Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika jako koszt działalności?

bimki 30 May 2015 10:19 13428 36
 • #1
  bimki
  Level 16  
  Hej, mam pytanie nautry podatkowej. Czy ktoś z Was się orientował czy fotowoltaikę można wpisać w koszty działalności jednoosobowej?
  Montuję zestaw, wpisuję w koszty i jednocześnie przestaję wpisywać co miesiąc w koszty fakturę za prąd. Czy takie coś przejdzie?

  Pozdrawiam.
 • #2
  gucio222
  Level 13  
  Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jak masz wydzieloną powierzchnię nieruchomości na działalność od której płacisz podatek pod działalność, albo masz całą nieruchomość na działalność to możesz zarówno odliczyć fotowoltaikę oraz rachunki za prąd jednocześnie. Oczywiście jak ta działalność wymaga prądu :) Ale w naszych Polskich warunkach jak urzędnikowi coś się nie spodoba (np. pozazdrości ci samochodu) to i tak ci dowali. Jak myślisz dlaczego połowa moich znajomych ma zarejestrowaną działalność w Niemczech, na Słowacji czy Irlandii ? Oczywiście gdy koszt fotowoltaiki przekroczy 3500zł musisz ją wciągnąć do amortyzacji. Na pytanie przez jaki czas to sprawdź tu http://www.wskazniki.gofin.pl/8,210,1,roczne-stawki-amortyzacyjne.html
 • #3
  januszss
  Level 16  
  Jako mały przedsiębiorca może zamortyzować taką instalację jednorazowo, tak myślę, jednak przed decyzją radzę to skonsultować z księgową.
 • #4
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Jeśli Twoja działalność polega (choćby w części) na produkcji prądu (koncesja, zielone certyfikaty itd.) to możesz wciągnąć w koszty, ale oczywiście jako środek trwały, czyli z comiesięczną amortyzacją.
  Ale jeśli Twoja działalność nie ma nic wspólnego z wytwarzaniem prądu to nie możesz.
 • #5
  bimki
  Level 16  
  Jeśli chodzi o amortyzację - to mogę wciągnąć każde 3 panele na osobną fakturę - wtedy chyba da się bez działalności, bo żaden składnik nie przekrasza 3500 jednostkowo?

  Co do profilu działalności - to chyba (prawie) każda firma ma komputery - więc czemu nie możnaby uznać tego jako taki duży "UPS"?
 • #6
  gucio222
  Level 13  
  Nie do końca. Produkcja prądu i koncesja to jakby chciał czerpać zyski ze sprzedaży. Jak na swoje potrzeby to można to wciągnąć normalnie w środek trwały tak jak UPS'a czy agregat. Nawet jak jesteś piekarzem to agregat możesz wpisać w koszty jak wykażesz że jest ci niezbędny. Tak jak napisałem. Jak będziesz miał za ładny samochód to w tym kraju urzędnik ci dowali. Normalnie nie ma podstaw by kwestionować instalacje PV w koszty.

  O widzę że kolega bimki mnie uprzedził bo pisaliśmy widocznie w tym samym czasie
 • #7
  bimki
  Level 16  
  wiesz, bo sprawa jest tak - albo kupuję sprzęt nowy z gwarancją i odliczam koszty, albo kupuję w podobnej cenie (takiej jaką miałbym po odliczeniach) używane poniemieckie "niewiadomoco"

