Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ADSL na Huawei hg553 z OpenWRT

29 May 2015 22:02 2073 8
  • Level 9  
    Witam,
    zakupiłem routerek Huawei hg553 (w brandingu vodafone).
    Od razu po zakupie wgrałem na niego OpenWRT i ku memu rozczarowaniu, dowiedziałem się, że nie ma możliwości korzystania z ADSLa na tym routerze z OpenWRT.
    Powodem jest brak wsparcia dla ADSLa i ATMa przez jego układ.
    ref: http://wiki.openwrt.org/doc/hardware/soc/soc.broadcom.bcm63xx
    "xDSL and ATM are NOT SUPPORTED. Not by some binary nor are there GPL drivers available!"

Moim zdaniem to jest jednoznaczne.

Chociaż dziwne, bo pakiety do ATMa, PPPoA pobrałem stąd:
    https://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09/brcm63xx/generic/packages/
    i się poprawnie zainstalowały.

Na natywnym firmwarze D-Linka dla tego routera ADSL działał bez problemu.
    Zastanawiam się co dalej.
    Czy jest możliwość wykorzystania mojego starego routera Edimax AR-7084gA jako modemu ADSL (tylko i wyłącznie)? Jest on niewydajny i wolałbym, żeby to Huawei routował pakiety i robił translacje NAT.
    Czy w ogóle, z jakimkolwiek routerem ADSL da się tak zrobić?

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 29  
    devus wrote:

Czy jest możliwość wykorzystania mojego starego routera Edimax AR-7084gA jako modemu ADSL (tylko i wyłącznie)? Jest on niewydajny i wolałbym, żeby to Huawei routował pakiety i robił translacje NAT.

Tak, poszukaj opcji bridge-mode/full-bridge w Edimaxie, podłączasz do Huaweii i na nim ustawiasz połączenie PPPoE. Jeden z portów LAN musisz ustawić jako WAN
  • Level 9  
    Na wstępie zaznaczam, że moim dostawcą jest orange.

Na Edimaxie jest tryb Bridge Mode.

Tutaj powinienem chyba wybrać VC-Mux. Tak zawsze wybierałem przy konfiguracji PPPoA.

Epic, chodzi Ci o port ustawiony jako WAN na Huawei? Bo na Edimaxie nie mam takiej możliwości.
    Zrobiłem jak mówiłeś i nie działa. Po podłączeniu komputera do Huawei, komputer dostaje DHCPem adres IP i Edimaxa jako bramę domyślną. Do internetu dostępu jednak brak, tak samo jak dostępu do panelu konfiguracyjnego OpenWRT na Huawei.

Może jakaś mini instrukcja step-by-step? :P

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 29  
    1. Na Edimaxie konfigurujesz tryb bridge-mode, parametry dla neostrady VPI 0, VCI 35 enkapsulacja vc-mux.
    2. Nie znam firmware, ale port edimaxa na którym skonfigurowano bridge mode, powinien mieć wyłączony dhcp i nie mieć adresu IP. Niekiedy od ustawienia bridge-mode traci się dostęp do panelu konfiguracji i jest to normalne.
    3. Kabel z Edimaxa podłączasz to ustawionego jako WAN portu w huawei.
    4. W Huawei konfigurujesz połączenie PPPoE, wpisujesz login i hasło neostrady.
    5. W przypadku uzyskania połączenia router(HG 553) powinien uzyskać adres publiczny neostrady.

Na huawei zakładam że ciągle jest openwrt,
    upewni się dodatkowo że:
    -forwarding ipv4 jest uruchomiony
    -maskarada nat jest uruchomiona
  • Level 9  
    Nie wiem, czy właśnie problemem nie jest dla mnie konfiguracja WAN na OpenWRT, a konkretnie samo przypisanie fizycznego portu do interfejsu WAN. Gdzieś wyczytałem, że aby to zrobić, należy stworzyć VLAN.
  • Level 9  
    Huawei dostaje publiczne IP i ma kontakt ze światem :) Więc sukces jest już blisko.
    Ale póki co nie mam dostępu do Internetu z komputera podłączonego do LAN. Wydaje mi się, że coś może być nie tak z konfiguracją NAT'a, choć wszystko (lub prawie) ustawiłem an accept.
  • Level 29  
    Komputer otrzymuje od Huaweii adresy Ip serwerów dns?
    Może albo korzystać z tych otrzymywanych od dostawcy albo przekazywać zapytania za pośrednictwem dnsmasq na openwrt wówczas jako serwer dns, komputer otrzymałby adres routera.

Forwarding i maskarada jest uruchomione?
  • Level 9  
    Udało się, działa :)

Trzeba było dodać interfejsy do stref firewalla.

DNSy nie mają znaczenia, gdyż mam statycznie wpisane adresy OpenDNS na komputerze.

Wielkie dzięki za pomoc Epic!