Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka - zmiana przełącznika

26 Maj 2005 09:35 2014 4
  • Poziom 27  
    Witam wszystkich.

Kupiłem wiertarkę FACHMAN 1000 Watt - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50511438

Tylko mam problem, gdyż ta wiertarka nie ma regulacji obrotów od zera, tylko jak na przycisk nacisnę do połowy to chodzi dość szybko, a jak do końca to bardzo szybko. Mam 2 spalone wiertarki: Topex 710 Watt i Pegasus 500 Watt jeszcze na chodzie, ale chodzi tak głośno że praktycznie nie da się użytkować, była mało używana ale teraz na pełnych obrotach zaczyna się palić,, tryby są starte do połowy, ciekawe o co tak trze że tak głośno chodzi, te tryby, czy może wirnik o ... tą cewkę ... nie wiem jak to się nazywa (w tym co się kręci) ??

Wracając do przełoncznikado gdybym przełoży do tej wiertarki 1000W,przełoncznik od wiertarki np. Topexa 710W, to byłyby wolne obroty, czy to nie od tego zależy. Przy takiej przemianie nie uszkodzi się nowa wiertarka,i czy nie spadnie jej moc.

Pozdrawiam.
    Za wszystkie odpowiedzi. Z góry dziękuję.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 19  
    Witam !
    W większości typów tych wiertarek jest zastosowany regulator na triaku i najczęściej na płytce regulatora jest potencjometr regulacji wstępnej . Spróbuj nim regulować zanim weźmiesz się za wymianę na inny .Powodzenia !!!
  • Poziom 27  
    chozby napisał:
    Witam !
    W większości typów tych wiertarek jest zastosowany regulator na triaku i najczęściej na płytce regulatora jest potencjometr regulacji wstępnej...

Chodzi o potencjometr na tym przełonczniku ??
    Jeżeli TAK, to on nic nie zmienia, do połowy jest 1000 obr. do końca 2800 obr, rozbierałem przełonczniki w tych starych wiertarkach i tam praktycznie nic nie zauważyłem co by regulowało te obroty. Gdy naciskam do połowy to zwierają się jedne blaszki a do końca dodatkowo jeszcze jedne, więc nie rozumiem na jakiej zasadzie jest płynna regulacja obrotów od 0 do 2500-2800. Dlatego że nic specjalnego w tym przełonczniku nie zawuażyłem, a obroty są jakie chce, w tej nowej jeszcze nie rozbierałem ale wydaje mi się że to będzie takie samo, a obrotów nie ma od zera.
  • Poziom 27  
    Jutro spróbuję założyć żeby tylko się nie uszkodziła ta wiertarka, albo nie straciła mocy. Jeszcze się zastanowię, czy zmieniać.
  • Poziom 19  
    Witam!
    Jeśli rozbierałeś te regulatory to zdejmij osłonkę z drugiej strony . Tam najczęściej znajduje się płytka z ceramiki , tył triaka i dojście do potencjometru montażowego którym możesz sobie poregulować. Pierwsze styki załączają zasilanie na układ regulatora a drugie omijają ten układ i dają pełne napięcie na silnik .