Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwalifikacja E.18 -Eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych.

Kemorr 09 Cze 2015 15:16 114732 544
  • #31 09 Cze 2015 15:16
    AWllen
    Poziom 15  

Witam.

Algorytm ma być obowiązkowo w grafcet czy można sobie rozrysować to jako schemat blokowy? u mnie w o Grafcet było bardzo mało wspomniane i tylko teoretycznie...

• #32 09 Cze 2015 15:27
    __DareK__
    Poziom 10  

Cześć
    Algorytm był w arkuszu, ale szczerze powiedziawszy ja do niczego go nie używałem.
    U nas w szkole nic nie uczono o tym całym Grafcet... :) dlatego ja też do niczego tego algorytmu nie wykorzystałem, może można się było nim posiłkować w zrozumieniu zadania, ale ja nawet na to nie patrzyłem :P

Tigrom

W arkuszu był fragment dokumentacji technicznej i zasady działania takiego urządzenia - i tam było opisane jak to działa - ja to tylko trochę pozmieniałem.

A i w tym programie tak jak mówisz to jedyne błędy jakie były to zestyki I0.6 - trzeba było w paru linijkach zmienić z rozwartych na zwarte i na odwrót. Reszta wszystko w porządku - żadnego ustawiania czasów na timerach itp.

• #33 09 Cze 2015 15:33
    lukahn
    Poziom 8  

siemka. mam pytanko. w arkuszu podany jest elektrozawór V1 - i V2
    oba są monostabilne to dlaczego jeden jest NO a drugi NC ? tak musi być czy o co chodzi?
    Moze chodzi o to ze drugi siłownik po załączeniu zasilania ma byc juz wysunięty?

mozecie wstawic jeszcze grafcet'a z tego egzaminu ?

ja zdaje jutro o 15 :)

• #34 09 Cze 2015 15:35
    Mechatek
    Poziom 6  

Witam.
    Bardzo chciałbym prosić was o dokładniejsze informacje na temat tej tabelki błędu, tym co należy zrobić przed uruchomieniem układu i ogólnie wszystko, co było do napisania.
    Proszę też o dokładne napisanie tego, jak opisaliście to wy.
    Z góry dziękuje. Egzamin mam w środę po południu.

• #35 09 Cze 2015 15:53
    __DareK__
    Poziom 10  

Mechatek
    Wszystko masz w arkuszu wszystkie schematy elektryczne, pneumatyczne i do programu, po prostu patrzysz na te schematy i szukasz błędów w gotowym układzie - tak jak pisałęm wyżej siłownik dwustronnego działania chyba A3 - nie jestem pewny będzie źle podłączony i piszesz w tabeli:

1 kolumna(co jest nie tak): usterka w układzie pneumatyczny, nieprawidłowe podłączenie siłownika jakiegoś tam.
    2 kolumna (co zrobiłeś, żeby wyeliminować błąd) zamieniłem miejscami przewody pneumatyczne blablabla.
    3 kolumna(co stało się po tym co zrobiłeś) układ działa prawidłowo blablabla

W drugiej tabeli( w tej od części elektrycznej):
    1 kolumna: Analizując poprawność programu ze schematem znalazłem taki i taki błąd
    2 kolumna: zamieniłem zestyki NO na NZ w linii 7 oraz 6 ( nie pamiętam już w których był błąd ale w okolicach 6 i 7)
    3 kolumna: po zmianie układ działa prawidłowo

Nie wiem czy to jest dobrze, ale przynajmniej ja tak pisałem. No ale chyba nie wymagają Bóg wie czego ;)

A instrukcja obsługi:
    to ja można powiedzieć, że przepisywałem zasadę działania układu tylko od pauz:
    - włożyć opakowanie do komory
    -zamknąć drzwiczki
    -wcisnąć przycisk S1 itd.

Jak się im nie spodoba to czeka mnie poprawka hahah :D

Pozdrawiam
    __DareK__

• #36 09 Cze 2015 16:00
    lukahn
    Poziom 8  

_Darek_

Mógłbyś mi odpowiedzieć na posta (^UP^)
    Chodzi mi o to czy te dwa elementy (elektrozawór V1 i V2) są dobrze dobrane do układu na arkuszu i czy siłownik 2 po załączeniu zasilania jest wysunięty (jako jedyny) - według mnie to tak musi byc ze sił 2 jest wysunięty.

I mam jeszcze jedno pytanie - na rysunku oprzewodowania sterownika w wyjsciu Q4 jest cewka i z prawej strony odchodzą przerywane kreski to o co chodzi? - to jest stycznik sterujący silnikiem?

• #37 09 Cze 2015 16:12
    __DareK__
    Poziom 10  

@lukahn

Tak jak mówisz siłownik jednostronnego działania ( chyba to jest A1, połączony z elektrozaworem V1 ma być wysunięty. Jako jeden z trzech.

• #38 09 Cze 2015 16:16
    lukahn
    Poziom 8  

dokładnie to jest siłownik drugi połączony z elektrozaworem V2
    co do tej cewki stycznika - jak ona powinna być połączona - chodzi mi o to ze podłączamy ją do wyjscia Q4 i na minus (to wiem) ale na symbolu widnieją te kreski przerywane odchodzące od prawej strony cewki - oznacza to ze trzeba ją jeszcze jakoś połączyć czy jak to jest?

