Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwalifikacja E.18 -Eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych.

Kemorr 27 Maj 2015 17:47 115488 544
  • #1 27 Maj 2015 17:47
    Kemorr
    Poziom 11  

Zachęcam wszystkich do dzielenia się informacjami na temat kwalifikacji E.18.

4 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 27 Maj 2015 17:53
    AWllen
    Poziom 15  

No właśnie...

Na początku (samym początku) mówiono nam w szkole, że będziemy montować układ (jak na e3) i go uruchamiać (robić pomiary, sprawdzać poprawność, coś regulować, ewentualnie zaprogramować sterownik PLC gotowym programem).

Niedawno ktoś coś powiedział że będziemy "naprawiać gotowe, ale niesprawne układy" tzn. doprowadzamy go do stanu pracy :) ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

Pozdrawiam
    AWllen

0
  • #3 27 Maj 2015 18:10
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    "Naprawiać" to za dużo powiedziane. Według informacji, które nam przekazano, będziesz miał układ zmontowany częściowo, i twoim zadaniem będzie podłączyć do tego sterownik PLC, wgrać program i testować układ.
    Na przykład:
    Będzie zmontowany układ z silnikiem 3f prawo/lewo, a ty masz (według dokumentacji) podłączyć plc, wgrać program i testować układ.

Pozdrawiam,
    Karol

-11
  • #4 27 Maj 2015 18:45
    _MobilkI_
    Poziom 7  

Witam

Z tego, co ja wiem, to dostaniemy zmontowany układ, w którym znajduje się jakiś błąd. Będziemy musieli znaleźć ten błąd i poprawić. Program do PLC będzie gotowy, jedyne, co będzie trzeba zrobić to wgrać go, połączyć komputer ze sterownikiem i testować układ.

Pozdrawiam

-1
  • Sklep HeluKabel
  • #5 27 Maj 2015 21:17
    Kemorr
    Poziom 11  

A kiedy macie egzamin?Podobno zaczęły się już w Polsce.

2
  • #7 28 Maj 2015 09:12
    lapawa1
    Poziom 12  

Witam!
    Ja słyszałem że E18 zaczyna się dopiero 8 czerwca.
    Co do zadania to nam mówią że trzeba będzie zainstalować w komputerze środowisko programistyczne do sterownika PLC (zależy jaki kto ma PLC np steep7, logosoftcomfort itd)
    Potem trzeba będzie wgrać program z płyty która będzie na stanowisku i przesłać go do sterownika.
    Układ będzie zmontowany . Nie trzeba bedzie samemu podłaczać sterownika, ani silnika ani pneumatyki. W układzie i w programie mogą być błędy, które trzeba będzie poszukać i naprawić. Np może trzeba bedzie w programie zmienić czas na timerze lub coś podobnego.
    Może być do napisania algorytm pracy urządzenia ale na 70% nie będzie.Usterka w układzie to może być np silnik połączony w gwiazdę i trzeba będzie przełączyć na trójkąt lub odwrotnie. Może być że jakiś przewód nie będzie miał przejścia bo będzie nieodizowany i takie drobne usterki trzeba będzie zlokalizować i pewnie tak jak na e3 wpisać wszystko do tabeli którą dostaniemy.

Dodano po 7 [minuty]:

Mam taki arkusz z 2013 roku z praktycznego

0
  • #8 28 Maj 2015 17:05
    Kemorr
    Poziom 11  

A masz może odpowiedzi,komentarz oke do tego arkusza,

0
  • #9 28 Maj 2015 21:52
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Jestem na 100% pewny, że my nic nie będziemy musieli zmieniać w programie. Poprostu należy wgrać program, uzupełnić tzw. tabelę przyporządkowania oraz może się zdążyć, że trzeba będzie przedstawić algorytm działania programu w Graphcet.

Pozdrawiam,
    Karol

-4
  • #10 29 Maj 2015 18:52
    lapawa1
    Poziom 12  

witam!
    W układzie pneumatycznym trzeba będzie wykonać regulacje za pomocą zaworów i to będą oceniać tak nam dziś mówili.Ale to tylko jako jeden z elementów.

