Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka BOSCH/SMI40M35EU - Błąd E15

Lep1 29 Maj 2015 19:50 41988 23
  • #1 29 Maj 2015 19:50
    Lep1
    Poziom 11  

Chciałem podzielić się informacją w jaki sposób bardzo tanio rozwiązać problem błędu w zmywarkach BOSCH. Nie podobała mi się perspektywa kupowania nowej zmywarki lub wzywanie serwisanta za kilka 100-wek. Może i w Niemczech taką zmywarkę wystawia się na złom i kupuje nową, ale puki co żyjemy w naszej rzeczywistości.

Objawy
    Podczas zmywania zostaje osiągnięta wysoka temperatura w komorze zmywarki i zazwyczaj po godzinie zmywanie na wyświetlaczu pojawia się błąd E15 oraz miga kranik z wodą.

Przyczyna problemu
    Wielokrotnie opisywany wyciek na styku komory zmywarki oraz plastikowej misy spływowej w której znajdują się pompki oraz czujniki. Po około 3 latach użytkowania najpierw sporadycznie a w końcowej fazie już permanentnie wycieka woda do obudowy zmywarki. Woda gromadzi się w centralnej części dna gdzie czujnik zalania powoduje wyświetlenie błędu E15 po czym następuje natychmiastowe wypompowanie wody.

Poniżej widok czujnika wilgoci. Jest to krążek styropianu, który wraz ze wzrostem poziomu wody na dnie zmywarki, wypływa i wciska mały wyłącznik.

Co będzie potrzebne?
    - Dwie osoby (samemu też można ale poda wtedy więcej słów na "k".
    - Drut instalacyjny elastyczny (linka) taki zwykły po 1,5zł dostępny w każdym sklepie elektrycznym o średnicy 2mm oraz długości około 55 cm.
    - Zestaw bitów (gwiazdek)
    - Aparat do fotografowania kabli i wtyczek.
    - Młotek i mocny śrubokręt (do odginania blaszanych zawleczek)
    - Kombinerki
    - Masa ścierek i papierowych ręczników
    - Latarka
    - 4-6 roboczo-godziny

Kolejność działań
    Praca jest dosyć ciężka i wymaga cierpliwości, ostrożności bo aby dostać się do wspomnianej uszczelki musi być zdemontowane całe dno zmywarki. Tylko wtedy jest swobodny dostęp do misy spływowej.

1 Wysunąć zmywarkę i odłączyć od zasilania wodnego oraz elektrycznego.

2 Zdemontować metalowe osłony elementów zmywarki (po jednej śrubie na każdą osłonę) 2 śruby na osłonie pod drzwiczkami.
    Zmywarka BOSCH/SMI40M35EU - Błąd E15 Zmywarka BOSCH/SMI40M35EU - Błąd E15

3 Zdemontować maty tłumiące z zielonej włókniny (w otworze pod drzwiczkami też znajduje się pasek finezyjnie wyciętej maty)

4 Odłączyć wtyczkę zasilania w tylnej obudowie i zdemontować moduł sterownika. Sterownik ma taką otwierana osłonę wtyczek i w pierwszej kolejności trzeba zdemontować tą osłonę (jest zaczepiona tylko z jednej strony wykonać to z czuciem). Uwaga nie odłączać żadnych wtyczek od modułu sterownika nie ma takie potrzeby.

5 Zablokować sprężyny zawias drzwiczek. Uwaga tutaj trzeba bardzo uważać bo sprężyna naciągająca linkę drzwiczek jest bardzo mocna i przypadkowe wyrwanie zaczepów może zranić palce. BOSCH dla wygody serwisantów zaprojektował specjalne zaczepy, które pozwalają odłączyć dno bez demontowania sprężyn. Wtedy napięte sprężyny pozostają w plastikowym dnie zmywarki i nie trzeba specjalnych przyrządów do naciągania linek.

