Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xplained ATMega328P - Upgrade firmware

DarekEm 28 Maj 2015 22:31 681 5
  • #1 28 Maj 2015 22:31
    DarekEm
    Poziom 2  

Dobry wieczór.
    Na komputerze z Windows 8.1 64bit zainstalowałem Atmel Studio 6.2.
    AS "widzi" narzędzie, jednak kiedy następuje próba upgrade firmware, komunikacja z modułem zostaje przerwana:
    Oczywiście, [Disconnected] pojawia się dopiero w momencie zerwania komunikacji.
    Podobnie dzieje się przy korzystaniu z atfw.exe:
    Po zerwaniu komunikacji z Menedżera Urządzeń "znikają": 1/ "mEDBG Virtual Com Port", 2/ jeden z "Urządzenie kompozytowe USB", a dodatkowo pojawia się 3/ "Atmel USB Device" z ostrzeżeniem: Xplained ATMega328P - Upgrade firmware
    Po odłączeniu i ponownym włączeniu modułu, w Menedżerze Urządzeń 1/ i 2/ pojawiają się, a 3/ znika.
    Porównując z artykułem tmf na blogu mikrokontrolery, u mnie instaluje się tylko jeden COM, a tam opisane są dwa.
    Próbowałem różnych przewodów USB, instalowałem AS na innym komputerze (też z Win 8.1) - z takim samym rezultatem. Szukałem odpowiedzi na forach, w mądrej książce (Język C dla mikrokontrolerów AVR) - i nic... I pomyśleć, że wybrałem Xplained Mini, żeby zacząć naukę bez niepotrzebnego stresu...
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

0 5
  • #2 29 Maj 2015 07:35
    Nagus
    Poziom 24  

RTFM! Strona 6.

Oczywiście odróżniasz ładowanie firmware do Mega328 i do programatora/debugera? (bo na tej płytce są dwa procesory) I wiesz co to jest DFU?
    Wydawało mi się, że chcesz zaktualizować FW programatora/debugera, ale może się mylę...

0
  • #3 29 Maj 2015 07:49
    stracho
    Poziom 12  

U mnie pomogła przesiadka na Windows 7 przy ATMega168p, na 8.1 nawet bez podłączonego urządzenia w Atmel Studio głupie wejście w opcje było strasznie czasochłonne.

0
  • #4 29 Maj 2015 09:37
    DarekEm
    Poziom 2  

Nagus napisał:
    Wydawało mi się, że chcesz zaktualizować FW programatora/debugera

Masz rację, dokładnie o to chodzi. Jednak wydaje mi się, że główny problem to problem z komunikacją, który będzie występował nie tylko przy aktualizacji firmware programatora/debuggera, ale również np. przy programowaniu mikrokontrolera.
    Nagus napisał:
    Oczywiście odróżniasz ładowanie firmware do Mega328 i do programatora/debugera?

Odróżniam - zresztą myślę, że ATMega328 w module Xplained nie ma żadnego firmware, ma tylko wgrany program demonstracyjny.
    Nagus napisał:
    RTFM! Strona 6

Dzięki - przy okazji poznałem nowy akronim :wink: . Jeżeli myślimy o tym samym dokumencie (mam tylko ATmega328P Xplained Mini User Guide ze strony producenta), to na podanej przez Ciebie stronie opisane jest programowanie ATmega32U4, a więc układu który odpowiada za komunikację oraz programowanie i debugowanie "docelowego" ATMega328. Byłbym bardzo wdzięczny za rozwinięcie Twojej sugestii.

0
  • #5 29 Maj 2015 19:34
    vania
    Poziom 22  

DarekEm napisał:
    Po zerwaniu komunikacji z Menedżera Urządzeń "znikają": 1/ "mEDBG Virtual Com Port", 2/ jeden z "Urządzenie kompozytowe USB", a dodatkowo pojawia się 3/ "Atmel USB Device" z ostrzeżeniem: Xplained ATMega328P - Upgrade firmware
    Po odłączeniu i ponownym włączeniu modułu, w Menedżerze Urządzeń 1/ i 2/ pojawiają się, a 3/ znika.

Przed chwilą przetestowałem procedurę upgrade na swojej płytce, co prawda używam XP ale wyglądało to podobnie.
    1. Uruchomiłem procedurę "Upgrade"
    2. Tak jak u Ciebie zniknęły porty 1 i 2 a pojawił się 3, tylko ze od razu Win zapytał o instalację sterowników.
    3. Oczywiście procedura się nie powiodła. Po ponownym podłączeniu już poszło poprawnie.

Ja Ci się pojawi w managerze urządzeń DFU to zaktualizuj sterowniki do niego. U mnie są w "c:\Elektronika\Atmel\Atmel USB Drivers\inf\atmel_usb_dfu\" Ważne żeby nie nie było żadnych wykrzykników. Może masz starą wersję sterownika do DFU w systemie.

0
  • #6 30 Maj 2015 22:55
    DarekEm
    Poziom 2  

vania - dziękuję za odpowiedź i rozwiązanie problemu. Rzeczywiście, Win7 i Win8 nie instalują sterownika DFU. W obu przypadkach trzeba "ręcznie" wskazać lokalizację na dysku i jest OK.

Kolegom chciałbym podziękować za zainteresowanie i wsparcie - dla początkującego jest to bezcenne. Pozdrawiam i zamykam temat.

0