Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty model zasilacza symetrycznego - kilka pytań o układ.

dawid.barracuda 29 Maj 2015 20:37 1122 24
  • #1 29 Maj 2015 20:37
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Witam wszystkich Forumowiczów bardzo serdecznie. Mam kilka pytań odnośnie układu ze strony:

http://www.circuit-projects.com/power-supply/...e-voltage-supply-with-symmetrical-output.html

Przy montażu dokonałem kilku modyfikacji. Zamiast układu L165 użyłem TDA2030 oraz zamiast kondensatora 220nF 100V MKT użyłem połączonych równolegle 2x 10nF i 2x 100nF (oczywiście 100V MKT).

Zmontowałem sobie ten układ na płytce stykowej, ale nie ukrywam, że nie wszystko jest dla mnie jasne. Tak więc moje pytania :) :
    - jaką rolę pełnią kondensatory w tym układzie skoro jest to obwód DC?
    - dlaczego Autor z linku powyżej zaleca, by kondensatory C1 i C2 były możliwie jak najbliżej układu IC1?
    - dlaczego kondensatory C3 i C4 powinny być powyżej lub poniżej wyjścia układu IC1?
    - czy w tym układzie przewód zerowy można nazwać "sztuczną masą"?
    - i dlaczego właściwie używamy kondensatorów elektrolitycznych i MKT, a nie zwykłych ceramicznych?

I jeszcze odnośnie praktyki - zmontowałem to sobie na płytce stykowej i sprawdziłem działanie zasilając poprzez szeregowo połączone dwie baterie 9V - miernik pokazuje na ich wyjściu 18.91V. Na wyjściu układu z kolei mam:
    - na dole: ok. -8,96V
    - na górze: ok. 8.83V
    Jak zmierzę pomiędzy plusem i minusem to mam ok. 17.52V.
    Moje pytanie odnośnie powyższego: niesymetria niby nieduża, ale czy można ją jeszcze bardziej zniwelować?

Nie ukrywam, że liczę na wyrozumiałość bardziej doświadczonych Użytkowników :)
    Proszę o wskazówki i pozdrawiam.

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 29 Maj 2015 21:26
    piotrkol7
    Poziom 21  

TDA2030 to wzmacniacz audio, nie operacyjny ;) Nie jest on zamiennikiem dla układu L165.
    1. Kondensatory są istotne w tym układzie, chociażby dlatego, że likwidują tętnienia i filtrują zasilanie, ale odpowiadają one też za kluczowe funkcje układu. I też nie ma znaczenia to, że układ jest zasilany prądem stałym, w sumie właśnie jest to też powodem zastosowania kondensatorów.
    2. Zapobiega to powstawaniu tętnień, ale też to jest podstawowa zasada w elektronice - kondensatory jak najbliżej urządzenia pobierającego prąd.
    3. Szczerze powiedziawszy to nie mam pojęcia dlaczego ;) Może ma to zapobiec wzbudzeniom, ale nie jestem pewien.
    4. Zerowy z prawej strony to jak najbardziej sztuczna masa.
    5. Raz, nie ma kondensatorów ceramicznych na takie pojemności. Dwa, elektrolity stosuje się w celu zapewnienia pewnego zapasu prądu dla układu. MKT są lepszej jakości niż ceramiczne, są też bardziej odpowiednie w zastosowaniach wysokonapięciowych i wysokoprądowych.

1
  • #3 29 Maj 2015 21:34
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Użyłem TDA2030 gdyż natknąłem się jedynie na wzmiankę na Forum, że są takie same pod względem zasilania (TDA2030 i L165). Sprawdziłem parametry w datasheetcie i wyglądało podobnie :) Wiesz może jaki zamiennik można tu zastosować? Ja jak napisałem nie mogłem nic znaleźć rozsądnego.
    I co byś powiedział na zastosowanie stabilizatorów napięcia na wyjściu układu? Sprawdziłem sobie stabilizatorem 5V 7805 i nic nie wybuchło. Musiałbym jeszcze dorzucić stabilizator napięcia ujemnego żeby miało ręce i nogi :) Tak mi się wydaje, że to nienajgorszy pomysł.
    I jeszcze jedno pytanie - jak zrobić żebym mógł sobie zasilać cały układ z gniazdka? Musiałbym chyba użyć transformatora, mostka i stabilizatora, czy tak? I czy są dostępne filtry tłumiące tętnienia jako gotowe układy np. w obudowie TO220?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Maj 2015 21:37
    ankowalik
    Poziom 24  

Dlaczego elektrolityczny a nie ceramiczny, a no bo, dla przykładu, kondensator ceramiczny 1000µ na 150V miałby wymiary, może nawet, 15cm na 12cm na 35cm :cry:
    Niesymetria 8,8V i 8,9V to żaden problem, chyba, że budujesz jakiś super precyzyjny system pomiarowy.

