Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik poziomu cieczy w zbironiku, pływak ? Sterowanie pompą

30 Maj 2015 09:50 4047 7
  • Poziom 14  
    Witam,

Problem następujący:

Pompa umieszczona jest w studni , ma ona pompować wodę do zbiornika 30 L ewentualnie 50L taki jak na zdjęciu;

Chciałbym zautomatyzować ten proces używając jakiegoś czujnika poziomu wody lub pływaka no i wiadomo jakiś stycznik .

Szukałem na znanym portalu pływaka i są dostępne jedynie takie:

Boję się że mogą one nie działać prawidłowo w tak małej ilości wody, pompa mogla by się włączać i wyłączać po upływie 10 L wody...

Myślałem o czymś co mógłbym wyregulować do swoich potrzeb np.
    Jeśli zastosował bym zbiornik 30 L niech pompa włączy się jeśli zostanie około 5 L a niech wyłączy jeśli będzie 45 L.
    Czy są jakieś gotowe rozwiązania które możecie poleci ??

Przeszukując forum znalazłem takie :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2530506.html w ostateczności mógłbym je wykonać jednak wolał bym gotowe rozwiązanie kupić nie chciał bym nic przekombinowanego zależy mi na niezawodności , najlepiej gdyby były to tylko styki NO, NC i nie ma żadnego problemu :)
  • MetalworkMetalwork
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Nie wiemy do końca, do czego ma służyć ta instalacja, ale może można zastosować hydrostat jak w pralce?
  • Poziom 14  
    Instalacja jest zastosowana w domku letniskowym. Aktualnie jest tak ze pompa pompuje do zbiornika na dachu (jest ona włączana i wyłączana ręcznie), a następnie grawitacyjnie spada do kranu w łazience. Łazienka jest w trakcie remontu. Chcemy ze zbiornika teraz wodę dostarczyć do małego bojlera 5L a następnie do kranu.
    Dlatego chce zastosować pływak żeby nie trzeba było przejmować się ilością wody w zbiorniku ..
  • Moderator sekcji Technicznej
    TWK napisał:
    Nie wiemy do końca, do czego ma służyć ta instalacja, ale może można zastosować hydrostat jak w pralce?

Najlepsze wyjście pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, czyli właściwe IP obudowy.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Możesz zastosować dwa pływaki.
    Dolny załączający pompę, gdy poziom w zbiorniku jest zbyt niski.
    Górny wyłączający pompę, gdy poziom w zbiorniku jest maksymalny.
    Długością swobodnego przewodu (od punktu mocowania do "gruszki" pływaka) regulujesz histerezę układu.
    Do tego prosty układ na przekaźnikach, który będzie realizował załączenie z podtrzymaniem.
    Dolny pływak spełni funkcję przycisku START, górny pływak spełni funkcję przycisku STOP.
  • Poziom 14  
    Hej,
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Po przemyśleniu zrobię tak jak radzi użytkownik jam_es.
    Dwa pływaki
    Może takie :

I układ z potrzymaniem typowy START STOP z silników i zamiast przycisków pływaki.
    Muszę pomyśleć jeszcze nad układem regulacji w zbiorniku :)

Dziękuję za szybką pomoc . Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Myślę, że jeden wystarczy: http://hydrodom.pl/opis/1683266/sterownik-ply...lywakwylacznik-plywakowy--dwudzialaniowy.html
    Załączanie pompy może być zarówno w jego dolnym położeniu, jak i w górnym. Jak tylko sobie życzysz. W zależności na jakim poziomie będzie punkt zawieszenia i jak długi odcinek przewodu, to taki będziesz miał zakres pracy pompy.
    Morcinek92 napisał:
    Cytat:
    Boję się że mogą one nie działać prawidłowo w tak małej ilości wody, pompa mogla by się włączać i wyłączać po upływie 10 L wody...

Myślę, że jeśli dobrze to ustawisz to nie powinno być problemów, chociaż gdybym miał to robić to zastosowałbym większą beczkę.