na tym forum jak i na innych),takie zachowanie pralki nie jest jednak normalne,dlatego dziś umówiłem wizyte technika i zobaczymy jaka tym razem będzie diagnoza.Jak tylko będę coś już wiedział dam znać...
 • #15
  Kubus1842
  Level 14  
  Pralka ma ewidentny problem, jak na moje ucho z mocowaniem amortyzatorów do bębna. Muszą mieć spore luzy.
 • #16
  apneist
  Level 11  
  Tomek945 wrote:
  Ok,z tego co się dowiedziałem (zarówno na tym forum jak i na innych),takie zachowanie pralki nie jest jednak normalne,dlatego dziś umówiłem wizyte technika i zobaczymy jaka tym razem będzie diagnoza.Jak tylko będę coś już wiedział dam znać...

  Odkopię temat, tak z ciekawości: jaką diagnozę wystawił technik?
  Znajomy ma podobny problem.
  Pozdrawiam
 • #17
  Tomek945
  Level 11  
  Technik (tak jak zresztą przeczuwałem) powiedział,że pralka pracuje prawidłowo i nie ma najmniejszych powodów do obaw.Natomiast fakt,że zarówno podczas prania jak i wirowania słychać stukanie to wynik bardzo cichego silnika,który nie zagłusza pracy innych podzespołów jak to ma miejsce w innych pralkach.
  Przyznam szczerze,ze jak żyję większego bełkotu nie słyszałem.Serwisanci z LG robią z ludzi takich idiotów,że nie da się tego opisać.Gdybym miał więcej wolnego czasu na pewno nie zostawiłbym tak tej sprawy,jednak ponieważ dużo podróżuję nie mogłem sobie pozwolić na doprowadzenie tej sprawy do końca:/
  Pralka dosłownie z każdym praniem pracuje coraz głośniej i żeby było ciekawiej pojawiły się nowe odgłosy.Od jakiegoś czasu zauważyłem,że podczas wirowania coraz głośniej trzeszczą drzwiczki przy samym zamku i (uwaga ciekawostka) zaczęła stukać grzałka.Wiem,że brzmi to absurdalnie,ale gdy tylko pralka załącza grzałkę pojawia się stukanie nawet gdy bęben stoi w miejscu (jak będę miał trochę czasu z pewnością nagram filmik i wrzucę na YT).
  Dlatego myślę,że jeszcze pół roku góra rok i będę musiał kupić kolejną pralkę.
 • #18
  bubu64
  Level 22  
  Miałem podobny przypadek:)
  Winne okazało się łożysko produkcji ChRL:)
 • #19
  Przemek1910
  Level 7  
  To nie jest dopuszczalne żeby bęben minimalnie poruszał się do góry i w dół musi być stabilny i chyba będziesz musiał wymieniać łożyska