0
  • #11 31 Maj 2015 16:04
    klusauke
    Poziom 8  

Witam,
    U mnie egzamin teoretyczny odbędzie sie 22 czerwca, a mi praktyczny dostał sie 26 czerwca, więc rad będe, jak podacie co Wam sie trafilo na egzaminie, zeby wiedzieć czego sie spodziewać.
    U mnie po szkole krązą różne plotki na temat tego egzaminu. Słyszałem i o "wadzie w układzie", o instalacji oprogramowania do PLC ale też o pisaniu jakiegoś programu i podłączaniu układu do tego. Oczywiście do tego wszystkiego napisanie unstriukcji stanowiskowej
    Pozdrawiam

1
  • #12 01 Cze 2015 16:29
    lapawa1
    Poziom 12  

Witam!
    Dziś dowiedziałem się na czym będzie polegało poprawienie programu. Program dostaniemy na płycie żeby go otworzyć w odpowiednim środowisku. Na kartce dostaniemy listing programu w którym będą drobne zmiany. Np trzeba będzie zastąpić styk NO stykiem NC albo odwrotnie. Czyli na podstawie listingu trzeba będzie nanieść poprawki w odpowiednich miejscach programu.
    Pozdrawiam

4
  • #13 02 Cze 2015 16:54
    MariuszSKLAD
    Poziom 9  

Witam.

Ja się dowiedziałem (przynajmniej w naszym przypadku i w mojej szkole i obawiam się, że u was może być podobnie.) że są 2 wersje naszego testu. 1 wersja (u nas będzie od 22/06 do 28/06), a 2 wersja od 29/06 do 4/07). Chcą nie chcą mam egzamin 3 lipca także proszę was o podawanie informacji, co kto miał na swoim egzaminie praktycznym, łącznie z ilustracjami i tabelkami i treścią zadań, ponieważ są 2 wersje i nie wystarczy powiedzieć, że w moim był zasilacz i na tym skończyć swoje pomaganie.

Pozdrawiam.

Dodano po 11 [minuty]:

a i druga sprawa też macie teoretyczny egzamin o godz. 12.00 w poniedziałek 22/06 ?

1
  • #14 02 Cze 2015 21:27
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Dzisiaj powiedzieli nam, że na 95% na egzaminie praktycznym wystąpi Grafcet. Są możliwe 2 opcje.
    Najmniej prawdopodobne jest to że my będziemy musieli sami go narysować. Możliwe, że na podstawie Grafcetu trzeba będzie sporządzić opis słowny działania układu.
    Trzeba będzie podłączyć plc do komputera plc, wgrać program, oraz przy egzaminatorze włączyć tryb symulacji online. Następnie należy testować już zmontowany układ, w którym będą jakieś usterki. My będziemy musieli wykryć tę usterkę, naprawić układ, opisać uszkodzenie w arkuszu. Mało prawdopodobne jest, abyśmy mieli dokonywać jakiś regulacji w programie.
    Dalej musimy testować układ, wykonać wskazane pomiary, uzupełnić tabelę przyporządkowania oraz opisać słownie działanie układu, tzw. beletrystykę.

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • #15 04 Cze 2015 12:40
    tigrom
    Poziom 14  

Z tego co nam Pan mowil , to program sterownika bedzie juz zrobiony , bedziemy musieli go tylko wgrać. Na pewno bedzie sterowanie silnikiem na tej kwalfikacji.W ukladzie ma byc niby jakis blad , ktory musisz naprawic i jescze wspomnial o tym , ze moze sie przydac wiedza na temat programu (interpretacja dzialania tylko)

Praktyczny mam 10 czerwca (sroda)

Ma ktos wczesniej?

0
  • #16 06 Cze 2015 15:39
    struzynski
    Poziom 15  

No ciekawe czy będzie trudny czy łatwy.

-1
  • #17 06 Cze 2015 22:40
    tigrom
    Poziom 14  

Tak jak Karol napisał , tak będzie wyglądał egzamin E.18.