  nikt na forum nie kupował na firmę i nie przechodził jakiś konsultacji z księgowością albo z urzędem?
 • #8
  januszss
  Level 16  
  Jeśli nie na sprzedaż to po co koncesje itp? Jak koledzy piszą, to tak samo jak agregat. Służy ograniczeniu kosztów działalności i nikt nie powinien się tego czepiać. Z tego co wiem (na 99%) mały przedsiębiorca ma prawo do amortyzacji jednorazowej większego wydatku niż 3500, nie dotyczy samochodów i jeszcze paru rzeczy, ale raczej nie instalacji fotowoltaicznej. Jest to w ramach jakiejś tam pomocy, ale jak już pisałem, trzeba zapytać księgowej.
 • #9
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Konsultacje z księgową to sprawa oczywista, ale to może być za mało.
  Życie pokazuje, że nawet zapytanie pisemne do US może być za słabe w razie kontroli za jakiś czas.
  Pamiętacie aferę z lat dwutysięcznych (bo inaczej tego bezprawia nie można nazwać) z umową zleceniem przy działalności gospodarcze?
  Osoba prowadząca firmę równocześnie była zatrudniona na umowę zlecenie na 100zł. Zgodnie z obowiązującym wtedy prawem przedsiębiorca mógł wybrać od którego dochodu płacił podstawowe składki. Ludzie masowo pytali na piśmie ZUS czy tak można zrobić. ZUS odpowiadał, że jest to całkowicie zgodne z prawem. No i ludzie płacili os zlecenia.
  Minęło kilka lat, ZUS pokapował się, że skorzystało z tego kilkaset tysięcy małych firm.
  I co?
  Zaczęli kwestionować ten mechanizm. Ludzie masowo dostawali decyzje ZUS, że muszą zapłacić rzekomo zaległe składki za kilka lat w tył. Po kilkadziesiąt koł.
  I co, państwo prawa?
  Sprawy trafiały do sądu, a sędziowie przed rozpoczęciem od razu otwarciwe mówili, że przedsiębiorca już przegrał.
  W Polsce żyjemy, w Polsce.
 • #10
  Bobyx1968
  Level 16  
  Ja kupowałem na firmę i mam wciągnięte w środki trwałe a co za tym idzie zestaw się amortyzuje. Tylko ja mam to zainstalowane jako zestaw reklamowy bo w profilu działalności mam montaże odnawialnych źródeł energii. A że zestaw pracuje na potrzeby prywatnego domu to już inna sprawa.
 • #11
  CzystyZYSK
  Level 24  
  Jeżeli działalność wykorzystuje energię - czyli np. masz laptopa, to czemu niemógłbyś zamontować, żeby oszczędzać?

  To tak jakby nie można drukarki wliczyć ;-)

  Są interpretacje, że można amortyzować jednorazowo do 200k około - tak jak wiele środków trwałych.
 • #12
  gucio222
  Level 13  
  Z amortyzacją jednorazową sprawa nie jest oczywista
  http://poradnik.wfirma.pl/-amortyzacja-jednorazowa-2013-pomoc-de-minimis
  http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kst/3,0,7,ro...prawie-klasyfikacji-srodkow-trwalych-KST.html
  lepiej jednak amortyzować. Chyba że urząd uzna że PV to grupa 6.1.5 tj "Aparatura prądu stałego" cokolwiek to znaczy ?
  Możesz jeszcze spróbować rozliczyć jako grupa 8.0.5 tj, " Wyposażenie i sprzęt cyrkowy" :) W końcu żeby to zamontować będziesz robił piruety na dachu.
  Co do pomysłu żeby rozbić to na kwoty poniżej 3500zł to masz przechlapane bo przy pierwszej kontroli kosztów zarzucą ci zaniżanie wartości środka trwałego w celu uzyskania korzyści majątkowych i czapa
 • #13
  bimki
  Level 16  
  dobra, to będę próbował namówić księgową, żeby wrzuciła jednorazowo i amortyzowała - zawsze coś.
 • #14
  januszss
  Level 16  
  gucio222 wrote:
  ...Chyba że urząd uzna że PV to grupa 6.1.5 tj "Aparatura prądu stałego" cokolwiek to znaczy ?...

  Raczej grupa 3 (3-34-348) Pozostałe turbozespoły i zespoły prądotwórcze, tuż pod 3-34-346 Zespoły prądotwórcze wiatrowe (również grupa 3).
  Prowadzę działalność 19 lat, przeżyłem niejedną kontrolę i osobiście nie miałbym żadnych obaw jeśli chodzi o amortyzację jednorazową. Oczywiście zawsze można wystąpić o interpretację indywidualną, to nie boli, a można być pewnym i sporo zaoszczędzić.
 • #15
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  bimki wrote:
  Hej, mam pytanie nautry podatkowej. Czy ktoś z Was się orientował czy fotowoltaikę można wpisać w koszty działalności jednoosobowej?