• #39 09 Cze 2015 16:40
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    :arrow: __DareK__ A co konkretnie napisałeś w kwestii "co należy zrobić przed uruchomieniem układu?"
    I jeszcze jedno, w arkuszu listnigi programu są poprawne, tak?

Pozdrawiam,
    Karol

• #41 09 Cze 2015 16:51
    Mechatek
    Poziom 6  

__DareK__
    Dzięki za odpowiedz.
    Martwię się tak, ponieważ tylko 1 z 4 kolegów układ zadziałał, mimo że znaleźli błędy, o których wspominałeś. Zobaczę jeszcze jak zrobią inni, którzy są jeszcze przede mną.

Mógłbyś mi jeszcze wyjaśnić o co chodzi z tą kolejnością czynności jakieś należy wykonać przed uruchomieniem urządzenia?

• #42 09 Cze 2015 18:08
    jajo961111
    Poziom 2  

zdjęcia które dodał Darek przygotował nasz nauczyciel i dołączył całość do programu z płytką a w arkuszu był ten sam podany program

Dodano po 5 [minuty]:

algorytm był na egzaminie i należało się nim posiłkować przy próbie działania układu czyli tam krok pierwszy trzeba było nacisnąć start krańcówka z rolką musiała być równa 1( krańcówka z rolką służyła jako drzwiczki do maszyny) i po 2 sekundach trzeba było odpalić palcem czujnik pojemnościowy wtedy wysuwał się siłownik a1.
    a potem rozłam na 2 schematy jeśli przy indukcyjnym przyłożyłeś kawałek metalu to po kolei siłowniki pracowały i symulacja kończyła się bez żadnych komplikacji
    a jeśli nie przyłożycie tego metalu w czasie tam chyba 8 sekund od początku wysuwania się siłownika to włącza się silnik który napędza agregat i niby schładza klej żeby jego grubość była poprawna i jak silnik sobie działa przykładacie metal do indukcyjnego czujnika i później wszystko leci już do końca

Dodano po 3 [minuty]:

trzeba zamienić w układzie chyba 5 styków jest to wejście I0.6 trzy z nich trzeba z NO na NC a dwa z NC na NO

Dodano po 1 [minuty]:

Mechatek: masz napisać instrukcje obsługi podzieloną na 2 części prze uruchomieniem maszyny: czyli jakieś tam sprawdzanie połączeń i elementów czy są sprawne
    a druga część jest po uruchomieniu maszyny : czyli że wkładasz element do maszyny zamykasz drzwiczki włączasz maszyny przyciskiem i takie tam :D

• #43 09 Cze 2015 18:14
    Mechatek
    Poziom 6  

jajo961111
    Dzięki wielkie za informacje. Mam nadzieje, że wszyscy zdamy.

• #44 09 Cze 2015 18:19
    __DareK__
    Poziom 10  

@karol1996 własnie kurde nie wiedziałem co pisać, więc głupoty pisałem, żeby sprawdzać po kolei sprawność poszczególnych elementów ukłądu, podłączyć zasilanie pneumatyczne i elektryczne, no ale nie mam pojęcia co tam trzeba było pisać :( Tak w arkuszu listingi były poprawne.

@tigrom wydaje mi się, że tak wiadomo mogłem czegoś nie zauważyć, no ale jakby coś źle było to raczej układ by nie chodził a u mnie wszystko w porządku działało.

@Mechatek no własnie tego nie wiem trzeba było coś wymyślać...

@jajo961111 ja wgl algorytmów nie lubię, dlatego z niego nie korzystałem i bez tego zrozumiałem o co chodzi i do czego służą poszczególne czujniki i krańcówki - wszystko było opisane.

• #45 09 Cze 2015 18:35
    jajo961111
    Poziom 2  

no DareK my musimy mieć zdane:D chyba że sie kapnie że nie założyłeś tej tulejki.. a majonez też jej chyba nie założył?

Dodano po 43 [sekundy]:

a siłownik a2 był cały czas wysunięty ponieważ zawór 3/2 był normalnie otwarty

Dodano po 2 [minuty]:

w arkuszu było jeszcze napisane co będzie oceniane i brane pod uwage:
    -wgranie programu i połączenie się on-line
    -regulacja układu( chyba chodzi o to cisnienie 4 bary i wysunięcie siłownika w 8s)
    -usterki elektryczne w układzie
    -usterki w programie i pneumatyka
    -instrukcja część pierwsza
    -instrukcja część druga

Dodano po 4 [minuty]:

szkoda tylko że my pierwsi to piszemy.. bo egzaminy już były ale nikt się nie chciał podzielić licze na resztę przy poprawkowym e0.3 i ostatniej kwalifikacji:D

• #46 09 Cze 2015 18:40
    __DareK__
    Poziom 10  

Przemson :P
    Co napisałeś w instrukcji przed uruchomieniem ? I co po uruchomieniu, bo ja pytałem egzaminator ai tam nie miało być tylko otwórz drzwiczki włóż opakowanie, naciśnij S1... tylko trzeba było opisywać cały układ jak on sobie działał - tak mi ten egzaminator powiedział :D

• #47 09 Cze 2015 18:51
    tigrom
    Poziom 14  

Darek trzeba bylo opisac krok po kroku co się dzieje w instrukcji?

