Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kwalifikacja E.18 -Eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych.

Kemorr 11 Jun 2015 10:13 121050 544
IGE-XAO
    chyba_ty
    Level 9  
    Lampa czerwona wlacza sie gdy czujnik S6 nie poda sygnału wcale, a zielona kiedy S6 poda odrazu lub poda sygnal gdy silonok A 1 wysunie sie 2 raz podczas pracy silnika

Dodano po 49 [minuty]:

Co do czujników to zalezy jak zostaly zamontowane, nie trzeba wyregulowac (pisze o 2 bo u mnie uklad byl zle przygotowany i czujniki byly na odwrót S4 na A2, a S5 na A1, ale wszyscy maja czujniki na wlasciwych silownikach)
    Może sie zdarzyc że bedziesz mial tylko 1 czujnik do regulacji, a moze tez byc ze oba czujniki beda zle ustawione i trzeba je wyregulowac

Dodano po 8 [minuty]:

Co doprogramu, to wlasciwy uklad jest na kartce trzeba go porównać z tym na płycie, u nas były do poprawy I4 i I6 na 100%

Dodano po 1 [sekundy]:

Co doprogramu, to wlasciwy uklad jest na kartce trzeba go porównać z tym na płycie, u nas były do poprawy I4 i I6 na 100%

Dodano po 20 [minuty]:

nikodemsz masz racje co do pomyłki o lwmpkach, już to poprawiłem
  • IGE-XAO
    qwerty123987
    Level 10  
    Witam, mam egzamin niedługo i tak czytam Wasze posty i narodziło mi sie pytanie.
    Piszecie, że należy ustawić zawory dławiąco zwrotne na 50%. Jeżeli to zrobię, jak mam wyregulować czas wysuwania/wsuwania siłowników?

pozdrawiam
    chyba_ty
    Level 9  
    Sprawdzcie se wszystko, bo ja mialem te czujniki na odwrotnie, 2 kolegów elektrozawory na odwrót podlaczone do PLC (1 z 3), a czwartemu koledze niestykal kabel na elektrozaworze przez co uklad nie działał,
    _MobilkI_
    Level 9  
    qwerty powiem Ci tak, ja na początku bawiłem się w te czasy itd, ale później podeszła do mnie kobieta z komisji i powiedziała, żebym tego nie robił, bo to nie jest jakoś specjalnie potrzebne.
    qwerty123987
    Level 10  
    _MobilkI_
    Aha, myślałem że w zadaniu jest coś o tym, że wsuwanie siłownika ma być ustawione na np. 5 sekund, jak robiłem to na zajęciach używając do tego stopera.
    Trochę się obawiam tego egzaminu, ale mam nadzieję zdać. :)
  • IGE-XAO
    _MobilkI_
    Level 9  
    Znaczy w zadaniu jest napisane ile ma trwać wysuwa każdego z siłowników, ale u nas nie trzeba było tego robić. Stopery mieliśmy na stanowisku.
    MatIK9996
    Level 2  
    Witam.
    Czy mógłby ktoś opisać 2 instrukcje szczegółowo mam jutro egzamin i nie za bardzo rozumiem algorytm.
    Pozdrawiam.
    qwerty123987
    Level 10  
    MatIK9996
    Przecież masz na poprzedniej stronie opisane, wystarczy poszukać 5 sekund.
    MatIK9996
    Level 2  
    Na algorytmie jest wiecej niz 1 timer a w opisie jest ze sił A1 się wysuwa i znowu pozniej sił A1 się wysuwa.
    Pin_gwin
    Level 9  
    Miło się czyta niektóre posty - super analiza zadania i widać fachowość, ale ... Od 3 lat jest taka tradycja, że w mechatroniku egzamin zawodowy w kraju zdaje około 20%. Poprawiło się w styczniu na E3, ale "góra" czuwa ... i przygotowała odpowiednie miny. Jeżeli wykryłeś błędy i naprawiłeś układ to możesz dostać 30 % punktów, a pozostałe 70% dostajesz za pisanie. Sami wiecie jacy z was pisarze, mało kto ma szanse trafić w klucz oceny (niektórym zwracali uwagę na to egzaminatorzy). Zapowiada się wynik egzaminu bardzo bardzo cienki. Dlatego wszyscy muszą się upominać o publikację egzaminu, przykładowego rozwiązania i kryteriów oceny (sesja się kończy 6 lipca i wtedy wszystko powinno być jawne). Piszcie lub dzwońcie do
    Centralna Komisja Egzaminacyjna
    tel (22) 53-66-500, e-mail: sekretariat(malpa)cke.edu.pl
    Mobilizujcie nauczycieli i dyrektorów (żądajcie analizy i rozwiązania) aby z Was wszystkich kolejny raz nie zrobili głupków. 28 sierpnia będzie wynik i wtedy będzie pozamiatane.
    qwerty123987
    Level 10  
    lapawa1 wrote:
    W instrukcjach przed uruchomieniem i po uruchomieniu trzeba napisać to co na obrazkach poniżej nam powiedzieli to jest na 100% dobrze