6 Odwrócić zmywarkę do góry "nogami". Uwaga tu trzeba mieć ściery papierowe ręczniki bo może się wylać sporo wody.

7 Śrubokrętem i młotkiem oraz kombinerkami wyprostować specjalne zawleczki, które pozwolą rozdzielić dno zmywarki od komory. Po 2 zawleczki z prawej i lewej strony w sumie 4 punkty.

8 Sfotografować wszystkie wtyczki elektryczne (w ogóle to lepiej nie żałować kliszy filmowej i robić dużo fotek) Odłączyć wtyczki, które mogą przeszkadzać podczas podnoszenia dna zmywarki. Generalnie wszystkie wtyczki są mechanicznie inne i nie można się pomylić, trzeba unikać wciskania na siłę i zwracać uwagę na plastikowe blokady wtyczek.

9 Podczas podnoszenia dna zaczną powoli uwalniać się niektóre rury wodne (łączone na gumowe oringi). Może polecieć woda więc trzeba chronić elektronikę i wtyczki.

10 Jeśli wszystko poszło sprawnie mamy swobodny dostęp do miski spływowej wraz z pompkami na obwodzie. Miska przykręcona jest 4 śrubami ze stali nierdzewnej od wnętrza komory zmywarki. Dwie śruby są pod siatkowym filtrem.

11 Naprawa uszczelki. Widać na tym przykładzie ewidentnie złą wolę producenta. Uszczelka mogła by być wymienialna ale nie...została zintegrowana z miską i wymienić trzeba cały element. Więcej o tym tutaj: Link
    z czasem guma straciła soje właściwości i nieznacznie zmniejszyła swój przekrój przez co w wysokiej temperaturze właściwie na całym obwodzie cieknie woda.
    Paradoksalnie to że jest połączona na stałe z miską pozwala w sposób prowizoryczny ale jednocześnie skuteczny rozwiązać ten problem.

Wystarczy delikatnie odchylić uszczelkę i w powstałą szczelinę na całym obwodzie wsunąć linkę elektryczną lub coś podobnego o średnicy około 2 mm.
    Po tym łatwym zabiegu wewnętrzna średnica uszczelki zdecydowanie się zmniejsza i po przyłożeniu do otworu w dnie komory, wyraźnie zanika luz.
    Tak spreparowaną miskę trzeba przykręcić ponownie 4 wkrętami i wykonać próbne mycie na 70'C. W moim przypadku problem się skończył.

Informacja Szukając rozwiązanie tego problemu wiele razy trafiałem na informacje gdzie radzono przechylić zmywarkę do tyłu i problem znika. Jednak muszę ostrzec że jest to rozwiązanie bardzo niebezpieczne bo wszelkie osłony i rynienki zabezpieczające styki silnika są zaprojektowane tak że spełniają swoja funkcje jedynie wtedy gdy woda kapie prostopadle. Jeśli przechylimy zmywarkę oszukamy jedynie czujnik wilgoci a woda popłynie w nieznanym kierunku. Natomiast uruchomienie przechylonej zmywarki może doprowadzić do zalania silnika, styków w efekcie nawet do zwarcia i pożaru.
    Mam nadzieję że rozwiązanie to pozwoli przedłużyć życie naszych zmywarek a przy okazji zostanie trochę kasy w kieszeni.

15 23
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Cze 2015 19:28
    duduikoFF
    Poziom 10  

Witam

Posiadam sprzęt podobny mianowicie Bosch edition 45 SilencePlus, mam ten sam problem dostaje woda mi się do zbiornika awaryjnego i tam ten awaryjny pływak wyłącza mi zmywarkę i wyświetla się dioda tzw. "kraniku".
    Po zdjęciu panelu dolnego i odpięciu kostek elektryki, itd. Dostałem się do tej uszczelki, i swoim oczom nie wierze uszczelka jest oddzielna, niezintegrowana.

Czy jest sens wymiany uszczelki na nową?
    Czy warto dać tylko ten drut w szczelinę środkową?

Wielkie dzięki za manual po jego przeczytaniu dostałem przysłowiowego wiatru w żagle i zabrałem się za to a miałem już kogoś wołać do tej roboty...

Bardzo proszę o odpowiedz...