• #48 09 Cze 2015 19:08
    __DareK__
    Poziom 10  

tigrom tak właśnie powiedział mi egzaminator, dlatego tak tez napisałem.

• #49 09 Cze 2015 19:09
    tigrom
    Poziom 14  

Ale byly 2 instrukcje ? Druga czego dotyczyla?

• #50 09 Cze 2015 19:54
    lukahn
    Poziom 8  

z tego co wiem to w treści zadania jest:
    "Napisz instrukcję uruchamiania urządzenia do automatycznego naklejania etykiet na opakowaniach. W instrukcji wymień, uwzględniając kolejność czynności, które powinien wykonać pracownik obsługujący urządzenie przed jego uruchomieniami. Wymień również czynności które należy wykonać, aby sprawdzić czy urządzenie poprawnie reaguje na sygnały wejściowe od czujników i przycisku sterowniczego. "

dalej jest jeszcze :
    "Ocenie podlegać będzie 6 rezultatów:

- uruchomione środowisko programistyczne oraz wykonane połączenie on-line z PLC
    - raport z diagnozy i napraw urządzenia w części elektrycznej modelu układu ( na podstawie wpisów do tabeli 2)
    - raport z diagnozy i napraw urządzenia w zakresie programu PLC oraz części pneumatycznej modelu układu ( na podstawie wpisów do tabeli 2)
    - regulacja modelu układu sterowania,
    - *wykaz czynności, które należy wykonać przed uruchomieniem urządzenia do automatycznego naklejania etykiet na opakowaniach,
    - *wykaz czynności, które należy wykonać po uruchomieniu urządzenia do automatycznego naklejania etykiet na opakowaniach"

rozumując to wszystko to trzeba napisac
    1) *wykaz czynności przed uruchomieniem
    2) *wykaz czynności po uruchomieniu
    3) opis pracy urządzenia (założenia zadania) - mozna przepisać z treści

1 i 2 to tzw DTR-ka urządzenia - looknijcie w necie

ja pisze jutro(15) i chyba rozpisze (nawet jak nie bd miejsca wyznaczonego) te 3 elementy z osobna

• #52 09 Cze 2015 20:32
    lapawa1
    Poziom 12  

Witam!
    Tez miałem dziś egzamin. Był algorytm w Grafcecie na podstawie którego trzeba było napisać instrukcje obsługi urządzenia do naklejania etykiet na opakowania. Trzeba było wypisać czynności przed uruchomieniem urządzenia i drugą instrukcje po uruchomieniu urządzenia.

Dodano po 1 [minuty]:

W programie trzeba było zamienić styki z otwartych na zamknięte i odwrotnie przy wejściu I6 sterownika.

Dodano po 12 [minuty]:

macie tu grafcet Kwalifikacja E.18 -Eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych.

• #54 09 Cze 2015 20:40
    tigrom
    Poziom 14  

Moglby ktos napisac mniejwiecej jak to ma wygladac ta dtrka ?

Z tego co wiem , to w programie tylko w I6 trzeba zamienic styki i program bedzie ok

• #55 09 Cze 2015 20:40
    lapawa1
    Poziom 12  

tylko zestyki w programie na I6 trzeba zmienić i przesłać go do sterownika.

• #57 09 Cze 2015 20:44
    pieniadz1
    Poziom 1  

w Programie w ogolę nie powinno być zmian ponieważ programowanie i projektowanie to następna kwalifikacja wiec teoretycznie nie powinniśmy jeszcze tego umieć ale wiadomo jak to jest z naszym kochanym CKE

• #59 09 Cze 2015 20:52
    lapawa1
    Poziom 12  

Trzeba było na krańcówce zamienić styk NC na NO. Potem na wyjściu Q4 sterownika był nie odizolowany przewód, trzeba było go zaprawić w tulejke i podłączyć. Potem był zawór dławiąco-zwrotny na siłowniku A3 odwrotnie podłączony i zawór rozdzielający na tym siłowniku był podłączony tak że siłownik się wysuwał od razu po podłączeniu powietrza i to było trzeba zmienić. Na siłowniku drugim A2 trzeba było przełożyć czujnik magnetyczny z jednego końca na drugi.

Dodano po 4 [minuty]:

Programowania nie ma. Masz na płycie program który trzeba wgrać. A na stole masz listing z programem poprawionym i trzeba poszukać różnice w tych dwóch programach i poprawić tak jak jest na papierze.

• #60 09 Cze 2015 21:12
    tigrom
    Poziom 14  

Czyli przed uruchomieniem ukladu trzeba napisac o sprawnosci elementow ukladu ; przewodów itp a po uruchomieniu co wypadaloby napisac?

Styki krancowki trzeba zamienic w programie?