Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja przeciwoblodzeniowa zjazdu do garażu

viallos 28 May 2015 17:45 1680 7
    viallos
    Level 9  
    Poszukuję jakiegoś sensownego rozwiązania w celu podgrzewania zjazdu do garażu.
    Z tego co poszukałem to najkorzystniej w użytkowaniu wychodzą sterowniki oparte na czujnikach temperatury i wilgotności.

Znalazłem
    1. Regulator Tekmar TR 1773 + Czujnik temperatury i wilgotności TC 3352 gruntowy
    2. Regulator Eberle EM 524 90 + Czujnik gruntowy ESF 524 001

Oba rozwiązania oscylują w granicach 2000PLN.

Czy jest dostępne coś tańszego ... czy może zastosować coś prostego z pomiarem temperatury ... ewentualnie manualne włączanie (sic!).

Jakieś podpowiedzi.
    gucio222
    Level 13  
    Pytanie czy instalacja dla klienta czy dla siebie. Znam ludzi którzy sobie to kupili i przestali system włączać po przyjściu pierwszego rachunku za prąd. Więc dla siebie nie radzę. Jeśli dla klienta i to najlepiej dla jakiegoś państwowego urzędu to można zastosować pełną automatykę z tym regulatorem Tekmar ponieważ system będzie włączony praktycznie całą zimę na okrągło i pochłonie ogromne ilości prądu i pieniędzy. A czym mniej zostanie pieniędzy urzędnikowi tym lepiej, ponieważ mniej szkód narobi :)
    viallos
    Level 9  
    Niestety dla siebie .... i teraz zadaję sobie pytanie po co mi ten garaż w podpiwniczeniu.

Powoli dochodzę do wniosku że sól i porządna łopata to najlepsze rozwiązanie ... ale zastanówmy się.

Dom nad morzem tak więc dużo tych śnieżnych dni nie ma no i zimy nie takie srogie ... mimo wszystko chciałoby się trochę komfortu.

Planowałem rozłożyć matę o szerokości 2x 50cm (na koła) i długości około 7mb czyli w sumie około 7m2.

Moc jednostkowa to 300W/m2 czyli w sumie 2100W = 2,1kW.

Cena 1kwh to 60gr czyli za godzinę grzania około 1,2PLN

Czy orientujesz się jak długo taki system działa aby usunąć zlodowacenie/śnieg z kostki?

Chyba matę położę mimo wszystko (niezbyt duże koszta) i na razie zastosuje manualny włącznik, a po zimie będę mógł ocenić czy to zdaje egzamin i ewentualnie jakie koszta będą jak się to zautomatyzuje.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    viallos wrote:

Powoli dochodzę do wniosku że sól i porządna łopata to najlepsze rozwiązanie .

Nie próbuj sypać soli na beton, bo szybko się przekonasz, że nie wolno.
  • Helpful post
    januszx3
    Level 31  
    viallos wrote:
    Poszukuję jakiegoś sensownego rozwiązania w celu podgrzewania zjazdu do garażu.

Z energetycznego punktu widzenia, źle oceniasz skalę ilościową zjawisk cieplnych. Oblodzenia występują i są najbardziej uciążliwe, przy silniejszych mrozach. Doprowadzenie odsłoniętych i przewodzących ciepło mas betonu do temperatury dodatniej, poprzez system podgrzewania, nie jest sensownym, ale za to bardzo energochłonnym rozwiązaniem.
    Profil podjazdu do garażu, minimalizujący zatrzymanie wody na powierzchni, materiałowo odpowiednio wykonany, jest rozwiązaniem problemu od dawna skutecznie stosowanym.
    Jest wiele rozwiązań, dobry profil to np.- "kraty pomostowe" (pod takim hasłem znajdziesz ceny, dostawców, na dowolny wymiar, przytną, dadzą do ocynkowania, itd.).
    A jeszcze ewentualnie, pod tym, odwodnienie i kanał z ciepłym powietrzem, ale to już byłoby pociągnięcie Twojej koncepcji.

Instalacja przeciwoblodzeniowa zjazdu do garażu
    viallos
    Level 9  
    Dzięki za otworzenie oczu januszx3. To wydaje się bardzo dobry pomysł ze względu na fakt iż przed wjazdem do garażu mam odwodnienie liniowe i podłączenie odpływu spod krat nie będzie problemem .. no i koszty użytkowania zerowe.

Jeszcze raz dzięki serdeczne za mądrą radę.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zamiast soli, zainteresuj się minerałami o ogólnej nazwie zeolity. http://www.zeocem.pl/co-to-jest-zeolit/ To tani środek mogący służyć do posypywania lodu, taki "pumeksowaty", nadający mu przyczepność niczym popiół. Ma tę zaletę, ze nie tylko jest nieszkodliwy dla środowiska, ale może być wręcz pożądany i poprawiać strukturę gleby.
    Dwadzieścia lat temu kupowaliśmy go po ok. 3 PLN za woreczek 5 kg. Woziłem to w samochodzie przez zimę, przydawało się czasami.
    vodiczka
    Level 43  
    Zacznę od kosztów, jaką kwotę autor tematu jest skłonny zaakceptować? Jeżeli niezbyt wysoką to regularne odśnieżanie łopatą jest niezbędne, Koszt stopienia zalegającego śniegu a koszt usunięcia oblodzenia to dwie różne rzeczy.
    Ponadto zima zimie nierówna, przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13464381#13464381
    viallos wrote:
    podłączenie odpływu spod krat nie będzie problemem .. no i koszty użytkowania zerowe.
    Nie do końca rozwiąże to problem przy silnym zaśnieżeniu i oblodzeniu.
    januszx3 wrote:
    A jeszcze ewentualnie, pod tym, odwodnienie i kanał z ciepłym powietrzem,
    Przy mechanicznej wentylacji domu, odprowadzenie powietrza pod kraty byłoby dobrym rozwiązaniem.