Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr między masami - jaki rezystor?

VainWestern 26 Maj 2015 12:14 1143 10
 • #1 26 Maj 2015 12:14
  VainWestern
  Poziom 6  

  Filtr przeciwzakłóceniowy miedzy masami ( masa na pcb a obudową ) we wzmacniaczu audio.
  Kondensator 100 nano to jakiej wartości powinien być rezystor.?

  Rezystor się spalił podczas wymiany tranzystorów na końcówce ( opiłek cyny w podkładce silikonowej pod tranzystorem) więc nie do odczytania a schematu brak.

  Pytanie może banalne - ale nie jestem elektronikiem.

  0 10
 • Sklep HeluKabel
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #4 26 Maj 2015 15:48
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Równolegle rezystoru R 50-200om może być włączony kondensator. W oddzielnych modelach wzmacniaczy nominał tego rezystora 10om.

  Filtr między masami - jaki rezystor?

  Jeśli nie masz schematu to, co najmniej, należy by podać model wzmacniacza.

  1
 • #5 26 Maj 2015 16:29
  VainWestern
  Poziom 6  

  Tak masz rację mój błąd.
  Musical Fidelity Electra E11

  0
 • #6 27 Maj 2015 03:34
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Na twoim zdjęciu widać, że na rezystorze R45 zachowały się oddzielne kolorowe prążki, zawiadom ich kolor.

  0
 • #7 27 Maj 2015 10:26
  VainWestern
  Poziom 6  

  1.Mój opornik ma obecnie jeden pasek - czarny:)
  2.Zdjęcie jest przykładowe z netu jest z modelu E10 mój to E11
  3.Jeżeli potrafisz odczytać kolory ze zdjęcia to proszę je odczytaj.
  4.Zdjęcia pochodzą ze strony https://tecart.wordpress.com/2009/12/24/modifizierung-musical-fidelity-electra-e1-verstarker/ ja nie potrafiłem oczytać kolorów ale jak ktoś potrafi to poproszę.
  5.Jeżeli miał bym dostęp do zdjęć gdzie taką wartość widać to przecież nie pytał bym na forum.

  0
 • #8 27 Maj 2015 12:58
  Mariopi
  Poziom 34  

  Rezystor ma wartość 10 Ω (cytuję z pamięci - na podstawie jakiegoś poradnika konstruktora urządzeń elektroakustycznych) i jest to wartość powszechnie stosowana, choć w niektórych wyrafinowanych/ autorskich konstrukcjach można się spotkać z zakresem w przedziale 5 - 10 - rzadko do 20 Ω. Cel zastosowania takiego rozwiązania konstrukcyjnego polega na tym, że rezystor przerywa szkodliwą pętlę masy - w przypadku, gdy urządzenie (tutaj wzmacniacz) posiada przewód ochronny PE połączony galwanicznie z obudową urządzenia (urządzenie nie będzie przyczyną zaistnienia pętli masy). Jest to charakterystyczny przypadek zastosowania takiego rozwiązania konstrukcyjnego dla takich urządzeń, albowiem fizyczne odłączenie przewodu ochronnego PE (od strony wtyku zasilającego lub obudowy) może spowodować w najlepszym razie uszkodzenie sprzętu - a w najgorszym poważne porażenie użytkownika prądem elektrycznym!.
  Notabene często spotykałem się z taką praktyką nieświadomych ryzyka użytkowników, tzn. użytkownik odcinał (pomijał) przewód ochronny np. we wtyczce zasilającej wzmacniacz - bo po przerwaniu ciągłości przewodu PE nie miał przydźwięku, czy innych zakłóceń przy współpracy z innymi urządzeniami toru elektroakustycznego. Jednakże w niekorzystnej sytuacji, stanowi to śmiertelne zagrożenie: pamiętny wypadek Jana Hnatowicza, gitarzysty zespołu "Pod Budą" na próbie przed koncertem w Suchej Beskidzkiej (co prawda tu winą było źle podłączone gniazdo zasilające do przewodów elektrycznych - ale kombinując z połączeniami np. we wtyku jest to taka sama sytuacja).

  Także, jeżeli połączenia elektryczne są prawidłowe i ten rezystor jest obecny i sprawny - to sprzet powinien działać prawidłowo i co najważniejsze - bezpiecznie.

  PS. Jak widać na przykładzie podanym przez kolegę Aksakal - wartość tego rezystora jednak w rzeczywistości może znacznie odbiegać (w górę) od zacytowanego przeze mnie zakresu.

  0
 • #9 27 Maj 2015 19:22
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Link, który przedstawiłeś mi znany. Na zdjęciu niezupełnie wyraźnie widać kolory prążków, zwłaszcza pierwszego z lewej strony. Podobnych zdjęć w Internecie znalazłem nie mało, lecz jakość ich niezupełnie dobre. Przedstawiam ci dla orientacji schemat wzmacniacza MF - XA50, w której są wskazane nominały rezystora i kondensatora analogicznego przepisania jak i w twoim wzmacniaczu . Oni są oznaczone R36 i C16. Filtr między masami - jaki rezystor?

  1
 • #10 28 Maj 2015 15:16
  VainWestern
  Poziom 6  

  Dziękuję za odpowiedzi.
  Rozbieżności sport 50-200 ,5-10 do 20 , 10 , 39.
  Na dobrą sprawę nie wiem co wybrać.
  Wstawiłem 100R 0,5W czy dobrze sam nie wiem.
  Zakłóceń nie zauważam.

  Pytanie z inne beczki.

  Jak w tym wzmacniaczu ustawić offset - w kanale prawym mam 80 mV w lewym 36mV = czy tą są dopuszczalne wartości ? We wzmacniaczu są tylko 2 potki do regulacji prądu spoczynkowego i to wszystko.

  0
 • #11 28 Maj 2015 18:04
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  By ci rekomendowałem wykorzystać rezystor 39 Ohm jak wskazano na prezentowanym przez mnie schemacie wzmacniacza.Ten schemat jest typowy i mało różni się od schematu twojego wzmacniacza. Regulacja prądu spokoju po spadku napięcia na emiterowych rezystorach nie zawsze jest optymalna. Lepiej regulować prąd spokoju po minimum poziomu zniekstalczen na wyjściu wzmacniacza przy minimalnym poziomie wejściowego sygnału.Dla tego należy wykorzystać oscyloskop.

  1