Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP350E7C-S07PL - Wyłącza się po zmianie CPU

30 Maj 2015 12:05 3558 30
  • Poziom 7  
    Witam,

Jakiś czas temu postanowiłem zmienić w swoim laptopie procesor Intel Pentium B980 (socket G2) na coś lepszego. Znalazłem w Internecie niezłą ofertę - Intel Core i7 3610QM. Zamówiłem, przesyłka przyszła, a ja zaniosłem laptopa do komputronika (nie znam się na hardware, więc postanowiłem pozostawić to w rękach profesjonalistów).

Po odebraniu laptopa i zainstalowaniu nowych sterowników chipseta graficznego w ruch poszły benchmarki, które wypadły bardzo dobrze. Procesor działa świetnie. Sęk w tym, że komputer wyłącza się w okolicach 30 minuty od startu. Bez żadnych BSoDów, komunikatów czy błędów w Podglądzie zdarzeń.

Specyfikacja mojego laptopa:
    Procesor: Intel Core i7 3610QM / Intel Pentium B980
    Pamięć: DDR3 4 GB + 2 GB
    Dyski: SSD 256 GB (system i ważne programy) oraz HDD 500 GB (pliki kont użytkowników i pozostałe programy)
    Karta graficzna: AMD Radeon HD 7670M
    Chipset graficzny i7: Intel HD Graphics 4000
    Napęd optyczny: brak (HDD siedzi w kieszeni na jego miejscu)
    System: Windows 8.1
    Antywirus: Avast Free + okresowe skanowania przez Malwarebytes Anti-Malware
    BIOS: American Megatrends P09ABE

Spostrzeżenia:
    Komputer wyłącza się w okolicach 30 minut od startu. Po uruchomieniu ponownie startuje poprawnie bez potrzeby czekania.
    Miałem pewne problemy z kartą graficzną i chipsetem. Dawniej renderowaniem UI Windowsa zajmował się chipset Pentiuma, a Radeon działał w grach. Teraz Radeon zajmuje się wszystkim. Przy próbie odinstalowania sterownika lub zmiany go (ręcznie albo przez instalator Catalyst) ekran staje się czarny, a po chwili komputer się wyłącza.
    Wartość TDP Pentiuma wynosi 30W, a i7 45W. Zasilacz daje 60W. Sprawdzałem jednak nowy procesor paroma programami (w tym CoreTemp), które wykazały, że procesor w najbardziej ekstremalnych sytuacjach (stresstesty, benchmarki) zabiera najwyżej 30W (ograniczyłem jego moc w planie zasilania).
    Problem pojawia się zwykle podczas nic-nie-robienia. Temperatura ani pobór prądu przez procesor nie mają wpływu na wyłączenie (logi w załącznikach).
    Podczas montażu CPU laptop był czyszczony, a pasta wymieniona na nową.
    Temperatura rdzeni CPU rozkłada się tak: 2>3>1>4
    Próbowałem w BIOSie wyłączyć Hyperthreading oraz oszczędzanie energii przez procesor (to jedyne opcje związane z CPU, mogę zmienić).
    Obawiam się, że ciągłe wyłączanie laptopa w ten sposób może spodowować trwałe skutki - zauważyłem, że coraz częściej laptop zacina się na parę sekund po zalogowaniu, a od czasu do czasu wyskakuje błąd przy bootowaniu.
    GPU-Z pokazuje dziwne informacje o Radeonie
    Intel Processor Diagnostic Tool nie wykazuje żadnych problemów
    Próbowałem pracować na samej baterii - bez zmian

Możliwe przyczyny:
    Pamięć - MemTest i Diagnostyka pamięci systemu Windows nie znalazły żadnego błędu.
    Sterowniki karty graficznej - komputer wyłącza się nawet w MemTeście oraz w trybie awaryjnym (który nie wczytuje sterowników pamięci)
    Konflikt między chipsetem, a kartą graficzną (patrz: spostrzeżenia)
    BIOS - pracownicy komputronika powiedzieli, że aktualizowali BIOSa
    Antywirus - czytałem, że Avast może powodować losowe wyłączenia, ale laptop wyłącza się na systemach, które go nie posiadają
    Uszkodzenie fizyczne procesora (wtedy chyba by wcale nie działał, nie?) lub innego elementu
    Zasilacz - może jest za słaby?
    Przegrzanie - Podczas zwykłej pracy dyski mają temperaturę 40*, procesor 60*, a płyta główna trochę mniej od procesora. Podgrzanie procesorów do temperatury 90* nie spowodowało ani nie przyspieszyło wyłączenia.
    System/Dyski - problem występuje również podczas wykonywania MemTestu lub na systemach zbootowanych z pendrivera.

