Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Briggs&Stratton quattro 40 w kosiarce AL-KO

FOSGEN1 26 May 2015 17:46 11016 16
 • #1
  FOSGEN1
  Level 27  
  Witam.
  Wpadła mi dziś w ręce niedziałająca kosiarka AL-KO CLASSIC 40B z silnikiem jak w tytule.
  Może przejść na moją własność za przysłowiową flaszkę, ale....
  Nie za bardzo wiem, czy warto się w to pakować.
  Na 100% brakuje w niej sprężynek regulatora oraz kolanka, zaznaczonego na zdjęciu czerwonym kółkiem.
  Briggs&Stratton quattro 40 w kosiarce AL-KO
  Nie wiem, co to za rurka, którą zaznaczyłem na zielono.
  Czy ktoś z użytkowników tej kosiarki może podpowiedzieć to i owo. Oraz jak się spisuje ta kosiarka (oczywiście jak działa)
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  Staszek49
  Level 35  
  To "kolanko", to tzw. odma silnika (odpowietrzenie skrzyni korbowej).
 • #3
  FOSGEN1
  Level 27  
  Staszek49 , dzięki. Właśnie znalazłem w międzyczasie. Więc skoro kolanka oryginalnego nie mam, to pewnie "bele czym" można prowizorycznie zastąpić. Bo zanim zacznę inwestować to muszę sprawdzić, czy ona w ogóle odpali. Chyba w sumie tylko wypada sprawdzić czy jest iskra, dolać paliwka ociupinkę i może bez tych sprężynek zagada.
 • Helpful post
  #4
  Sławek K
  Level 22  
  ... przed odpaleniem ( aby zaoszczędzić nerwów i szarpania) wymień membranę gaźnika ( koszt 10- 15 PLN za oryginał BS) - TAEN KOSZT CIEBIE NIE OMINIE , wyczyść środek zbiornika , przedmuchaj gaźnik , wyczyść świece- sprawdź iskrę. Sprężynki to raczej tez wypada dać nowe .
  Uważaj na to aby wszystkie osłony od dołu szarpaka były założone no i na to aby nie zapomnieć o tulejce pomiędzy zespołem gaźnika a korpusem silnika ( gdy będziesz dokręcał bez niej zbiornik to uszkodzisz możesz go uszkodzić ). Silnik warty fatygi, a jeżeli wózek kosiarki nie jest skorodowany to całość jak najbardziej OK ... .
  powodzenia Sławek
 • #5
  FOSGEN1
  Level 27  
  Sławek K, najpierw zamierzam sprawdzić iskrzenie. Potem dalsze kroki. Jeśli ma się okazać , że jest mocniej uszkodzona, to wolę póki co nie ponosić kosztów.
  Nie jestem pewien, ale czy tam nie powinno być linki gazu (oprócz oczywiście tej umożliwiającej włączenie/wyłączenie silnika)?

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  Na tę chwilę zdjąłem osłonę szarpaka. Koło magnesowe lekko zaoliwione. Ciekawe, czy to dlatego, że ktoś kosiarkę na boku położył, czy z innego powodu. Przy obracaniu ręką pojawia się iskra, choć niewielka. Zbiornik wyczyszczony, gaźnik przedmuchany. Membrana póki co niewymieniona, bo nie mam w szufladzie. Pewnie zaraz trzeba będzie próbę przedwstępną zrobić. Acha, jaki rozmiar klucza jest np. przy mocowaniu cewki i wlewu oleju? 6,5mm? Bo 7 lata luźno, a 6 nie wchodzi na łebek.

  Dodano po 58 [minuty]:

  No dobra, test się odbył. Objawy są następujące- kosiarka odpala, ale tylko jak się wleje troszkę paliwa do gaźnika. Czyli pali raptem chwileczkę. Co może być przyczyną, że nie ciągnie paliwa ze zbiornika?
 • #7
  FOSGEN1
  Level 27  
  kortyleski wrote:
  Calowe klucze i gwinty

  No to po prostu bomba. Dobra, a co z tym nie- paleniem?

  Dodano po 21 [minuty]:

  Briggs&Stratton quattro 40 w kosiarce AL-KO

  W czerwone kółko wziąłem mocowanie linki. W "mojej" kosiarce takowej niet. Czy to zależy od producenta, czy po prostu ktoś już "zmodyfikował" kosiarkę i powinienem dokupić linkę? Oczywiście na kabłąku również nie ma jakiegokolwiek mocowania czy uchwytu :-D
 • #8
  Tomekk06
  Level 12  
  z ostatniego zdjęcia widać, że nie czyściłeś gaźnika więc odkręć zbiornik wraz z gaźnikiem kup membrany, wyczyść porządnie gaźnik dodatkowo możesz wymienić primer(pompkę) gaźnika ze starości pewno w środku już się rozpada. Pozdrawiam
 • #9
  FOSGEN1
  Level 27  
  Tę fotę zapożyczyłem z sieci. Sorka, że nie uprzedziłem.
 • #10
  Sławek K
  Level 22  
  ... powiem Ci , ze dla sprawdzenia możesz regenerować membranę : wyjmij, wysusz,włóż miedzy dwie kartki i wyprasuj b. gorącym żelazkiem. Efekt może być pozytywny ale i tak NALEŻY wymienić membranę.
  Brakuje ci takiej dziwnej linki gdzie cięgłem jest drut, no i będzie Ci brakować zacisku do przykręcenia pancerza linki.
  Widzisz : same koszty .
  Te silniki z tym gaźnikiem mogą pracować również bez manualnej regulacji prędkości, w tym przypadku jest tylko jedna sprężynka ( ta grubsza) silnikiem steruje regulator obrotów. Dlatego tak ważne jest aby wskazane elementy były sprawne:
  membrana , sprężynki, dźwignie na zespole gaźnika, no i osłony pod szarpakiem.
  Olej wymyj myjka ciśnieniowa.
  Aha jak będziesz zakładał zespól gaźnika to pamiętaj o uszczelce na rurkę ssania i sprawdź czy dobrze jest przykręcona ta cienka aluminiowa rurka, może ten olej jest własnie stamtąd.
  powodzenia Sławek
 • #11
  FOSGEN1
  Level 27  
  Sławek K wrote:
  uszczelce na rurkę ssania