1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Cze 2015 20:24
    Lep1
    Poziom 11  

Wygląda na to że masz inny model tego zbiornika, w którym możliwe było wymienienie samej uszczelki. Niestety nie jest tak znowu tania bo kosztuje około 70 zł. Poszukaj w po numerze części: 00263102.

Jednak ja bym spróbował, bo to nic nie kosztuje wsunąć ten drut do tej starej uszczelki. Jeśli nie wypycha uszczelki i zlikwiduje się luz to powinno pomóc.
    Z drugiej strony skoro masz to wszystko rozbebeszone to może warto zadzwonić do serwisu boscha i zapytać.

Można by jeszcze po zewnętrznej stronie tej uszczelki przykleić pasek taśmy samoprzylepnej 3M takiej 2 mm (piankowej) odpowiednio dociętej na wysokość. Uszczelka musi zmniejszyć swoją wewnętrzną średnicę bo to właśnie tam jest problem.

Jeśli chodzi o mój patent to po 10 myciach wszystko szczelne.

Manual jak to wymienić

Link

2
  • #4 07 Cze 2015 20:37
    nares
    Specjalista AGD

duduikoFF napisał:
    Czy jest sens wymiany uszczelki na nową?
    Czy warto dać tylko ten drut w szczelinę środkową?

Nic nie wymieniaj i nie drutuj, bo w tych modelach ten problem nie występuje - nieszczelności (wycieku) szukaj gdzie indziej.

0
  • #5 07 Cze 2015 20:54
    duduikoFF
    Poziom 10  

Okey...Macie jakiś pomysł jak przeprowadzić test szczelność lub jakiś namiar na dobrego specjalistę co sprawdzi z okolic Oświęcimia???

2
  • #6 07 Cze 2015 21:04
    Lep1
    Poziom 11  

Ja zanim rozkręciłem zmywarkę obserwowałem skąd leci woda.
    Miałem odkręcone osłony i świeciłem latarką. Czasami widać zacieki wodne na rurkach.
    Pod koniec mycia w 70C następował gwałtowny wyciek po obwodzie tej uszczelki.
    Wszystko widać jak zdemontuje się metalowe osłony z prawej i lewej strony oraz tą pod drzwiczkami.

nares ma rację że wyciek może być z innego miejsca bo błąd E15 to obecność sporej ilości wody na dnie zmywarki. Ale możesz to stwierdzić jeśli uruchomisz zmywarkę i zaczniesz obserwować. Szkoda że nie namierzyłeś wycieku wcześniej.

3
  • #7 08 Cze 2015 13:09
    duduikoFF
    Poziom 10  

Właśnie ją odpaliłem na programie 70st czas 124 minuty, wodę pobrała ale przez cały czas terkocze i strzela element walcowaty srebny pokazany na zdjęciu i nic więcej się nie dzieje...
    Wyciek zlokalizowałem ze zbiornika z solą to by tłumaczyło skąd wszędzie jest osad solny...

Co to za element o którym mówiłem? Czy opłaca się robić?Zmywarka BOSCH/SMI40M35EU - Błąd E15

Spróbowałem program płukania, gdy dowiedziałem się ze to element grzałki, pompa sie grzeje buczy ale tez bez reakcji...za to minuty zamiast ubywać do końca programu dodaja sie...

0
  • #8 23 Sie 2015 20:08
    Lep1
    Poziom 11  

Od momentu "naprawy" zmywarka sprawuje się bezproblemowo woda nie cieknie, błąd się nie pojawia (średni 2 zmywania dziennie). Temat można zamknąć.

2
  • #9 08 Lut 2016 23:49
    Eneen
    Poziom 10  

Posiadam zmywarkę SN26T890 i miałem ten sam problem z cieknącą uszczelką. Niestety w tym modelu nie da się wykonać "drutmoda" ponieważ uszczelka bardziej przypomina podwójny oring i jest gruba i twarda. W moim przypadku pomogło dokładne czyszczenie uszczelki (odtłuszczenie), misy i obudowy (odkamienienie) zmywarki oraz solidne dokręcenie śrub. Tutaj trzeba uważać aby nie zerwać gwintu.
    Czas pracy faktycznie ok. 4-5h. Warto jeszcze dodać punkt o zdjęciu frontu drzwi wymagany do zdjęcia blachy pod drzwiami.