  Nie! Wszystkie uregulowania prawne odnoszą się do prosumentów, czyli osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Urząd Skarbowy przy pierwszej kontroli wyrzuci Ci to z kosztów, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
  Jeśli chcesz zakup wrzucić w koszty, to Twoja działalność musi obejmować również wytwarzanie energii elektrycznej.
 • #16
  januszss
  Level 16  
  Mam wrażenie, że mylisz prosumenta z działalnością gospodarczą. Co ma jedno do drugiego? Nie chodzi tutaj o sprzedaż energii, ale zużywanie jej na bieżąco na własne potrzeby, podobnie jak z agregatu prądotwórczego.
  Gdyby występowała sprzedaż tej energii to byłaby całkiem inna historia , wtedy koncesje itp, itd.
 • #17
  gucio222
  Level 13  
  retrofood wrote:

  Nie! Wszystkie uregulowania prawne odnoszą się do prosumentów, czyli osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Urząd Skarbowy przy pierwszej kontroli wyrzuci Ci to z kosztów, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
  Jeśli chcesz zakup wrzucić w koszty, to Twoja działalność musi obejmować również wytwarzanie energii elektrycznej.

  Zupełnie się z tobą nie zgadzam. Z dyskusji wynika że kolega nie chce żadnego dofinansowania ani sprzedaży energii, więc PV w tym momencie można traktować jak agregat albo UPS. Mam agregat i mam go w kosztach. Nawet jego kolejne naprawy.
 • #18
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  gucio222 wrote:

  Zupełnie się z tobą nie zgadzam.


  Czyli mamy różne zdania, podobnie jak różne miewają poszczególne oddziały US. Aż jestem ciekawy, jakie stanowisko zajmie ten, który "włada" terenem kol. bimki.
 • #19
  gucio222
  Level 13  
  Masz pełną rację "retrofood" - dlatego na wstępie parę linii w górę napisałem że jak kolega bimki będzie miał za ładny samochód to w tym kraju urzędnik znajdzie i tak paragraf. Myślę że wyjściem jest właśnie inne zakwalifikowanie tego PV jako środka trwałego. Urzędnik sprawdza tylko numerki więc jak włączysz to jako grupa 6.1.5 tj "Aparatura prądu stałego" wtedy nie ma słowa o koncesji. PV w końcu to prąd stały. Jak wrzuci to pod elektrownie wiatrowe i turbogeneratory to z automatu podlega pod wytwarzanie prądu. Oczywiście najlepiej zapłacić 40zł za interpretację w US ale sposób zadania pytania, a więc skierowanie urzędnika od razu do grupy 6.1.5 będzie determinował jego odpowiedź. Taki kraj. Wyjściem jest też inna podpowiedź kolegi "Bobyx1968" że rozszerzyć działalność o sprzedaż paneli PV i zakwalifikować jako zestaw reklamowy , na to nie wpadłem. Tym się różnią Niemcy od Polski, że tam nie wrzuca się kłód pod właścicieli małych firm. Z opowiadań znajomych wiem jak to tam super funkcjonuje. Natomiast u nas drobny przedsiębiorca nie tylko musi się znać na swoim fachu ale musi umieć lawirować gąszczu przepisów niepotrzebnie tracąc czas i energię.
  Ogólnie temat jest ciekawy i sam się teraz zastanawiam nad budową PV. Zarzuciłem z początku ten pomysł po analizie tekstów na forach jak państwo Polskie łapie frajerów na dofinansowanie OZE by im potem dowalić jeszcze podatek. Ale montując samemu bez kretyńskiego dofinansowania i wciągając instalację w koszty to myślę że inwestycja jest nawet opłacalna, a nie myślałem przedtem w tym kierunku. Dobrze że są takie fora.
  Dobrze by było by ten temat tzn. jednoosobowa działalność i PV się rozwinął.
 • #20
  bimki
  Level 16  
  no trzeba kombinować.

  mam umowę, z której wynika, że jak klient zgłosi mi problem, to mam X godzin na jego rozwiązanie, a rozwiązać mogę tylko przez komputer podłączony do internetu.
  Więc zapasowe zasilanie jest mi niezbędne do realizacji umowy - więc zestaw offgrid do laptopa i routera wifi na pewno przejdzie. A jak urzędnik sprawdzi, że tylko jeden panel ładuje akumulator? :)

  pójdę w tą stronę, mam nadzieje, ze sie wybronię jakby coś.

  pozdr
 • #21
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Napisz co z tego się "urodzi".

  PS. Tylko pisz poprawnie, zaczynając zdanie od wielkiej litery.
 • #22
  januszss
  Level 16  
  Mam wrażenie, że ostro tutaj przekombinowujecie.
  Przepisy mówią wyraźnie:
  Jednorazowa amortyzacja w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2015 r.
  Do jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, mają prawo podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy.

  Mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

  Wysokość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekraczać w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

  Podstawa prawna:
  - art. 16k ust. 7 i 12 oraz art. 4a pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.)
  - art. 22k ust. 7 i 12 oraz art. 5a pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)

  I nie wiem, czemu grupa 6.1.5 tj "Aparatura prądu stałego" skoro panele są tylko częścią całej instalacji która w wyniku swojego działania wytwarza prąd zmienny. Ja bym zakwalifikował do grupy 3 (3.34.348) Pozostałe turbozespoły i zespoły prądotwórcze, w tej samej podgrupie co wiatraki (3.34.346 Zespoły prądotwórcze wiatrowe). Dodam, że wybór grupy nie ma wielkiego znaczenia ponieważ obie grupy kwalifikują się do jednorazowej amortyzacji.

  gucio222 wrote:
  jak kolega bimki będzie miał za ładny samochód to w tym kraju urzędnik znajdzie i tak paragraf.

  Panowie, bez przesady. Są przegięcia w naszych skarbówkach, ale ogólnie nie jest tak tragicznie. Chyba że kontrola będzie "zadaniowa (chyba tak to Nowak określił w "taśmach prawdy"), to posiadanie paneli, czy ich brak w niczym nie pomoże.

  Dla mnie sprawa jest jasna. Nie ma przeszkód, aby zamontować instalację na potrzeby firmy (NIE NA SPRZEDAŻ!!!) i amortyzować ją, a do wyboru mamy amortyzację normalną i przyspieszoną.
  Radzę skonsultować to z księgową, bardzo się zdziwię, jeśli będzie miała inne zdanie.
 • #24
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Czyżby początek mądrych odpowiedzi ze strony urzędów?
  Pytanie tylko na ile taka odpowiedź jest wiążąca i niepodważalna - przypominam opisaną prez mnie sytuację z ZUS...
 • #25
  CzystyZYSK
  Level 24  
  Wiadomo lepiej poprosić o interpretację swój US, ale to co tutaj dałem to już jakaś podkładka w razie czego.
 • #26
  gucio222
  Level 13  
  Z tego wynika że należy u siebie również zakwalifikować środek trwały w grupę " 669 - pozostałe urządzenia nieprzemysłowe". A jednak nie w grupę 348 - Pozostałe turbozespoły i zespoły prądotwórcze. Podejrzewam że gdyby padło pytanie o grupę turbozespoły to byłaby klapa. Cenna wskazówka. Dzięki "CzystyZYSK" . W takim razie również zaczynam działać w kierunku swojego PV.
  Ciekawe czy ktoś z kolegów zna również odpowiedź na pytanie jak rozliczać prąd z drugiego licznika w przypadku gdy wyprodukujemy nadmiar prądu. Bo wtedy powstaje zysk i czy urząd do takiego zysku może się przyczepić. Więc może lepiej nadmiarem grzać podwórko. W sumie jest to ostania chyba księgowa kwestia w tym temacie. Z chęcią bym się dowiedział bo moja księgowa zrobiła duże oczy na to pytanie.
 • #27
  januszss
  Level 16  
  Wattrouter blokuje wypływ nadmiaru pradu, kierując go w grzałki (np. w bojlerze). Fajne, ale drogie urządzenie (ok. 1500zł). Myślę, że koledzy mają to rozpracowane na tańszych sprzętach.
  Jeśli masz już elektroniczny licznik, to musisz pilnować każdej fazy z osobna.
 • #28
  gucio222
  Level 13  
  Dzięki "januszss" , ale bardziej chodzi mi o odpowiedź pod względem księgowym. Czy będzie problem z wykazaniem zysku i czy w ogóle zgłaszać i montować drugi licznik.
 • #29
  bimki
  Level 16  
  hej,

  czy ktoś przerabiał może temat zaksięgowania fotowoltaiki jako koszt działalności?
  Może przeszłoby rozszerzenie dzialalności i stworzenie "pokazowego domu" u siebie + jakaś prosta stronka informacyjna?

  pozdr
 • #30
  januszss
  Level 16  
  Panele do firmy jak najbardziej, ale jako firmowa reklama na własnym domu i czerpanie z niej prywatnych korzyści? Ja bym nie ryzykował.
  Chyba że prowadzisz firmę w domu i umiałbyś bardzo dobrze uzasadnić (udowodnić), że nie zużywasz tego prądu prywatnie.