  chodzi o dolot z gaźnika do silnika?

  Sławek K wrote:
  ta cienka aluminiowa rurka

  tu chodzi Ci o tę, która gumowym kolankiem jest połączona z króćcem gaźnika?

  Czyli jeśli nie zdecyduję się na linkę, to wtedy tylko jedna sprężyna (grubsza) ?

  Pewnie jak się uda stabilnie uruchomić kosiarkę, to spróbuję spłodzić jakąś protezę linki gazu i zobaczę, jakie będą efekty. Wiesz, za takie odstępne można się trochę pobawić w usprawnianie. Swoją drogą wygląda na to, że to albo bardzo dobra albo bardzo przereklamowana kosiarka (sądząc po cenach).
 • #12
  Sławek K
  Level 22  
  ... tak, myślę o tychże.... .
  W sprzęcie używanym mniejsze znaczenie ma firma , ale istotny jest stopień zużycia i koszty ewentualnego doprowadzenia do sprawności technicznej. Dlatego tyle sprzętu jest wyrzucanego , bo części i koszty robocizny stanowią poważna cześć zakupu nowej. W twoim przypadku koszty akurat są niewielkie - membrana, linki to duperele- tym bardziej ,ze sam naprawiasz (odtwarzasz).
  Raczej nie rób nic prowizorycznie , bo to na dłuższą metę się nie opłaca.
  Sławek
 • #13
  FOSGEN1
  Level 27  
  Sławek K wrote:
  Raczej nie rób nic prowizorycznie

  no raczej się staram. Dziś kupiłem potrzebne manele, może jeszcze zaraz się pochylę nad kosiarką. Pan w serwisie, gdzie kupowałem, powiedział, że to raczej porządna kosiarka i silnik. Oczywiście napiszę, czy wymiana membrany i założenie sprężynek przyniosło pożądane efekty.

  Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

  Właśnie skończyłem wymianę membrany. O ile wcześniej pompka startu nie podawała paliwka do gaźnika, to teraz od razu trysnęło. Ze względu na późnawą porę resztę składania i próbę odpalenia zostawię sobie na rano. Mam nadzieję, że będzie żyła :-)
 • #14
  FOSGEN1
  Level 27  
  No to tak...
  Kosiarka poskładana i odpalona. Po podpompowaniu odpaliła "ze strzału". Jedyne co mnie zastanawia, to lekko zaoliwiona głowica po stronie tłumika. No i muszę zdobyć wykrętak do urwanych śrub, bo jedna od mocowania tłumika jest zerwana na równo z blokiem.

  Co może być przyczyną tego zaoliwienia? Czyżby pierścienie? A może (mam nadzieję) to niezbyt dobrze wyczyszczona przeze mnie... Bo jak mi wpadła w ręce, to cała była zaolejona.
 • #15
  Sławek K
  Level 22  
  ... często nadmierna ilość oleju jest powodem wypluwania przez tłumik, a jeżeli była przewracana na boki to tez następowało wylewanie oleju raz przez gaźnik gdy była przewrócona na bok z gaźnikiem , a gdy była przewrócona na bok z tłumikiem to olej wylał się do tłumika i został następnie wypluty i zarzygał Ci cały silnik.
  Wymyj wysusz i tyle . Nie boj się zastosować myjki ciśnieniowej, a dezeli nie masz to środek do tłuszczu , detergent i gorąca woda - myj twardym pędzlem.
  Sławek
 • #16
  FOSGEN1
  Level 27  
  Sławek K wrote:
  Nie boj się zastosować myjki ciśnieniowej

  może podejdę z kosiarką na myjkę samoobsługową. Tylko nie za bardzo widzę, jak zrobić, żeby woda nie zalała koła "iskrownika"'

  Może ktoś z Was ma taką kosiarkę, bo potrzebowałbym kilka zdjęć kosza. Moja go nie ma, ale zamierzam sobie stworzyć takowy. Najprawdopodobniej z plastikowych skrzynek na owoce :-D.

  A może ktoś ma dane tego silnika.... Moc, pojemność.
 • #17
  Sławek K
  Level 22  
  ... woda ma to do siebie - wyschnie, wiec niczym się nie przejmuj. Silniki w samochodach ( nawet starych ) myją woda pod ciśnieniem. Jedynie musisz trochę uważać aby nie zalać gaźnika i nie nalać wody do zaworów ( masz odkręcony tłumik) , wlewu oleju.
  powodzenia
  Slawek