Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sieci IT przesunięcię fazowe

29 Maj 2015 14:31 2034 16
  • Poziom 11  
    Witam!
    Jak wygląda sprawa przesunięcia fazowego pomiędzy wskazami w 3-fazowym układzie IT. Czy jest to zwyczajny układ symetryczny ? Rozumiem że napięcie między fazą a ziemią wynosi około 133V?
  • Moderator Elektrotechnika
    LoGaN99 napisał:
    Rozumiem że napięcie między fazą a ziemią wynosi około 133V?

Ale dla jakiego napięcia międzyfazowego?
  • Poziom 11  
    Dla napięcia 230V. Wydaje mi się przy systemie sieci IT jest zwykły symetryczny układ napięcia z obniżonym napięciem fazowym. Natomiast napięcie międzyfazowe wynosi 230V.
  • Specjalista elektryk
    Zacznijmy od tego, czy ten układ IT posiada przewód neutralny, czy nie. Od tego będzie zależało, jak ułożone wskazy napięć - czy da się je "zaczepić do N" czy będą tylko napięcia międzyfazowe.
  • Poziom 27  
    LoGaN99 napisał:
    Witam!
    Rozumiem że napięcie między fazą a ziemią wynosi około 133V?

Bzdura. A skąd kolega wziął taką wartość?
  • Poziom 26  
    LoGaN99 napisał:
    Witam!
    Jak wygląda sprawa przesunięcia fazowego pomiędzy wskazami w 3-fazowym układzie IT. Czy jest to zwyczajny układ symetryczny ?

Jest to najzwyklejszy układ symetryczny. Wartość chwilowa układu jest równa zero.
    Może być skojarzony w gwiazdę, a punkt symetrii może być wyprowadzony lub nie.
    Najczęściej skojarzony jest w trójkąt, a punktem symetrii jest punkt pozorny(Na Ziemi jest to ziemia). To tak ogólnie, bo pytanie ogólne.
  • Poziom 11  
    Układ IT jest powszechnie stosowanym układem w Norwegii. W gniazdkach mają normalnie 230V. W układzie tym nie ma przewodu N. Więc w gniazdku mamy napięcie międzyfazowe. Ciekawy byłem jak wygląda kwestia układu trójfazowego przy sieci IT. Ja również zakładam, że układ 3 fazowy jest symetryczny tj. wskazy są równe co do wartości i przesunięte o 120 i 240 stopni. Ciekawi mnie natomiast kwestia niesymetrycznego obciążenie takiego układu. Jak wiadomo przy braku w sieci punktu N (przy układzie TN-S) dochodzi do zmiany w układzie napięć( rośnie napięcie na fazie najmniej obciążonej). Jestem ciekaw czy użytkownicy tej sieci nie są narażeni na ciągłe przepięcia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    WojcikW napisał:
    W trójfazowej sieci IT punkt neutralny jest izolowany od ziemi (w sieciach SN połączony z ziemią przez impedancji kompensującą pojemnościowy prąd zwarciowy), i nie wynika z tego jakiś określone napięcie np. 133V.

Kol. LoGaN99 ma jednak rację. Chociaż IT jest izolowane od ziemi, to uwzględniając pojemności sieci jest w układzie gwiazdowym. Uprzewodowe/√3 jest tym napięciem pomiędzy ziemią i przewodem.
  • Poziom 26  
    WojcikW napisał:
    Jeżeli w sieciach np. SN występuje 133V to gratuluję wiedzy.
    Czepiasz się - uzupełnił swoją wypowiedź. To zgadnij, jakie jest napięcie przewodu sieci 220kV względem ziemi?
  • Moderator
    LoGaN99 napisał:
    Ciekawi mnie natomiast kwestia niesymetrycznego obciążenie takiego układu.

Proszę zapoznać się z cechami skojarzenia w zygzak.
  • Moderator Elektrotechnika
    LoGaN99 napisał:
    Ciekawi mnie natomiast kwestia niesymetrycznego obciążenie takiego układu

Obciążenie niesymetryczne jest to takie obciążenie, przy którym prądy w poszczególnych fazach będą różniły się między sobą co do wartości lub przesunięcia fazowe prądów w stosunku do odpowiednich napięć są różne, względnie oba te przypadki występują równocześnie. Czyli
    I A ≠ I B ≠ I C .
    Wykres wektorowy prądów i napięć dla tego układu.
  • Poziom 23  
    LoGaN99 napisał:
    Jak wiadomo przy braku w sieci punktu N (przy układzie TN-S) dochodzi do zmiany w układzie napięć( rośnie napięcie na fazie najmniej obciążonej)

Bujdy kolega pisze.

Kompletny brak wyobraźni.
  • Poziom 43  
    LoGaN99 napisał:
    Więc w gniazdku mamy napięcie międzyfazowe.

Tak ale to napięcie jest międzyfazowe 230V. A nie jak w Polsce 400V.

Po drugie stosowane jest w szczególnych przypadkach gdzie doziemienie 1 fazy na odbiorniku w wyniku jego uszkodzenia nie jest zbyt groźne w porównaniu z innymi systemami.
    Jak są spełnione określone warunki.