Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysterowanie przekaźnika sygnałem minusowym PWM - zamiana minusa na plus

28 Maj 2015 16:04 2310 11
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam taki układzik oświetlenia wewnętrznego w samochodzie który ma na wyjściu sterującym sygnał minusowy PWM.
    Potrzebuje odwrócić ten sygnał aby było sterowanie poprzez plus.
    Nie zależy mi na pwm bo on ma funkcje "efektu kinowego" powolne rozjaśnianie i przygasanie.
    Próbowałem odwrócić sygnał w taki sposób aby układ załączał przekaźnik który poda mi plus. efekt jest uzyskany w 50% ponieważ przekaźnik brzęczy przy tym rozjasniaiu i gaszeniu (przy podtrzymaniu jest ok).
    Teraz moje pytanie jest takie w jaki sposób zniwelować to brzęczenie przekaźnika, ewentualnie czy jest jakiś inny sposób na odwrócenie sygnału?
    Pozdrawiam Michał
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 40  
    Zamiast przekaźnika zastosuj tranzystor pnp odpowiedniej mocy (może być jakiś Darlington) i będzie działać. Przekaźnik brzęczy bo jest przełączany z dużą częstotliwością, a takiej pracy przekaźniki nie lubią bo skraca ona ich żywotność.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za tak szybką odpowiedz. Czy ten tranzystor to jakiś model konkretny będzie potrzebny?? oraz czy mógłby ktoś mi to łopatologicznie rozrysować:) ? jak to podłączyć?
    Będę ogromnie wdzięczny.
  • Poziom 9  
    Urządzenie sterujące to jest to.
    http://moto.sfar.pl/edoup.php
    wpina się to przed lampką w aucie na sterowaniu masą z czujnika drzwi.
    Ja chcę to wykorzystać w innym celu.
    Mianowicie mam dodatkowe lampki w lusterkach bocznych i chciałbym aby po otwarciu auta (jak lampka wnętrza się zapali) zapaliły się również boczne w lusterkach, i z tym nie ma problemu bo daje im stały plus i masę z urządzenia i chodzi. ale dodatkowo chciałbym podpiąć się pod pozycję ale one załączają się po podaniu plusa. (coś w rodzaju comming home jak w nowszych autach)
    Więc wyjście sterujące podpinam na cewkę przekaźnika, drugą nóżkę stały plus i na stykach roboczych też plus.
    W tym module ustawiłem już zerowe czasy na rozjaśnianie i gaszenie, lecz w momencie jak włączę zapłon w samochodzie (który powoduje od razu wygaszenie lampek) to lampki gasną powoli i w tym momencie przekaźnik brzęczy.
  • Poziom 17  
    Z przekaźnikiem nie ma szans, ponieważ sterujesz go sygnałem PWM.
    Może takie rozwiązanie

Ale z drugiej strony takie rozwiązanie nie bardzo się sprawdzi, gdyż za każdym razem włączenia oświetlenia w kabinie nawet jak pasażer zechce wysiąść, zaświecą Ci się światła postojowe.
  • Poziom 9  
    Ten prostokąt to rezystor tak? jakiej wartości?
    Mosfet jakiś konkretny model??

Na wysiadanie podczas uruchomionego auta mam rozwiązanie.
    Jest drugi przekaźnik który rozłącza obwód po włączeniu zapłonu, więc to nie problem.
  • Poziom 17  
    Tak rezystor. Mosfeta i rezystor trzeba dobrać.

Mam jeszcze drugą wersję. Wejście pin 3 układu MCP1416T podłącz do wyjścia PWM procesora w układzie SFAR.
  • Poziom 9  
    Jeżeli ten układ zda egzamin to musze zamówić elementy i go zmontuje. Chyba ze masz potrzebne elementy i ochotę go zmontować to kupił bym gotowy od ciebie. :)
  • Poziom 17  
    Niestety u mnie braki na stanie :) Kiedyś ten układ wykorzystałem do podobnego projektu jak Twój.
  • Poziom 9  
    No ale w każdym razie dzięki za pomoc zaopatrze się w elementy i spróbuje coś wymodzic. Dam znać jak się uda. Ew. Będę pytał o pomoc ale już na pw żeby nie śmiecic na forum.