1
  • #5 29 Maj 2015 21:46
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Nie, pomiarowy nie :) W zamyśle chcę sobie zrobić układ do zasilania wzmacniacza operacyjnego ua741. Nawet chciałbym się porwać na zrobienie tego na płytce drukowanej. A w dalszych planach chciałbym żeby ten układzik był składową czegoś większego.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Maj 2015 21:56
    ankowalik
    Poziom 24  

W przypadku 741, jak i wielu innych, niesymetria np 8/10V to, absolutnie, żaden problem :D

1
  • #7 29 Maj 2015 22:03
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Ano to się cieszę :) A co trzeba zrobić na wejściu żebym mógł brać zasilania bezpośrednio z gniazdka? Teoretycznie wiem jaki jest schemat, ale teoria teorią, a laboratorium swoje :)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #8 29 Maj 2015 22:12
    DVDM14
    Poziom 35  

ankowalik napisał:
    Dlaczego elektrolityczny a nie ceramiczny, a no bo, dla przykładu, kondensator ceramiczny 1000µ na 150V miałby wymiary, może nawet, 15cm na 12cm na 35cm :cry:

Oj, można by się kłócić z tym stanowiskiem. :)

http://www.tme.eu/pl/details/cl32a107mpvnnne/...10/samsung/#te7f1186da8857718e15f802f37e3cd21

-2
  • #9 29 Maj 2015 22:19
    Rezystoreczek
    Poziom 20  

dziwię się, że nikt nie napisał, ale ceramiczne są z tego co wiem zdecydowanie droższe :D
    w ogóle mają często inną funkcję

0
  • #10 29 Maj 2015 22:23
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Tu Kolega DVDM14 podał link do kondensatora 100uF; 10V, a ja mam w układzie 100nF 100V.
    Ale pomijając - jak to zrobić z tym zasilaniem z gniazdka? :D

0
  • #11 29 Maj 2015 22:33
    ankowalik
    Poziom 24  

DVDM14 napisał:

Oj, można by się kłócić z tym stanowiskiem. :)

To oczywiste, że nasi sojusznicy z Azji, będą robić, swymi małymi rączkami, coraz mniejsze i coraz doskonalsze kondensatory. Ja tylko, przepraszam, chciałem w prosty, a nawet w prostacki, zgoła, sposób, wyjaśnić tę subtelną różnicę między kondensatorami :D

0
  • #12 29 Maj 2015 22:44
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

No i przystępnie to Kolega zrobił :) Ale ja ponowię pytanie - jak zrobić zasilanie takiego układu z gniazdka żeby było dobrze?

0
  • #13 29 Maj 2015 23:05
    ankowalik
    Poziom 24  

Doprecyzuj, co to za "gniazdko"?

0
  • #14 29 Maj 2015 23:16
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Miałem na myśli to, żeby przygotować ten układ do pracy z zasilaniem ze zwykłego gniazdka 230V AC po ty by nie tachać ze sobą baterii.

I jeszcze mam pytanie, czy znacie może jakiś zamiennik do układu L165? Jak wspomniałem, użyłem zamiast niego układ TDA2030, ale to wzmacniacz audio, więc chyba nie za bardzo tu pasuje :)

0
  • Pomocny post
    #15 30 Maj 2015 21:30
    piotrkol7
    Poziom 21  

Zamiennikami są jeszcze TCA365 i SG3173.
    Żeby przygotować ten układ do pracy z gniazdkiem, potrzebujesz albo transformatora i mostka prostowniczego, albo po prostu zasilacza o odpowiednim napięciu.

1
  • #16 30 Maj 2015 21:46
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Sprawdziłem w avt i tme, ale obydwa niedostępne niestety. A może nie zamiennik ale coś o podobnych parametrach?
    Sprawdziłem ten układ na zwykłym wzmacniaczu ua741 i wydaje się, że działa przyzwoicie. Dodam, że na TDA2030 układ miał dziwne humory i raz dzielił ładnie, a drugi raz np. +15V i -2V. Co powiecie na użycie ua741?

I jeszcze jedno pytanie - na wejście tego układu dałem 4x9V z baterii połączonych szeregowo a na końcu dorzuciłem jeszcze stabilizator napięcie LM7812. Wiem z datasheeta, że napięcie na wyjściu jest w pewnych widełkach odbiegające od 12V, dokładnie miernik pokazuje 12.15V. Da się coś zrobić żeby było jeszcze bliżej 12V? Dla porównania dodam, że dla stabilizatora LM7805 mam na mierniku równiutkie 5V dla tych samych parametrów obwodu.

0
  • Pomocny post
    #17 09 Lip 2015 21:09
    piotrkol7
    Poziom 21  

Co do uA741 - układ będzie działał, z każdym praktycznie wzmacniaczem operacyjnym zadziała, jednakże L165 jest układem mogącym pracować przy (dużo) większych prądach niż zwykłe wzmacniacze operacyjne.

Co do LM7812 - taka tolerancja jest dopuszczalna, napięcie i tak spadnie przy obciążeniu. Czy zastosowałeś odpowiednie kondensatory przy wejściu i wyjściu stabilizatora? Jeżeli zależy ci na większej precyzji, możesz zastosować regulator LM317 i dokładnie ustawić napięcie. Choć swoją drogą i LM7812 można podłączyć jak LM317 i regulować napięcie ;)

dawid.barracuda napisał:
    a na końcu dorzuciłem jeszcze stabilizator napięcie LM7812
    Hmm, nie dorzuciłeś go "na końcu", a podłączyłeś bezpośrednio do plusa i minusa baterii. Przeanalizuj schemat. Nie byłoby możliwe podłączenie LM7812 do wyjścia układu przy napięciu zasilającym 18V, ponieważ jedna połówka wyniosłaby blisko 9V, a tym napięciem, jak wiadomo, nie można zasilić LM7812, to nie przetwornica step-up ;)

1
  • #18 09 Lip 2015 21:12
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

A jakiś odpowiednik do L165? Tego nie mogę znaleźć w swoim sklepie :)

0
  • #19 09 Lip 2015 21:24
    piotrkol7
    Poziom 21  

Podałem ci już odpowiedniki tego układu, więcej nie znalazłem. Najwidoczniej musisz znaleźć w innym sklepie. Tu polecam stronę elecena.pl. Jeżeli jednak nie chce ci się szukać, to myślę, że w tym zastosowaniu mógłby zadziałać układ TDA2003, choć to również wzmacniacz audio, tak samo jak TDA2030, więc układ do końca nie będzie działał tak jak należy. Jest jeszcze opcja żeby dorzucić do uA741 zewnętrzne tranzystory mocy, jednak daj mi chwilę, muszę poszukać schematu.

0
  • #20 09 Lip 2015 21:25
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

piotrkol7 napisał:
    Choć swoją drogą i LM7812 można podłączyć jak LM317 i regulować napięcie ;)

Chodzi o ten schemat?
    Prosty model zasilacza symetrycznego - kilka pytań o układ.

0
  • #21 09 Lip 2015 21:34
    vodiczka
    Poziom 43  

dawid.barracuda napisał:
    Miałem na myśli to, żeby przygotować ten układ do pracy z zasilaniem ze zwykłego gniazdka 230V AC po ty by nie tachać ze sobą baterii.

Stosując odpowiedni transformator możesz zbudować zasilacz symetryczny dający na wyjściu wymagane napięcie np. +12V i -12V Nie trzeba bawić się z przekształcaniem napięcia niesymetrycznego w symetryczne :)

0
  • #22 09 Lip 2015 21:42
    piotrkol7
    Poziom 21  

Hmm, nie chodziło mi o ten, widziałem gdzieś schemat zbliżony do schematu z układem LM317, ale z zastosowaniem układu z serii LM78XX. Ale nieważne, zastosuj lepiej LM317. Uzyskasz szerszy zakres regulacji.

Dodano po 6 [minuty]:

Znalazłem schemat pozwalający zwiększyć maksymalny prąd wyjściowy wzmacniacza - w Twoim przypadku uA741.
    http://www.estradowiec.pl/foto/artykuly/6.jpg
    Rezystory R i Ro możesz (powinieneś) pominąć, wejścia nieodwracającego wzmacniacza nie łącz z wyjściem, robi to u ciebie w układzie rezystor R4. Jednak musisz sprawdzić, czy łącząc R4 z wyjściem wzmacniacza uzyskasz lepsze efekty niż z kolektorami tranzystorów. Tranzystory oczywiście mocy, zastosowałbym parę komplementarną BD911 i BD912 - oczywiście z radiatorami.

0
  • #23 09 Lip 2015 22:19
    dawid.barracuda
    Poziom 13  

Tranzystor T1 to BD911, a T2 to BD912, tak? I jak mogę sprawdzić w tym układzie maksymalny prąd?
    A jak to działa - skoro już jesteśmy przy temacie :) - wyjście wzmacniacza jest odpowiednio wzmacniane przez tranzystory?

0
  • #24 09 Lip 2015 23:09
    piotrkol7
    Poziom 21  

Tak, T1 to BD911, a T2 to BD912. Maksymalny prąd ciężko tu będzie określić, zależy bardziej od zasilania, ale i też obciążenia. Można, a raczej powinno zastosować się radiatory dla tranzystorów (lub radiator, wówczas każdy tranzystor musi posiadać tulejkę oraz podkładkę izolującą).
    Te dwa tranzystory tworzą dwa proste wtórniki emiterowe. http://www.estradowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=67 <- tu masz to szerzej i lepiej wytłumaczone. Co prawda jest to rozwiązanie stosowane w audio, jednak powinno i tutaj zadziałać :p

0
  • #25 09 Lip 2015 23:21
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jeśli nadal dręczą cie te układy sztucznej masy przeczytaj artykuły
    "Simple PS voltage splitters based on audio amplifiers" masz tam aż cztery części w których opisane są rozwiązania zarówno na tranzystorach jak i na wzmacniaczach w rodzaju TDA2030
    Link
    Wiele wzmacniaczy audio przeznaczonych do symetrycznego zasilania prawie nie różni się konstrukcją od wzmacniacza operacyjnego mocy.

P.S. TDA2040 sam uzywałem jako wzmacniacza operacyjnego mocy - robił za zasilacz z nałożoną składową zmienną zakłóceń.

0