0
  • #18 07 Cze 2015 09:12
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Jeden z forumowiczów poprosił mnie, żebym mu wyjaśnił jak działa układ rozruchu silnika 0 - gwiazda - trójkąt. W jego szkole była właśnie taka sugestia.
    Ja uważam, że ten układ jest bardzo prawdopodobny na egzaminie E18.
    W związku z tym, postanowiłem przesłać schemat tego układu(sama część wykonawcza), oraz układ faz w tabliczce zaciskowej silnika.
    Wiem, że ten schemat wygląda, że jest bardzo skomplikowany, lecz po właściwej analizie staje się on prosty.
    Jedynie należy zwrócić uwagę na układ faz przy styczniku K3(koniec pierwszej cewki wchodzi na początek drugiej..., tak jak jest w schemacie podłączenia cewek w trójkąt)

Pozdrawiam,
    Karol

-5
  • #20 08 Cze 2015 15:20
    misiek1104
    Poziom 9  

Ktoś miał już egzamin ?

0
  • #21 08 Cze 2015 17:11
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Co do tego silnika...
    W tabliczce zaciskowej jest 6 wyprowadzeń(3 cewki).
    Na tym egzaminie dostajemy już połączony układ. My mamy wgrać oprogramowanie do sterownika, włączyć symulację online, testować układ oraz wykryć i naprawić ewentualne błędy.
    Dalej należy najprawdopodobniej słownie opisać działanie układu, uzupełnić tabelę przyporządkowania oraz wypełnić raport z naprawy układu.

Pozdrawiam,
    Karol

-1
  • #22 08 Cze 2015 20:34
    __DareK__
    Poziom 10  

Witam
    Ktoś już miał egz, ktoś ma jakieś info ?
    Jak nie to chyba ja będę miał najwcześniej egzamin - jutro o 9.
    Z tego co wiem to oczywiście wgrywamy gotowy
    program do sterownika PLC i później analizujemy działanie układu,
    najpewniej to trzeba będzie zmienić jakiś czas na timerze, bądź
    styczniku - to jest moje zdanie. Na 99% nie będzie
    trzeba robić żadnych zmian w połączeniu silnika 3faz.

Jutro wieczorem dam wam znać co było.

Pozdrawiam
    __DareK__

0
  • #23 08 Cze 2015 20:36
    tigrom
    Poziom 14  

Ja mam w srode (10.06) jak mozesz to napisz jutro jak to wygladalo , a ja napisze w srode wszystko co bede wiedzial , postaram sie z bledami itp ktore byly do naprawy.

0
  • #25 08 Cze 2015 21:48
    karol1996
    Poziom 19  

Witam

__DareK__ napisał:
    Na 99% nie będzie 
    trzeba robić żadnych zmian w połączeniu silnika 3faz. 

Ja uważam inaczej. Bo gdzie niby miały by być te błędy?
    W podłączeniu sterownika do styczników? Raczej wątpię.
    Jeśli będzie ten układ, o którym pisałem, mogą być zamienione ze sobą np. 2 fazy, co będzie powodować zwarcie..., może być jakiś kabel niedokręcony czy nie zdjęta izolacja.
    Nadal podtrzymuję, że w programie nic nie będzie trzeba zmieniać.
    Znajomość języków programowania to materiał klasy 4.
    Oczywiście życzę wszystkim powodzenia :)

Pozdrawiam,
    Karol

-1
  • #26 08 Cze 2015 22:11
    imarszi
    Poziom 14  

Z tego co nam mówił nauczyciel to możliwe że będzie trzeba:
    - na zaworach dławiąco zwrotnych ustawić odpowiedni czas wysuwania/wsuwania siłowników
    - sprawdzić ciągłość przewodów i złe przewody wymienić
    - porównać poprawność montażu ze schematem, czy przyciski są NO NC czy zawory są dobrze podłączone itp.
    - zrobić raport naprawy, jeżeli będzie trzeba robić jakąś tabelę z naprawami to jest to bardzo ważne
    - przeprowadzić symulacje online i zrobić zrzut ekranu
    - wgrać i pozmieniać program PLC
    - rozpisać algorytm sterowania w Grafcet/SFC bądz w jakimś innym języku do tego przeznaczonym np. schemat blokowy

Generalnie dwóch ostatnich punktów nie ma w podstawie dla e.18 ale cóż OKE to OKE :(