1
  • #10 10 Sty 2017 13:43
    viper111
    Poziom 13  

Dołączę do tematu. W mojej zmywarce tez wyskakuje błąd 15 (model Bosch SMS58M98EU).
    Czy ktoś mógłby sprawdzić czy u mnie uszczelka jest wymienialna i jaki ewentualnie ma numer części?

p.s. czy w ogóle w serii SMS te uszczelki tez poszczają czy trzeba szukać innej przyczyny?

2
  • #11 10 Sty 2017 14:48
    h jaworski
    Specjalista AGD

Viper111 zacznij od lokalizacji skąd masz przeciek a nie od tego czy twój model ma taką czy inną uszczelkę.

0
  • #12 10 Sty 2017 15:02
    viper111
    Poziom 13  

Znalazłem info jak "szybciej" można uszczelnić ów przeciek uszczelki:

Link

I takie zestawy nawet są dostepne w PL http://www.bosch-home.pl/store/product/Zestawnaprawczyuszczelkimisypompy/12005744

A tutaj instrukcja Boscha jak to zrobić:

h jaworski napisał:
    Viper111 zacznij od lokalizacji skąd masz przeciek a nie od tego czy twój model ma taką czy inną uszczelkę.

Niby tak ale zmywarkę mam teraz wyjętą i nie podłączona stąd chciałbym się dowiedzieć czy ta seria mewa te problemy z uszczelką....

3
  • #13 10 Sty 2017 16:26
    nares
    Specjalista AGD

viper111 napisał:
    czy ta seria mewa te problemy z uszczelką....

Jak najbardziej miewa.

0
  • #14 10 Sty 2017 16:29
    viper111
    Poziom 13  

A zatem dopytam czy zestaw naprawczy uszczelki misy to skuteczne rozwiązanie problemu tzn. czy załatwia sprawę przecieku na lata? Czy też z czasem puszcza? Z tego co widzę na filmikach to wchodzi na ścisk więc pracuje jak oring a zatem nie powinienem nigdy puszczać...?

1
  • #15 10 Sty 2017 16:53
    nares
    Specjalista AGD

viper111 napisał:
    czy zestaw naprawczy uszczelki misy to skuteczne rozwiązanie problemu tzn. czy załatwia sprawę przecieku na lata?

Nikt tego nie wie, bo to nowy wynalazek. Dotychczas, wymieniało się misę.

0
  • #16 10 Sty 2017 19:33
    h jaworski
    Specjalista AGD

Kolego podstawowe pytanie czy na pewno cieknie ci z pod uszczelki?, bo cieknąć może z rużnych rzeczy miałem np. 2 przypadki że była dziurka wielkości szpilki w spodniej blaszanej płycie zmywarki i też wyglądało że to uszczelka dopiero jak mi szpilka wpadła do blachy wyszło że to dziura a nie cieknąca uszczelka. Najpierw dobrze sprawdź potem szukaj jak to naprawić.

0
  • #17 10 Sty 2017 19:46
    nares
    Specjalista AGD

h jaworski napisał:
    miałem np. 2 przypadki że była dziurka wielkości szpilki w spodniej blaszanej płycie zmywarki

Nie tylko Ty miałeś - taki urok chińskiej nierdzewki ;)
    h jaworski napisał:
    też wyglądało że to uszczelka

Różnica polega na tym, że przy dziurce, cieknie od razu, natomiast uszczelka nie puszcza od razu, ale po dłuższym działaniu wysokiej temperatury. W rzeczywistości, nie jest to wina uszczelki, tylko deformującej się misy, pod wpływem wysokiej temperatury.

0
  • #18 10 Sty 2017 20:02
    h jaworski
    Specjalista AGD

Zgadza się wszystko co piszesz nares, ale sam viper111 nie pisze kiedy mu cieknie pisze, że ma błąd E15. Natomiast dziurka może być mała i trochę czasu minie zanim nakapie wody i wyskoczy błąd.

