Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter 1 lub 3 fazowy "zagadka"

r.keson 26 Maj 2015 16:44 1875 11
  • #1 26 Maj 2015 16:44
    r.keson
    Poziom 12  

Ilu instalatorów tyle wersji :)

Buduję PV o mocy 5-6 kwp w lutym 2016 dorzucę jeszcze raz taki zestaw. Doradźcie jaki zastosować falownik 1 czy 3 fazowy? z ZE mam przyłącze 3 fazowe i pewnie na fazie jest największy pobór energii , 1-10 instalator mówi inwerter tylko 1 fazowy a kolejny tylko 3 fazowy żebym montował. Jakie są wasze opinie na ten temat.

0 11
  • #2 26 Maj 2015 18:46
    prose
    Poziom 32  

r.keson napisał:
    Buduję PV o mocy 5-6 kwh w lutym 2016 dorzucę jeszcze raz taki zestaw. Doradźcie jaki zastosować Inwerter 1 czy 3 fazowy? z ZE mam przyłącze 3 fazowe i pewnie na którejś fazie jest największy pobór energii , 1-10 instalator mówi inwerter tylko 1 fazowy a kolejny tylko 3 fazowy żebym montował. Jakie są wasze opinie na ten temat.

Ja bym ci doradził 3 fazowy ,ja u siebie mam 2 pojedyncze i myślę nad 3 fazowym.

0
  • #3 26 Maj 2015 18:56
    r.keson
    Poziom 12  

prose napisał:
    r.keson napisał:
    Buduję PV o mocy 5-6 kwh w lutym 2016 dorzucę jeszcze raz taki zestaw. Doradźcie jaki zastosować Inwerter 1 czy 3 fazowy? z ZE mam przyłącze 3 fazowe i pewnie na którejś fazie jest największy pobór energii , 1-10 instalator mówi inwerter tylko 1 fazowy a kolejny tylko 3 fazowy żebym montował. Jakie są wasze opinie na ten temat.

Ja bym ci doradził 3 fazowy ,ja u siebie mam 2 pojedyncze i myślę nad 3 fazowym.

Hm poczekam jeszcze na jakieś opinie.

A ze tak spytam jaką masz instalacje u siebie jeśli to nie tajemnica ?

Ja zastanawiam się nad panelami Moduł PV 250 Wp SHARP nie wiem czy to dobry wybór ale znajomy ma już 4 rok i śmiga wszystko dobrze według jego opinii.

0
  • #4 26 Maj 2015 19:25
    prose
    Poziom 32  

r.keson napisał:
    A ze tak spytam jaką masz instalacje u siebie jeśli to nie tajemnica ?

Ja zastanawiam się nad panelami Moduł PV 250 Wp SHARP nie wiem czy to dobry wybór ale znajomy ma już 4 rok i śmiga wszystko dobrze według jego opinii.

Są dobre, instalację mam 4900 Wp i myślę jeszcze powiększyć .

0
  • #5 26 Maj 2015 19:37
    bimki
    Poziom 15  

hej,

ja zakupiłem w końcu inwerter 1 fazowy (Aurora 3600) i też zastanawiam się nad modułami Sharp - ale 245. Jakbyś widział gdzieś w dobrej cenie, to daj znać (na razie najtaniej widziałem w sklepie Asat w Czeladzi 729 z fakturą VAT) - jakbys widział coś taniej to daj znać

pozdr

0
  • #6 26 Maj 2015 20:11
    r.keson
    Poziom 12  

bimki napisał:
    hej,

ja zakupiłem w końcu inwerter 1 fazowy (Aurora 3600) i też zastanawiam się nad modułami Sharp - ale 245. Jakbyś widział gdzieś w dobrej cenie, to daj znać (na razie najtaniej widziałem w sklepie Asat w Czeladzi 729 z fakturą VAT) - jakbys widział coś taniej to daj znać

pozdr

Ja myślę w tej samej firmie kupić panele ponieważ w Polsce słaba jest dystrybucja Sharpa a do Czeladzi myślę w Czwartek podjechać i zobaczyć na żywo jak wygląda ten panel. A inverter też u nich brałeś czy masz też jakiś dobry sklepik z neta ?

0
  • #7 26 Maj 2015 21:05
    bimki
    Poziom 15  

Inwerter wylicytowałem za około 1700 brutto jeśli dobrze pamiętam (jakieś pół roku temu)

0
  • #8 26 Maj 2015 23:24
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

A ja sądzę, że lepiej wejść w inwertery 1F. Zwłaszcza jeśli instalację stopniowo rozbudowujemy - koszty rozkładamy w czasie.
    Poza tym w przypadku awarii pozostają nam pozostałe dwa pracujące.
    Pamiętaj jednak,że dopuszczalna asymetria na fazach to 5kW.
    Czyli nie możesz dać np. na jedną fazę 8kW, a na pozostałe nic, bo ZE tego nie przyjmie.

0
  • #9 27 Maj 2015 12:17
    aszczupal
    Poziom 9  

@putas.
    Własnie też się zastanawiam nad inwenterem, 1F , czy 3F ,
    jak że na początek chciałbym postawić coś niedużego (2 -3kWp ) , i ewentualnie to potem rozbudować do 6-8kWp max.
    myślałem o większym inwenterze na razie tylko z jednym stringiem, i dołożenie później drugiego (oczywiście inwenter musi mieć 2 regiulatory MPPT) .
    ale może faktycznie najpierw zrobić jeden komplet na inwenterze 1F... (muszę skalkulować co wyjdzie taniej...cały system na początek to deczko drogo...) i potem dołożyć... ale fajnie by było mieć w przyszłości jakieś wspólne zarządzanie/monitoring tego wszystkiego...)
    Reasumując: zrozumiem że układ 4kWp mogę bez stresu wpinać w jedna fazę..?

pozdrawiam
    Adam

0
  • #10 27 Maj 2015 12:24
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Tak, możesz dać na 1F do 5kW.
    A monitoring to przecież wiesz gdzie jest.
    Dobry, bo 100% polski ;-)

0
  • #11 27 Maj 2015 16:42
    prose
    Poziom 32  

putas napisał:
    Tak, możesz dać na 1F do 5kW.
    U mnie 5 kW nie pójdzie stara linia ZE i napięcie idzie do góry i inwerter się wyłącza max 3.5 kW dlatego lepiej rozdzielić na 3 fazy większą moc Pv można rozdzielić na 3 inwertery albo 1 trzy fazowy ,wersja 3 inwertery jest droższa ale nie trzeba na raz kupować trzech jak ma byc rozbudowa instalacji po jakimś czasie .Ja u siebie robię na 3 inwertery bo co jakiś czas powiększam na razie jest 2 sztuki i szykuje się trzeci w sumie 10 kWp.

0
  • #12 27 Sie 2015 19:35
    r.keson
    Poziom 12  

Ja też będę to robił etapami na razie będzie 1,5 kwp.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo