Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Riia na lampach czy tranzystorach?

27 Maj 2015 17:19 348 3
  • Poziom 2  
    Witam,

Od jakiegoś czasu słucham muzyki z gramofonów (Unitra i technics) na zrobionym przeze mnie przedwzmacniaczu z avt.Lubię winyle, grają jakoś inaczej niż CD i miło mi się ich słucha, a że mam ostatnio dużo czasu to stwierdziłem, że zrobię coś na lampach.Jednak ile ludzi tyle opinii, internet aż huczy, o tym, że lepiej jest kupić coś na nowoczesnych dynamicznych wzmacniaczach operacyjnych niż iść w lampy. No i tu pytanie, czy ktoś ma i używa? Słychać różnicę, czy lampa da coś od siebie nawet jak mam końcówkę na tranzystorach? Nie wiem czy jest sens inwestować czas i pieniądze.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    Lampy nie maja właściwości magicznych, ale "słychać" je tylko w końcówce.
    Lampy w stopniach wstępnych "dodadzą od siebie" szumy i przydźwięk, a chyba nie o to Ci chodzi?
    Jeśli chcesz zainwestować czas i pieniądze, to zrób to z sensem: swoje konstrukcje pomierz używając generatora i oscyloskopu (obydwa przyrządy "masz" na karcie muzycznej w Twoim komputerze). Pomiary zrób zarówno z obciążeniem sztucznym (oporowym), jak i z rzeczywistymi głośnikami. Zdziwisz się różnicą: na obciążeniu oporowym lampy i tranzystory mogą pracować identycznie, a na rzeczywistych głośnikach - NIE!
    Do odsłuchu używaj mikrofonu! Ucho jest zawodne
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jakie masz z lampami jakieś doświadczenie?
    Bo zabieranie sie za temat poczynając od przedwzmacniacza RIAA może się skończyć dużym rozczarowaniem - masz do czynienia ze względnie słabymi sygnałami z wkładki gramofonowej, możesz nie opanowac problemu brumów...
  • Poziom 2  
    Niestety mam zerowe doświadczenie z lampami. To może już lepiej zostawić co mam, audiofilem nie jestem, więc niech sobie gra. A siły włożę w jakiś prosty SE ze skarabo.net ? Tylko czytałem na forach, że sporo trzeba poprawiać w tych projektach, no cóż będę pisać a elektrodzie. :D