1
  • #19 12 Sty 2017 00:41
    viper111
    Poziom 13  

Zatem sprawa wygląda nieciekawie.
    Dodam, że zmywarkę dostałem i stała jakiś czas zatem nie do końca znam jej historię.
    Włącza się, pompka najpierw chyba chce usunąć "starą" wodę, potem pompuje "świeżą" wodę i nagle mignie błąd E15 i pojawia się na wyświetlaczu "0:00" i się wyłącza program.
    Załączam filmik.

Rozebrałem ją i ewidentnie ciekła spod uszczelki - spore ślady. Niestety teraz nie jestem wstanie tego zweryfikować bo sie wyłącza. Sprawdzałem tez pływak z aquastop, ale tam sucho.
    Czy na podstawie zdjęcia i filmiku można cokolwiek stwierdzić?

0
  • #20 12 Sty 2017 13:52
    h jaworski
    Specjalista AGD

Kolego sam musisz sprawdzić czy na dnie zmywarki jest woda i jak jest pozbyć się jej. Potem włączyć i patrzeć czy gdzieś nie kapie i skąd? Jak nie kapie, a włącza się błąd to sprawdziłbym czujnik na pływaku może wyrzucać fałszywe błędy.

1
  • #21 04 Mar 2017 13:23
    woldan
    Poziom 9  

Ja mam zmywarkę SMS50E82EU, w której po kilku latach użytkowania też wyskoczył błąd E:15. Zasugerowałem się postami na forum i zacząłem demontaż zmywarki w celu naprawy nieszczelności na misie. Jednak podczas demontażu okazało się, że wyciek jest z innego miejsca. Gdy odkręciłem blachę z frontową z drzwi okazało się, że woda jest w rynience, która odprowadza wodę, kiedy drzwi są nieszczelne, do kuwety na dnie zmywarki, gdzie znajduje się czujnik. Za pomocą papierowych ręczników usunąłem wodę z kuwety oraz wyczyściłem uszczelkę drzwi z kamienia, zmontowałem i włączyłem zmywarkę. Działa.

Piszę to po to by ktoś kto będzie próbował usunąć tą usterkę najpierw zaobserwował skąd jest wyciek. Bo po co narażać się na koszty związane np. z zakupem uszczelek itp. "Bo to nie są tanie rzeczy" :-)
    PS.
    Okolice misy były suchutkie.

1
  • #22 09 Kwi 2017 12:26
    16czarny16
    Poziom 13  

Witam, dziś zapragnąłem wyczyścić zmywarkę. Włożyłem butelkę z płynem czyszczącym Finish, program 70 stopni i ogień. Program szedł aż po ok 60-90 minut zmywarka zaczęła wypompowywać wodę i tak mieliła pompa aż z 10 minut. Zmywarki nie dało się zresetować ani wyłączyć, pomagał jedynie hebel czyli wyciągnięcie wtyczki. Na panelu szybko miga symbol kraniku. Co to może być za problem. Mój typ to:
    BOSCH SMV50e70eu/59

POMOCY :)[/align]

3
  • #23 09 Kwi 2017 13:10
    nares
    Specjalista AGD

16czarny16 napisał:
    Co to może być za problem.

Ten sam co opisywany w temacie.

4
  • #24 09 Kwi 2017 17:30
    16czarny16
    Poziom 13  

Rozebrałem, przekręciłem na bok, wylałem wodę, podłączyłem, zaświeciłem, włączyłem i .... leci spod uszczelki tej dużej okrągłej :( gdzie kupujecie części zamienne? Łatwo ją wymienić?
    Leci w miejscu zaznaczonym kolorem czerwonym. Mam problem jak się do tego dobrać. Muszę zdjąć element szary zaznaczony kolorem zielonym, a nie wiem za bardzo jak.

Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

Zrobione wg autora posta. Na razie wszystko gra i nic nie cieknie :)
    Dziękuję za szczegółowy i czytelny opis :)

0