2
  • #27 08 Cze 2015 22:39
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Wszystko się zgadza, ale...

imarszi napisał:
    i pozmieniać program PLC

Nie. My nie mamy obowiązku na chwilę obecną znać języka programowania sterownika PLC.
    Tak jak już pisałem, jest to materiał klasy 4. Oczywiście dobrze, jak ktoś go zna, będzie miał łatwiej zrozumieć algorytm działania programu.
    Co do Grafcet, to w jakiejś formie będzie na 99%. Najmniej prawdopodobne jest, abyśmy musieli sami go narysować.

Pozdrawiam,
    Karol 

-1
  • #28 09 Cze 2015 13:37
    __DareK__
    Poziom 10  

No to siemanko
    Ja właśnie po egzaminie. Zdać czy zdałem to nie wiadomo, ale wszystko działało i wszystko opisałem.
    A wiec tak arkusz składa się z 15 stron i egzamin trwa 180minut :0 Dostajemy gotową płytkę z programem należy go wygrać oraz połączyć się ze sterownikiem, następnie zgłaszamy to egzaminatorowi, a później zajmujemy się szukaniem błędów. Co do błędów które ja miałem to:
    -W programie trzeba było zmienić parę styków z normalnie otwartych na normalnie zamknięte i na odwrót (oczywiście dostajemy poprawny schemat na osobnej kartce oraz w arkuszu.
    Następny błąd to źle podłączony siłownik dwustronnego działania - wystarczy odwrotnie połączyć ( oczywiście mamy poprawne schematy połączeń elektrycznych i pneumatycznych w arkuszu)
    -trzeba było jeszcze odpowiednio ustawić zawory dławiąco-zwrotne
    - a i jeszcze jeden błąd, którego ja nie miałem to przewód wychodzący z 6 wyjścia sterownika, była na niego założona ta końcówka elektryczna lecz nie była ściągnięta izolacja, u mnie nauczyciel za mocno to skręcił i izolacja się rozgniotła przez co ja tam miałem przejście, a pozostałych dwóch kolegów nie.
    - wszystkie błędy w trzeba było zapisać na końcu arkusza
    - trzeba było jeszcze napisać instrukcje obsługi(strona A4) oraz kolejność czynności jakieś należy wykonać przed uruchomieniem urządzenia (również strona A4)

Czytajcie ze zrozumieniem to zdacie bi wszystko znajduje się w arkuszu - trzeba tam jeszcze ustawić ciśnienie na 4 bary i czas wysuwania i wsuwania siłowników ( mamy do dyspozycji stoper)

A i ogólnie żebyście wiedzieli o co chodzi już na wejściu to urządzanie które mamy naprawiać i eksploatować na egzaminie to jakaś maszyna do naklejania naklejek na opakowania. A silnik służył do napędu agregatu kompresora, który schładzał klej.

Przepraszam, ze tak bez składni i z błędami ale pisałem w autobusie na starym telefonie.

Tutaj łapcie ten poprawny schemat według, którego trzeba poprawić ten z płyty(tak mi się przynajmniej wydaje bo po tych zmianach układ działał :P :

59
  • #29 09 Cze 2015 14:53
    varend
    Poziom 1  

Witam
    Z tego co rozumiem algorytmu nie było, czy tylko nie wspomniałeś o nim? Bo tak naprawdę to tylko algorytmu obawiam się na tej kwalifikacji. :)

0
  • #30 09 Cze 2015 14:57
    tigrom
    Poziom 14  

Witam

U nas rowniez byl egzamin (5 kolegow juz mialo).

Na pewno trzeba ustawic dlawiki wszystkie! na 50% oraz zmienic program zestyki zwarte na ROZWARTE w I6 bodajze (wiecej odnosnie programu nie wiem)

Trzeba zrobic tabelke USTEREK oraz jak to naprawiles , co nalezy zrobic przed uruchomieniem ukladu...

Darek

Instrukcje obslugi oraz co nalezy zrobic przed uruchomieniem ukladu sam wymyslales czy mozna bylo sie posilkowac dokumentacja ktora otrzymales?

0