Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota - Schemat otwierania/zamykania szyb - wytłumaczenie

thomas-cs 29 May 2015 12:43 4236 4
 • #1
  thomas-cs
  Level 14  
  Z załączniku znajduje się schemat sterownika otwierania/zamykania szyb. W przypadku szyb pasażera jest to proste (podanie przez przełącznik 12V na kierunek pracy silnika) tak w przypadku szyby kierowcy sprawa się troszkę komplikuje. Przy otwieraniu jest możliwość pracy AUTO ale przy zamykaniu nie (trzeba trzymać cały czas). Rozumiem że za auto odpowiada kwadracik "SOLID STATE". Ale po co są tranzystory przy otwieraniu i zamykaniu. Nie można było wrzucić poprostu układu jak od strony pasażera?
 • #2
  Javoreczek
  Level 22  
  Tranzystory są po to, aby układ elektroniczny realizujący funkcję AUTO był w stanie sterować zamykaniem i otwieraniem szyb. Zapytasz zatem po co tranzystor w obwodzie zamykania. W niektórych samochodach funkcję AUTO trzeba "zaprogramować" np. trzymając dłużej przycisk zamykania po dojechaniu szyby do samej góry. Musiał byś poczytać instrukcję, może i u Ciebie coś takiego występuje. A może jest tak, że funkcja ta jest u Ciebie w ogóle nie aktywna (w samochodach na niektóre rynki blokowano tę funkcję ze względów bezpieczeństwa), a po prostu układ jest uniwersalny dla wszystkich wersji.
 • #3
  gabik001
  Level 37  
  Funkcje auto trzeba programować za każdym razem po odłączeniu akumulatora. Tak jak kolega wyżej trzeba dojechać do końca i przytrzymać. Zresztą kontrolka podświetlenia przycisku sygnalizuje - jeżeli przy używaniu przycisku miga to znaczy że trzeba zaprogramować.
  Mało tego - jest jeszcze zabezpieczenie przez przeszkodą przy auto-domykaniu.
 • #4
  thomas-cs
  Level 14  
  Nie wiem czy tutaj jest funkcja auto przy zamykaniu. Otwieranie działa normalnie nawet po odpięciu akumulatora bez ponownego programowania. Nie zauważyłem też aby dioda w przycisku migała. Samochód jest z '99 ( i to ostatni rok produkcji) więc z funkcjami komfortu cienko :) Dodatkowo na panelu jest napis auto ale tylko pod przyciskiem (czyli jakby w dół). Ale spróbuje zaprogramować. Być może się uda.
 • #5
  gabik001
  Level 37  
  Oo jak 1999 to pewnie jest tylko automatyczne opuszczanie szyby.
  Jeżeli chodzi o programowanie po zaniku prądu to tak, nie trzeba auto-opuszczania programować natomiast jeżeli jest auto-podnoszenie to trzeba pokazać urządzeniu gdzie jest koniec...