Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna instalacja 4kW i podłączenie do ZE... Jak..?

farmerstain 28 Maj 2015 22:22 1944 22
  • #1 28 Maj 2015 22:22
    farmerstain
    Poziom 12  

Witam. Przymierzam się właśnie do złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia do Taurona, ale mam kilka pytań w sprawie wniosku i kilka techniczych do samej instalacji.
    Najpierw co do wniosku:
    - czy jest gdzies dokładnie opisane jak wyglada sprawa składania takiego wniosku, tzn. jakie konkretnie dokumenty trzeba złożyć i skad je wziąć?
    - czy żeby móc podłączyć sie do sieci, trzeba być właścicielem posiadłości i rachunki za energie musza byc na tą samą osobę?
    Co do samej instalacji:
    - czy składając wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci trzeba mieć już instalacje działającą czy można miec ją w planach?
    - czy podzespoły do instalacji muszą być nowe kupione na rachunek czy mogą być używane bez faktury?
    - czy do inwertera sma sunny boy 4000tl można podłączyć kilka stringów z których każdy byłby z innych paneli, tzn inne moce, napięcia? ( panele wewnątrz pojedynczego stringu byłyby takie same)
    - czy przy użyciu w/w inwertera trzeba stosować jakieś zabezpieczenia na linii dc i ac czy wystarczą odpowiednie rozłączniki?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.:-)

0 22
  • Pomocny post
    #2 28 Maj 2015 22:28
    sikor
    Poziom 19  

To ci rozjaśni sprawę Taurona

http://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenia...i/mikroinstalacja/Strony/mikroinstalacje.aspx

Powinieneś sie przygotować tak jak do podpisania pierwszej umowy o sprzedaży energii.
    Pewnie będą chcieli odpis z księgi wieczystej czy akt własności lub w wypadku wynajmowanych lokali umowę najmu.
    Sam jestem ciekaw jak to jest w Tauronie bo też mnie to czeka.
    Jutro ci dam numer telefonu do jedynego kolesia który jest od PV w naszym rejonie.

1
  • #3 28 Maj 2015 22:40
    farmerstain
    Poziom 12  

Dzięki za poradnik od Taurona, ale chodziło mi bardziej o praktyke niź o teorie, gdyż instalacje na pewno będę montował własnoręcznie dlatego będę wdzięczny za praktyczne porady, zdjęcia, itp...

0
  • #4 28 Maj 2015 22:44
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Dziś złożyłem swoje zgłoszenie.
    U mnie wyglądało to tak.
    - pobrać formularz zgłoszenia, tam są wyszczególnione załączniki
    - akt notarialny,wypis z księgi wieczystej, umowa najmu
    -instalacja wybudowana , elektryk z uprawnieniami
    - ważne certyfikaty,karty katalogowe,zgodności itp przetłumaczone na język polski
    ( faktury raczej do U.S.)
    -mam dwa stringi z różnych paneli ale suma napięć stringów jest ta sama
    -przy AC dałem jeszcze ochronnik przeciwprzepięciowy B+C.

0
  • #5 28 Maj 2015 22:49
    farmerstain
    Poziom 12  

A czy podczas składania wniosku o określenie warunków przyłączenia trzeba mieć już instalacje gotową, czy można ją wykonać po otrzymaniu dokumentu od Taurona?

0
  • #6 28 Maj 2015 22:52
    sikor
    Poziom 19  

Zdzisław składałeś w tauronie?
    Jaki masz inwerter?

-1
  • Pomocny post
    #7 28 Maj 2015 22:53
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Jeśli moc istniejącego przyłącza jest większa od mocy instalacji i instalacja jest mniejsza niż
    40kW nie występujesz z wnioskiem o warunki, a wypełniasz zgłoszenie.

2
  • #8 28 Maj 2015 23:01
    farmerstain
    Poziom 12  

Aha... A jak wygląda sprawa samego przyłączenia, tzn. ile sie czeka na decyzje, czy można sie spodziewać jakieś kontroli?
    Jeśli chodzi o deklarowaną moc instalacji to już gdzieś czytałem że lepiej wpisać więcej bo później moga być problemy ze zwiększeniem mocy w umowie sprzedaży.
    .

0
  • #9 28 Maj 2015 23:08
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Swoje zgłoszenie składałem w ENERGA-OPERATOR. Mam 14 różnych inwerterów. Do zgłoszenia kupiłem 3 od Czysty Zysk Sunwey M Plus 4.1kW po jednym na każdą fazę. Własna instalacja 4kW i podłączenie do ZE... Jak..?

