Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magazynowanie energii z bateri słonecznych

26 Maj 2015 23:08 696 7
  • Poziom 27  
    Zastanawiam się jakie są najciekawsze sposoby gromadzenia energi elektrycznej z ogniw słonecznych. Chodzi mi głównie o rozwiązania typu: zrób i zapomnij na lata. Najekonomiczniej wychodzą akumulatory ołowiowo-siarkowe, ale maja to do siebie że bezobsługowe dość szybko padają. A i klasyczne nie są jakoś super wytrzymałe i pomimo upierdliwej konserwacji szybko się zużywają.
    Z NiMH sytuacja wygląda podobnie, 1000 cykli ładowania i akumulator już zaczyna zdychać.
    Może ktoś ma doświadczenia lub wiedzę jak to wygląda w innych przypadkach. Oraz czy istnieje jakaś alternatywa dla akumulatorów, ja osobiście z takich przyziemnych technologii to słyszałem tylko o magazynowaniu energii w sprężonym powietrzu. Ale to sprawdza się jedynie przy dużych mocach.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 30  
    Cytat:
    zrób i zapomnij na lata

Jakbyś się rozejrzał po sieci, to zauważyłbyś, że to dość "palący" problem dla tej branży. Magazynowanie energii ale ekonomicznie. Jak na razie nie rozwiązany. Niemcy nawet chcą wykorzystać akumulatory w zaparkowanych samochodach elektrycznych.
  • Poziom 27  
    Właśnie szkoda mi było czasu na przewracanie internetu. Szczególnie że o większości akumulatorów mam jakieś pojęcie.
    Szukam raczej alternatywnych lub specjalnych rozwiązań. W gruncie rzeczy chodzi jedynie o przechowanie energii przez kilka godzin.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 27  
    Słyszałem o tym ale tylko słyszałem. Głównie za sprawą jakiegoś polskiego pojazdu komunikacji publicznej który był napędzany kołem zamachowym. Niestety już nie jest po tym jak koło się urwało i zrobiło niezły burdel naokoło.
    Pomysł stary i dobry, ale mało trwały bo jak wiadomo części mechaniczne zużywają się najszybciej.
  • Poziom 30  
    Wydaje mi się, że UPS ma dostarczać energię w sytuacji krytycznej, koszty energii nie są najważniejsze, priorytet to pewność zasilania. Czyli sprawność takiego układu jest według mnie kiepska. Każda energia mechaniczna będzie tracona na ciepło. Jeśli będziemy pompować wodę 10m w górę, silnik pobierze moc i zamieni ją na ciepło. W każdym przypadku zabaw z mechaniką tego ciepła jest tracone dość sporo, w przypadku akumulatorów znacznie mniej.

Sprawność cyklu elektrowni szczytowo pompowej to ok 0.7, ale to jest duża skala, mniejsze urządzenia będą miały tą sprawność o wiele gorszą.
  • Poziom 27  
    W elektrowniach SP stosuje się sprzęt przemysłowy gdzie sprawność wyciąga się do ułamków procenta. Tylko dzięki ciagłej pracy zwracają się ogromne koszty takich zakupów. Nawet nie ma co porównywać z konstrukcjami amatorskimi.