Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary zmiennego pola magnetycznego - wartość indukcji i natężenia pola

common2 27 Maj 2015 22:52 393 0
  • #1 27 Maj 2015 22:52
    common2
    Poziom 8  

Witam serdecznie!

Mam problem ze zrozumieniem pewnego zjawiska. W ramach jednego z ćwiczeń badałem zmienne pole magnetyczne za pomocą Hallotronu. Pole magnetyczne wytwarzane było przez prąd płynący w cewce z możliwością jej obrotu o 360st. w poziomie. Czujnik Hallotronowy był ustawiony obok niej w odległości około 2 cm od jej brzegu przy położeniu 0st względem czujnika. Indukcja wyniosła wtedy 2,26 mT a natężenie pola 1,80 kA/m. Wraz z obrotem cewki (zwiększaniem jej odległości od czujnika) B i H szybko malały co jest logiczne. W pewnym momencie jednak, od około 80st obrotu do 140st (czyli bardzo duży zakres) zarówno indukcja jak i natężenie pola wynosiły 0. Po przekroczeniu jakichś 150st ich wartości zaczynały gwałtownie rosnąć. I tu jest moje pytanie, jakie zjawisko bądź zależność mogły spowodować to, że w tak szerokim zakresie kątów B i H wynosiły 0? Dodam, że w przypadku badania stałego pola magnetycznego w tym samym układzie występował wąski zakres położenia kątowego, dla którego B i H były 0, w takim przypadku jednak rozumiem, że wtedy wektor indukcji był równoległy do czujnika Hallotronowego. Wydaję mi się, że rozwiązaniem mojego problemu jest jakaś banalna zależność jednak nie mogę na nią wpaść.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc w rozwiązaniu problemu.

0 0