Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY Czujnik Mocy SSR-40AA

26 Maj 2015 16:00 2625 28
  • Poziom 6  
    Witam, mam do zrobienia dla mojego taty, projekt dwóch gniazdek do pily wysokoobrotowej.
    Ma to polegac w ten sposob, ze jesli zalaczy sie pila do ciecia, powinien tez zalaczyc sie odkurzacz aby ssac lupiny...

Jak moge rozwiazac ten problem ?

znalazlem cos takiego jak przekaznik SSR-40AA, oto schemat ukladu i przekaźnika:

DIY Czujnik Mocy SSR-40AA

czy to zadziala w ten sposob ? czy moze jest jakies prostrze rozwiazanie ?

dziekuje za pomoc
  • Poziom 34  
    Witam. Raczej tak. DIY Czujnik Mocy SSR-40AA

Na pewno prost-sz-e
  • Poziom 6  
    Przepraszam zapomniałem dodać najważniejszego. Piła i odkurzacz są pożyczone dlatego raczej wolałbym nie ingerować we wtyczki.myślałem żeby zmodyfikować prosty przedłużacz. I najlepiej aby odkurzacz się włączał natychmiast po włączeniu piły oryginalnym przelacznikiem... Będzie mnóstwo cięcia... A włączać i wyłączać dwie maszyny ciągle....
  • Poziom 34  
    Da się zrobić na przedłużaczu bez cięcia czegokolwiek, ale jesteś w stanie dorobić małą płytkę?
  • Poziom 6  
    Jasne miejsca jest fura. Chodzi tylko o rozwiązanie aby przycisk piły podlaczonej do tej specjalnej listwy zalaczal odkurzacz
  • Poziom 34  
    Było by to coś takiego. DIY Czujnik Mocy SSR-40AA
    Jakiej mocy jest piła? Jeśli dużej, to obejdzie się bez wzmacniacza i dodatkowego zasilacza. Błąd, punkt podłączenia brązowy do odkurzacza musi być przed przekładnikiem.
  • Poziom 6  
    Wyjasnij mi proszę ten układ MOC3042 i jak ten induktor zrobic. Z elektryki to raczej nogą jestem....
  • Poziom 34  
    Zobacz. DIY Czujnik Mocy SSR-40AA
    MOC3042 to optotriac. Wpisz w wyszukiwarkę i poczytaj.
  • Poziom 6  
    Czy moglbys podac jakis numer/nazwe czesci ? nie moge znalesc nic konkretnego..
  • Poziom 6  
    Tylko ze to nie ma sensu, jesli jedno urzadzenie zostanie wlaczone, drugie sie wylacza i nie pobiera za duzo pradu...

ja potrzebuje zalaczyc pile oryginalnym wlacznikiem i zeby w tym samym momencie zalaczyl sie odkurzacz ..
  • Poziom 34  
    Masz dwa położenia przekaźnika. Jedno odłącza, ale drugie może dołączać.
  • Poziom 6  
    czy ten sie nada: SIEMENS 5TT6 103 ?
  • Poziom 34  
    Ważne. 1. Nie chcesz robić sam.
    2. Jaką moc i prąd pobiera piła.
    3. Jaką moc i prąd pobiera odkurzacz.
    Ten ma chyba tylko 1 styk i trzeba byłoby dołączyć przekaźnik.
  • Poziom 36  
    Można zastosować przekaźnik prądowy.
  • Poziom 34  
    Można, ale cały czas nie znamy mocy piły.
  • Poziom 6  
    pila
    Festool 561583 TS55 REBQ-PLUS-FS 1200 W
    odkurzacz
    Vax 6131T Multifunction Carpet Cleaner 1300 W
  • Poziom 34  
    Czyli w zależności od obciążenia piła pobiera 4-6A. Jeśli znajdziesz, to bez elektroniki wystarczy przekaźnik R-15.7450. Ma on prąd cewki AC4,5A i pracuje w zakresie 3,5-6A.
  • Poziom 6  
    Najwiekszy znalazlem
    Przekaźnik R15 2P 250V AC / R15-1012-23-7250

powinien tez wystarczyc prawda ? i jak takie ustrojstwo podlaczyc do przedluzacza ?
  • Poziom 34  
    Wystarczy, jeśli przewiniesz mu cewkę z napięciowej 230V na prądową 4,5A. Czyli drutem1,2mm2 do pełna (nie zgub zwory rdzenia). Potem łączysz szeregowo z zasilaniem piły. Jak zadziała, to już sam resztę będziesz wiedział.
  • Poziom 6  
    przewinac ? jak to z 230v do 4.5A ? nie za bardzo to rozumiem...
  • Poziom 36  
    Adblu, oryginalny zestaw FESTOOL, to pilarka + odkurzacz. Pilarkę podłącza się do gniazda w odkurzaczu. W Twoim przypadku musisz zrobić "przejściówkę", do której podłączysz wtyczkę pilarki i odkurzacza. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie przekaźnika prądowego działającego od minimalnej mocy pilarki to jest 350W.
  • Poziom 6  
    No więc Ryszardzie, zobacz mój pierwszy post, czy to jest dobre technicznie rozwiązanie ? Nie musi być wcale wydajne. Nie chce tylko czegoś spalić ani zabić.....
    Po przelaczeniu wlacznika na pile zamknie się obwód i zalaczy się przekaznik. Zalaczy odkurzacz.
    Czy jeżeli jest wpiety szeregowo nie stworzy problemów skurczybyk ?

Mam mało wiedzy z elektryki. Studiuje elektronikę i to za granicą.... Samo programowanie praktycznie... Więc wybaczcie proszę laikowe błędy
  • Poziom 34  
    Cewkę przekaźnika na 230V podłączesz pod N i L. Jeśli zrobisz cewkę prądową, to podłączesz ją szeregowo do piły. Jeśli włączysz piłę i popłynie prąd, to przekaźnik "złapie".
  • Poziom 36  
    Adblu, Twoje założenie jest prawidłowe, trzeba tylko dobrać element wykonawczy (przekaźnik). Małą niedogodnością będzie to, że trzeba pamiętać o załączeniu odkurzacza.
  • Poziom 6  
    No trochę tego nie czaje. A to SSR40AA to tam nie ma cewki w środku ? I po co tam coś dodawać skoro to juz jest przekaznik i element wykonawczy tez ? Tak jak na 1 rysunku...
  • Poziom 36  
    Adblu , pisałem o zamyśle ale nie dodałem że SSR-a wykluczam.
    Podaj namiary (maila) podeślę schemat.
  • Poziom 6  
    Mój email to savekont(malpa)o2.pl
    Dzięki