Kolego, mógłbyś to pierwsze zdjęcie jeszcze raz wrzucić?
    Kemorr
    Level 11  
    @Pin_gwin masz racje,dziwi mnie właśnie dlaczego od jakiegoś czasu nie ujawniają kryterii i rozwiązania,wtedy było by wiadomo kto na czym poległ.
    qwerty123987
    Level 10  
    kol36

Nie mam obowiązku znać html
    Rafal0503
    Level 9  
    Podzielcie się wrażeniami z dzisiejszej kwalifikacji
    kol36
    Level 10  
    @qwerty123987 myślałem że na informatyce wszyscy mieli html w technikum a jak nie to przepraszam ;)

@Rafal0503 ja mam dziś o 15 więc zobaczymy :P
    qwerty123987
    Level 10  
    Powiem tak. Egzamin nie był trudny, algorytm dość prosty, tylko czasu mało. Dużo czasu spędziłem na ustawianiu dławików, bo miałem dość starego typu i nie dało się ustawić tak prosto. Przez to nie zdążyłem napisać tyle ile chciałem, na ostatnich kartach popisałem po 6-7 linii, czyli trochę mało, nie wiem ile zdobędę za nie punktów. Ale układ działał tak jak powinien, jestem dobrej myśli. Do tych co dopiero będą mieć egzamin - czytajcie posty w tym temacie, zdaje się że mamy BARDZO podobny egzamin.