1
  • #10 29 Maj 2015 07:31
    farmerstain
    Poziom 12  

Rozumiem, że podczas składania wniosku o przyłączenie, trzeba dostarczyć certyfikaty wszystkich urządzeń wraz z bezpiecznikami i przełącznikami?
    a można liczyć na jakiś opis, co powinno się znaleźć między panelami a inwerterem, bo rozumiem, że po stronie ac masz tylko wyłącznik i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe B+C.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #11 29 Maj 2015 08:17
    Bobyx1968
    Poziom 16  

Po stronie AC wyłącznik nadprądowy i ograniczniki przepięć. Po stronie DC ja też daję nadprądówkę i ograniczniki przepięć tyle, że przystosowane do prądu stałego.
    Tak jak już było napisane pobierasz ze strony operatora formularz zgłoszenia z załącznikami, wypełniasz go i w załączniki wpisujesz dane inwertera i paneli, dołączasz certyfikaty i czekasz na wezwanie do stawienia po tzw. PD. Jak dostaniesz PD to podpisujesz umowę dystrybucyjną i wtedy ci zalicznikują instalację.

1
  • #12 29 Maj 2015 08:56
    farmerstain
    Poziom 12  

Czyli certyfikaty tylko do invertera i paneli...?
    a jak wygląda sprawa podpinania samego inveretera od strony AC, tzn czy musze podjechać pod licznik kablami, czy wystaczy, że podepnę pod odpowiednią fazę?
    Chce tylko wspomnieć, że instalacja będzie na bud gospodarczym, a liczyk jest w bud mieszkalnym, ale i w jednym i drugi jest podciągnięta siła.

0
  • #13 29 Maj 2015 10:13
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Zachowaj odpowiedni przekrój przewodów, izolowane przepusty przez ściany, dodatkowe osłony
    na przewody, korytka itp. Elektryk, który będzie podpisywał wykonanie instalacji niech dokładnie
    wszystko sprawdzi. Własna instalacja 4kW i podłączenie do ZE... Jak..?

0
  • #14 29 Maj 2015 10:46
    sikor
    Poziom 19  

farmerstain tu masz numer do jedynego specjalisty od PW w Tauronie. Gościu dosyć pomocny.

Piotr Paruzel 32 303 22 13

0
  • #15 29 Maj 2015 15:42
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Zdzisław7 napisał:
    Swoje zgłoszenie składałem w ENERGA-OPERATOR. Mam 14 różnych inwerterów. Do zgłoszenia kupiłem 3 od Czysty Zysk Sunwey M Plus 4.1kW po jednym na każdą fazę. Własna instalacja 4kW i podłączenie do ZE... Jak..?

Zdzisław zedrzyj tą taśmę osłaniającą piekną nierdzewkę ;-)

bo ludzie pomyślą, że takiego brzydula sprzedaję ;-)

0
  • #16 08 Cze 2015 07:34
    farmerstain
    Poziom 12  

Witam ponownie.
    Jeśli chodzi o dalszą część mojego pytania, tzn czy do jednego inwertera np.: SMA Sunny Boy 4000tl, można podłączyć np pod jeden traker panele poli, a pod drugi panel panele CIGS ( bo zgodnie z informacją od producenta Q.Cells nie trzeba ich uziemiać) czy takie połączenie będzie dobre?
    Pozdrawiam
    Wojtek

0
  • Pomocny post
    #17 08 Cze 2015 10:55
    sikor
    Poziom 19  

Pewnie że można to dwa niezależne MPPT.

1
  • #18 08 Cze 2015 11:02
    farmerstain
    Poziom 12  

Ok, dzięki za info.
    Rozumiem, że najefektywniej gdy napięcia w na każdym mppt są podobne? czy to już nie ma większego znaczenia....?

0
  • Pomocny post
    #19 08 Cze 2015 11:07
    prose
    Poziom 32  

farmerstain napisał:
    Rozumiem, że najefektywniej gdy napięcia w na każdym mppt są podobne? czy to już nie ma większego znaczenia....?
    To nie ma większego znaczenia małpięcia mogą być różne w zakresie inwertera na każdym MPPT.

1
  • #20 08 Cze 2015 11:42
    farmerstain
    Poziom 12  

No to widzę, coraz lepsze wieści:)

0
  • Pomocny post
    #21 08 Cze 2015 11:49
    sikor
    Poziom 19  

farmerstain napisał:

Naj efektowniej to jest jak napięcia są jak najbardziej zbliżone do napięcia AC.

1
  • #22 08 Cze 2015 11:59
    prose
    Poziom 32  

Każdy inwerter ma zakres napię w którym momęcie jes najbardziej efektownej trztmac napięcia.Np.
    Własna instalacja 4kW i podłączenie do ZE... Jak..?
    Przy fronius jest to 280 V.

0
  • #23 08 Cze 2015 23:07
    Zdzisław7
    Poziom 21  

Ale jeśli mamy więcej szeregów modułów niż MPPT w inwerterze to napięcia stringów podłączone
    pod każde MPPT inwertera muszą być równe.

0