Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

24V PWM (PLC) na 5V PWM (H-bridge)

27 Maj 2015 22:53 2436 17
  • Poziom 2  
    Witam,
    natknąłem się na pewnie problem z zamianą 24V PWM (do 10kHz) wyjście z PLC na 5V PWM wejścia logiczne mostka H. Czy ktoś może spotkał się z takim problemem? Zastanawiałem się nad dzielnikiem napięcia, ale to raczej nie zadziała. Czy jest może jakiś układ, który by się do tego nadawał? Może jakiś optocoupler albo interface RS-232 to TTL (np. MC1489)? Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedź. Mam tylko pytanie odnośnie rezystorów, na jakiej podstawie dobrane są właśnie takie wartości?
  • Specjalista Automatyk
    Dla diody masz 24V - ok 2V spadku na diodzie / 2200 Ohm. To daje Ci ok. 10 mA na diodzie transoptora.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    W przypadku awarii po stronie mostka masz zapewnioną izolację pomiędzy PLC a układem zewnętrznym przy pomocy transoptora. Dzielnik nie zapewni Ci izolacji. Rezystory dobrane tak, aby tranzystor wyjściowy transoptora pracował w nasyceniu, co z kolei daje minimalny spadek napięcia Ucesat na poziomie 0,1V - 0,2V. Prąd If przewodzenia diody ustalony z zapasem, aby obciążenie wyjścia kilkoma mA nie spowodowało wejścia tranzystora w stan aktywny.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Przejrzałem dokładnie note i 10kHZ dla PC817 to za dużo, na wyjściu będziesz miał zniekształcony przebieg (duży czas narastania i opadania). Proponuje szybki transoptor 6n137, poniżej schemat:

24V PWM (PLC) na 5V PWM (H-bridge)
  • Poziom 26  
    Co to za PLC?
    Czy on nie ma wyjścia OC i rozdzielonych mas?
    Przecież wyjście OC możesz zasilić z dowolnego napięcia z zakresu np. 5V.
    Obejrzyj PDF od PLC bo chyba chcesz dublować układ który już masz.
  • Poziom 9  
    Odkopuję temat, bo mam podobny problem i mam pytanie co do schematu, który podał kolega n0name10. "Odwrotne" zasilanie diody jest spowodowane tym, że ten transoptor odwraca sygnał o 180st tak?
  • Specjalista Automatyk
    Nie odwraca - sygnał we i wy jest "współbieżny".Takie podłączenie jest potrzebne kiedy PLC ma wyjście sink (jedynka logiczna to zwieranie do "-")
  • Poziom 9  
    W załączniku jest tablica prawdy tego transoptora. I albo jej nie rozumiem albo się mylicie. Wg niej, gdy dioda świeci to na wyjściu układu jest stan niski.
  • Poziom 27  
    shark31 napisał:
    W załączniku jest tablica prawdy tego transoptora. I albo jej nie rozumiem albo się mylicie. Wg niej, gdy dioda świeci to na wyjściu układu jest stan niski.
    A dioda świeci, gdy na wejściu jest stan niski. I tak kółko się zamyka :D
  • Poziom 9  
    A nono :) Zle sie zrozumieliśmy. O to mi właśnie tez chodzilo, ze dioda jest zaświecana gdy sygnał PWM osiąga stan niski. Ogólnie mogę bez problemu taki układ zastosować tak?
  • Poziom 27  
    shark31 napisał:
    A nono :) Zle sie zrozumieliśmy. O to mi właśnie tez chodzilo, ze dioda jest zaświecana gdy sygnał PWM osiąga stan niski. Ogólnie mogę bez problemu taki układ zastosować tak?
    Przyznam, że nie rozumiem gdzie widzisz problem? Jakaś nowa odmiana rasizmu, która preferuje wysterowanie LED poziomem wysokim a tępi poziomem niskim? :D

Tak na poważnie, układ wygląda na poprawny i chętny do działania. Wiele układów ma wyjścia OC, które używa się właśnie tak, jak tu, włączając obciążenie zasilane z dowolnego (w zakresie wytrzymałości tranzystora wyjściowego) napięcia zasilania i aktywne w stanie niskim. Normalne (nie OC) wyjścia też się do tego nadają, tyle że należy stosować napięcie równe napięciu zasilania lub dodatkowe elementy.
  • Poziom 9  
    Ja jestem początkującym elektronikiem i jakoś tak mi logika mówi, że jak coś ma świecić to przy stanie wysokim :) Choć mikro kontrolery juz mnie trochę oduczają tego, dzięki wbudowanemu podciąganiu wejść do VCC.

Dzięki wielkie za odp.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedno pytanie. W dokumentacji jest napisane, że należy dodać kondensator pomiędzy VCC i GND na wyjściu. Układ będzie działał poprawnie gdy go nie będzie?
  • Poziom 27  
    W nocie podano, że jego brak może spowodować "impaired switching characteristic". Działać będzie, ale np. zbocza przebiegu wyjściowego będą mniej strome. To szybki transoptor, więc jak już go ktoś stosuje, to na ogół chce przenosić szybkie przebiegi o stromych zboczach, więc aby to zapewnić powinien się postarać i dać ten kondensator :D

Najgorsze, czego mógłbym się spodziewać przy wyjątkowo niechlujnym zasilaniu to dodatkowe zliczanie impulsów przy dużych zniekształceniach zboczy. Ale akurat przy PWM nawet to od biedy mogłoby ujść...