Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dell/inspiron1764/ - unexpected shutdown

26 Maj 2015 23:17 864 14
  • Poziom 12  
    Witam,

W ciągu tygodnia laptop wyłączył mi się 2 krotnie. Towarzyszył temu zanik obrazu na wyświetlaczu plus odgłos "rzężenia" z laptopa. Brzmiało to tak, że spodziewałem się, że laptop dokończył żywota. Jednak po paru minutach włączyłem go ponownie i działał bez problemu, parę dni później było to samo. Przy każdej takie sytuacji wyłączyłem laptop klawiszem power - tak że ustawał dźwięk o którym pisałem wyżej.
    Dziwne jest to, że korzystałem od tego czasu z laptopa dosyć długo i na razie cisza. Nie zależy to w żaden sposób od czasu użytkowania, bo już nie jednokrotnie korzystałem z niego dłużej niż miało to miejsce przy tym jak się wyłączył. Dodam, że nie obciążałem go jakoś specjalnie wtedy kiedy te sytuacje miały miejsce. Chciałem się zabrać za czyszczenie wentylatora, ale to nie tu chyba leży problem.

Na tą chwile nie jestem w stanie powiedzieć na 100% skąd pochodził ten dźwięk - na 95% były to jakieś odgłosy mechaniczne, ale teraz zastanawiam się czy nie były to trzaski z głośników.

Zrobiłem diagnostykę hardware dellowskim programem i nic nie wykazał.

Będę wdzięczny za sugestie. Poniżej załączam skany z hd tune:

edit: jakby ktoś nowy czytał ten post to parę postów niżej a dokładnie od tego z 4 czerwca bardziej szczegółowy opis tego co faktycznie się dzieje.

• Poziom 28  
    Poza RAW Read Error Rate parametry do przyjęćia. Dysk raportuje stan OK - chociaż Seagate nie grzeszy jakością. Sprawdź lepiej układ chłodzenia laptopa.
  • Poziom 12  
    UWAGA: Dyski Seagate nie monitorują parametru Raw Read Error Rate, stąd tak wysokie wartości podczas testu S.M.A.R.T

prawda ?
  • Poziom 12  
    chciałbym w jakiś sposób wykluczyć, że problem leży po stronie dysku pomimo tego co pokazuje hd tune. Macie jakieś propozycje ?
    Znajomy polecił mi MHDD - z tego co poczytałem w necie programik może spowodować trochę kłopotów - warto tym sprawdzać ? nie ma czegoś prostszego i bezpieczniejszego niż MHDD ?
  • Poziom 28  
    Użyj narzędzia Seagate Diagnostic Tools (SeaDiag) dla DOS lub innego bootwalnego z pendrive (w przypadku błędów poza systemem skan zwyczajnie trwa krócej). Co z temperaturami? Uruchom diagnostykę w UEFI/BIOS Dell (F8 - Dell Diagnostics). Puść pełny test.
  • Poziom 12  
    Diagnostykę w UEFI/BIOS Dell zrobię na dniach. Skąd najlepiej pobrać - Seagate Diagnostic Tools ?

Dodam tylko, że ostatnio co jakiś czas w głośnikach pojawia się charakterystyczny krótki odgłos coś jakby sprzężenia.

Jeżeli chodzi o temperatury to:
    - twardy dysk ok 40 stopni.
    - procesor ok 80 stopni przy teście narzędziem diagnostycznym DELLa (odpalanym z poiomu Windows-a) - męczył wtedy procesor jakimiś grafikami wyświetlanymi na ekranie - sam wynik tego testu był jako OK
  • Poziom 12  
    krótka relacja z frontu:

- odpaliłem dzisiaj diagnostykę z poziomu BIOS-a i pierwsze testy były OK między innymi twardego dysku chociaż nie wiem co on sprawdził w 3 minuty. Zacząłem kontynuować memory test na który musiałem wyrazić zgodę bo miał trwać ok 30 min lub więcej. No i podczas tego testu nastąpiła "zwiecha" którą opisałem w pierwszym poście. Źle zareagowałem bo nie zlokalizowałem źródła odgłosów itp. Więc po niecałych 5 min odpaliłem test ponownie. Dopiero przy memory test ponowna zwiecha no i wygląda to tak:

- odgłosy, które wydaje wtedy laptop pochodzą tak naprawdę z głośników i są to typowe trzaski z głośników,
    - wentylator na procesorze nadal się kręcił,
    - ekran miał podświetloną matrycę.

Po niecałych 5 min znowu odpaliłem laptop i teraz z niego właśnie korzystam (przynajmniej już 40 min), więc w sumie nie podejrzewam wentylatora bo nadal chodzi prawie pełną parą a laptop się nie wyłącza. Dodam, że odkąd mam ten problem to podczas korzystania z laptopa (co już opisałem wyżej) co jakiś czas słyszę coś jakby "elektroniczny" przydźwięk głośników.

Ma ktoś jakiś pomysł, zanim zrobię ten test z Seagate Diagnostic Tool ?
  • Poziom 12  
    dzisiaj zrobiłem dodatkowy test, żeby potwierdzić czy to nie jest uszkodzona pamieć RAM. Mam dwie kości po 2GB RAM. Robiłem diagnostykę Memory Test z poziomu Biosa (o którym pisałem wyżej) dla tylko jednej kości w laptopie i niezależnie, która kość jest w laptopie oraz niezależnie w jakim slocie błąd zawsze można odtworzyć przy memory test - wywala zawsze na etapie testu:

- March S test.

Ma ktoś jakiś pomysł ?
  • Poziom 12  
    ktoś ? coś ?
  • Poziom 12  
    zrobiłem dzisiaj diagnostykę twardego dysku narzędziem SeaTools i po ok 14% skanowania dysku laptop zwiesił się w sposób jaki opisywałem wyżej.
  • Poziom 13  
    Ja sugerował bym hirensa i quick tech pro (jeden test po jednej kości). Później skan victorią pod mini xp (ważne żeby system nie pracował z dysku), innym programom nie ufam :)
  • Poziom 12  
    jeden test po jednej kości już robiłem (tylko programem diagnostycznym z poziomu BIOS-a) i wywala niezależnie od tego, która kość jest w laptopie.

Na tym etapie wiem, że problem powstaje:
    - podczas diagnostyki RAM programem diagnostycznym z poziomu BIOS-a,\
    - podczas diagnostyki HD narzędziem SeaTools,

obie diagnostyki są przeprowadzane gdy system nie pracuje z dysku. Obawiam, się że kolejne testy zakończą się tak samo, może się mylę.
  • Poziom 13  
    Podaj proszę konfiguracje laptopa i mimo wszystko sugerował bym test ww programami.
  • Poziom 12  
    Intel(R) Core(TM) i3 CPU M370 2.40 GHz
    RAM 4,00 GB (2xGB)
    HD Seagate 500GB

który z zaproponowanych programów będzie najmniej kłopotliwy do pobrania i użycia ?