Pozdrawiam.
    Kemorr
    Level 11  
    @qwerty123987 ale miałeś taki sam,zadanie 02 ?
    Mat_eusz_96
    Level 2  
    Witam Wszystkich ;) Mam jutro egzamin o 9;00, wiec spodziewajcie się odpowiedzi. Postaram się wam napisać co miałem na egzaminie.
    Pzdr
    JoneQ18
    Level 8  
    Ogólnie egzamin nie jest trudny radzę jeśli ktoś nie umie pouczyć się przed egzaminem Grafcetu (naprawdę jest porsty) układ z grafcetem łatwiej omówić i pokazać egzaminatorowi .Jak podłączyłem silnik 3 fazowy przy gościu miałem mu pokazać jak sprawdzić napięcie między fazowe na mierniku i włączyć układ zgodnie z tym co jest na kartce .Dużo czasu zajeło mi ustawianie czasów z tego co pamietam A1 - 8s wys siłownik miał pracę korkową .. pytałem się gościa powiedział że tak może być przy czasie 7-9 sec A2/A3 po 2 s wys .Ogólnie egzamintor mówił aby dużo używać miernika
    Kemorr
    Level 11  
    A zaworów dławiąco zwrotnych nie trzeba było na 50% ustawić ?
    JoneQ18
    Level 8  
    Ogólnie w treści zdania pisze że zwrotno -dławiące mają być na 50% ale jest to nie wykonalne aby osiągnąć czasy A1-8sec A2/A3 -2 s wysuwie gdy powiedziałem że mam problem z ustawieniem czasów powiedział mi abym ustawił tak mniej więcej A1 na 7-9 sec a A2/A3 2sec ,tak samo miałem pewne przemyślenia do autora zadania gdzie ulokować błąd złego ustawienia czujnika S5 niby czujnik niby z elektryki ale stosowany był na siłowniku po pytaniu do egzaminatora uzyskałem odpowiedz napisz tu i tu albo w sumie ja sobie to zobaczę i w jednym i zalicz e ci to tylko się zapytajcie :D
    szymeeeen
    Level 11  
    Witam, miał ktoś może już inną wersję egzaminu niż 02, albo chociaż wie cokolwiek o niej ?
    Mat_eusz_96
    Level 2  
    Siemka :) dzisiaj mialem egzamin 02 :)
    Najpierw trzeba bylo podlaczyc logo z komputerem, a pozniej z plytki wgrac schemat do logo
    Ogolnie z bledow to bylo:
    - z wyjscia q4 do stycznika K1 na wejsciu A1 byl nie zarobiony przewod, tzn. Nie byla sciagnieta izolacja i nie bylo tej koncowki, trzeba bylo zdjac izolacje, zalozyc ta koncowke i zacisnac. Sprawdzicie to miernikiem, u nas byl miernik, ze jezeli byla ciaglosc to piszczalo, jak przylozylem z Q4 na ten stycznik na wyjscie A1 to nie piszczalo, wiec oznacza to, ze nie ma ciaglosci. Pozniej bedziecie musieli to wpisac do tabelki
    - na krańcówce z rolką przewody były podpięte do normalnie zamkniętego styku (NC) a w arkuszu bylo napisane, ze ma byc normalnoe otwarta (NO) wiec ze stykow NC trzeba bylo zamienic na NO
    - czujnik magnetyczny na siłowniku (chyba a2) był w złym miejscu, miał być na początku siłownika (tam gdzie tłoczek), czyli mial mieć stan wysoki jak silownik byl schowany, a nie przy wysunieciu. Trzeba bylo go przesunac poprostu na poczatek siłownika. Mozecie miec inaczej, ale patrzcie na schemat, przy silowniku bedzie taka kreska na gorze oznacza ona czujnik i zobaczycie gdzie ona ma byc
    - w programie LOGO trzeba bylo zminic styki I6 w Neetworkach 3,4,6,7. Po prostu patrzycie na arkuszu linijka po linijce i patrzycie na program, jezeli cos sie rozni to zmieniacie. U mnie trzeba bylo chyba zmienic 3 zwierne na rozwierne i 2 rozwierne na zwierne
    - trzeba bylo zamienic przewody pneumatyczne w zaworze rozdzielajacym, takze to widac w arkuszu egzaminacyjnym (na zaworze macie cyferki 2,4 itd, na schemacie tak samo i patrzcie z jakiej cyferki gdzie wychodzi przewod)
    - na zaworze dlawiaco zwrotnym trzeba bylo zamienic przewody pneumatyczne (na zaworze macie schemat, byl on strzalka do dolu a mialbyc do gory)
    Najbardziej oceniana jest dokumentacja. Bedziecie mieli na niej wypisac co zrobic przed zalaczniem ukladu, czyli:
    Postepowac zgodnie z BHP
    Sprawdzic miernikiem napiecie 24V\DC
    Sprawdzic probowka napiecie 230v\AC
    Sprawdzic czy cisnienie jest 4bar
    Sprawdzic prawidlowe podlaczenie ukladu elektrycznego
    Sprawdzic prawidlowe podlaczenie ukladu pneumatycznego
    Sprawdzic poprawnosc ukladu, ktory bedziemy przesylac do sterownika
    Pozniej trzeba bylo napisac co sie dzieje po zalaczeniu ukladu, taka jakby instrukcje :) ona bedzie napisana na arkuszu, wystarczy przepisac i po dodawac w tresci jeszcze czasy, i np. Jak pisze ze wysuwa sie tloczysko silownika a3 to dodajcie np. Ze wysuwa sie poprzez zawor rozdzielajacy v3.
    Pamietajcie zeby nie pisac tylko silownik, ale szczegolowo np. Silownik a3, bo za to sa punkty i piszcie czasy w instrukcji, ile wysuwaja sie silowniki itd. Jak dlugo chodzi silnik do chlodzenia kleju.
    Bedziecie mieli tabelke, w ktorej bedziecie musieli pisac te znalezione usterki (co pisalem wyzej). Do kazdej usterki bedzie tableka, zeby napisac. Co za usterka, jak ja wykryliscie, w jaki sposob ja naprawiliscie, oraz rezultat. Pamietajcie, ze jak znajdziecie usterke to odrazu wpisujcie ja do tableki, zeby pozniej nie zapomniec jej wpisac.
    Najwazniejsza czesc jest ta na papierze, wiec sie skupcie i robcie na spokojnie, czasu jest dosyc duzo :)
    I pamietajcie, zeby po wyslaniu programu do sterownika dac go w tryb RUN, ja o tym zapomnialem i poznij sie glowilem co jest nie tak, a trzeba bylo dac jeszcze RUN ! :)
    POWODZENIA!!! :)
    mclowicz
    Level 1  
    Dowiedzieliśmy się że podobno osoby które będą pisać w poniedziałek (15.06) dostana arkusz 0.1.
    szymeeeen
    Level 11  
    A teraz nie ma przypadkiem tej przerwy egzaminacyjnej??

Dodano po 4 [sekundy]:

A teraz nie ma przypadkiem tej przerwy egzaminacyjnej??
    Kemorr
    Level 11  
    Też mi się wydaje że teraz będą inne zadania.
    Tsubasa0817
    Level 1  
    A tak z ciekawości kiedy macie egzamin teoretyczny, ma ktoś szybciej niż 22 czerwca?