Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryka do otwierania bramy garażowej - dorobienie, sprawdzenie schematu

28 Maj 2015 00:35 1065 2
 • Poziom 15  
  Witam, Wszystkich. Będę montował silnik do bramy garażowej. Zdalne sterowanie jakie mam (pilot) podaje impuls każdego klawisza pilota na jedno wyjście. Programuję troszkę w bascomie ale chciałem to rozwiązać tradycyjnie bez zbędnej elektroniki i wymyśliłem rozwiązanie na 2 przekaźnikach jak na niższym schemacie.


  Pytanie do bardziej obeznanych w temacie:

  czy jest jakiś sposób (może więcej przekaźników, lub inne połączenia) by zrobić to tak że gdy brama jest w trakcie otwierania lub zamykania to naciskam klawisz pilota by się zatrzymała i tak została?

  Kombinuję z tym kondensatorem na cewce przekaźnika by lekko opóźnić jego wyłączenie i jednocześnie później podać zasilanie na podtrzymanie drugiego ale wydaje mi się że to nie przejdzie...

  Elektryka do otwierania bramy garażowej - dorobienie, sprawdzenie schematu
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  A nie wydaje Ci się że w takim układzie (wg schematu) masz cały czas 12V na silnikach? a diody (nie wiem jaką funkcję mają spełniać) ale tak jakby są odwrotnie?
 • Poziom 15  
  już tłumaczę,

  diody pełnią zabezpieczenie przed zwarciem i są w dobrym kierunku. Chodzi o to, że będę miał kilka pilotów i przycisk zamontowany w ścianie i bez tych diod gdyby się zdarzyło że jedna osoba naciśnie otwieranie a druga zamykanie w tym samym czasie (obojętnie czy to przycisk na ścianie czy piloty) to nastąpiło by zwarcie plusa idącego od sterowania (impuls wyzwalający) z masą idącą z drugiego przekaźnika. Po prostu nie można załączyć ubu przekaźników na raz.

  Co do zasilania silnika - nic się nie stanie gdy na silniku cały czas panuje +12V na obu wyprowadzeniach. Kręcić się zacznie dopiero jak jedno z nich zmieni się na masę idącą od przekaźnika z wyprowadzenia Normal Open.

  Całość można odwrócić tak by na silniku panowała cały czas masa zamiast +12V, ale wtedy z kolei na krańcówkach do wykrycia zamkniętej lub otwartej bramy będzie musiał panować +12V a impuls wyzwalający zamykanie bądź otwieranie będzie musiał być ujemny. Do posiadanego zdalnego sterowania bardziej mi pasowało jak na schemacie.

  Zastanawia mnie tylko czy jest możliwość zrobienia tak jak pisałem w poście wyżej