Faktyczna przyczyna:
    Chipset QM67 nie obsługuje technologii Intel AntiTheft

Pytania:
    Co może być faktyczną przyczyną?
    Czy pracownicy komputronika powinni wykonać naprawę tego problemu za darmo? Sami stwierdzili, że nie mieli czasu na testy - tylko odpalili system. Przecież wykonanie jakiegokolwiek benchmarka trwającego około 30 minut lub pozostawienie laptopa na ten czas włączonego ukazałoby usterkę.
  • Poziom 30  
    - (ograniczyłem jego moc w planie zasilania).
    Po co to zrobiłeś to pewnie problem, i jaki masz zasilacz?
  • Poziom 7  
    Zrobiłem to jako część diagnozy usterki - chciałem zobaczyć, czy to może być problemem. Niestety, nic się nie zmieniło. Zasilacz oryginalny CPA09-004A z outputem 19V - 3,16A
  • Poziom 30  
    Nie przegrzewa się czasami?
  • Poziom 7  
    Zasilacz? Raczej nie. Zdaje mi się nawet, że ma niższą temperaturę niż przed zmianą CPU.
    Komputer? Możliwe, że przegrzewa się jakiś inny element, bo z CPU (temperatura maksymalna to 105*) ani dyskami problemów nie ma. Jak widać na screenie gpuz-3.png, temperatury karty graficznej raczej nie sprawdzę.
  • Poziom 20  
    A sprawdzałeś uruchamiając laptopa bez baterii?

Inna sprawa , że masz Mobile Intel® HM70 Express Chipset jak popatrzyć na stronę intela odnośnie kompatybilności to są tam tylko pentiumy i celerony..może ta wersja jest jakąś okrojoną i nie wspiera w pełni mocniejszych procesorów typu i7 (i funkcji , które posiadają) ... poszukaj na necie danych technicznych modeli z procesorami i3,5 i 7. Może się to potwierdzi. Jak nie to dalej jesteś w punkcie wyjścia.

o nawet znalazłem.. "Dual-core processor based on the Sandy Bridge architecture with an integrated graphics card and dual-channel DDR3 memory controller. Due to the Pentium brand, many features of the Sandy Bridge core are deactivated.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors."
  • Poziom 7  
    Właśnie jakiś czas temu uruchomiłem go bez baterii. Zobaczę za chwilę, jakie będą tego wyniki.

Zdaje mi się, że jeśli jakieś funkcje zostały wyłączone, to te dodatkowe. HyperThreading i TurboBoost działają. Wirtualizacja prawdopodobnie także.
  • Poziom 20  
    oyvind napisał:
    Zdaje mi się, że jeśli jakieś funkcje zostały wyłączone, to te dodatkowe. HyperThreading i TurboBoost działają. Wirtualizacja prawdopodobnie także.

Jak przeglądałem to np wirtualizacji nie wspiera (HM70)..ale i tak pewnie jej nie używasz. Mniejsza z tym. Może być konflikt.

By wykluczyć kwestię sterowników czy tak innych programów to ja bym spróbował na innym dysku zainstalować nowy system i przetestować.
  • Poziom 7  
    Hm... dałeś mi do myślenia tym chipsetem. Poszukałem trochę w Internecie o tym i wygląda na to, że Intel nałożył SZTUCZNE ograniczenie do 30 minut na HM70, gdy działa na nim procesor z serii Core. Podobno modyfikacja firmware'u BIOSu może to zmienić. Ktoś się już tym bawił?
  • Spec od monitorów
    Zblizone do Link
    *poczytaj str.9 w tym linku

Cytat:
    "Intel(R) Anti-Theft BIOS Recovery Timer" - "This timer will enable a 30 minute window to allow a firmware/BIOS reflash before the system is powered down."

Prawdopodobnie w Bios "brakuje kawałka ..." odpowiadającego za wył. tej technologi

Jaki masz chipset HM ?

Na Link_ napisano HM76
  • Poziom 20  
    oyvind napisał:
    Hm... dałeś mi do myślenia tym chipsetem. Poszukałem trochę w Internecie o tym i wygląda na to, że Intel nałożył SZTUCZNE ograniczenie do 30 minut na HM70, gdy działa na nim procesor z serii Core. Podobno modyfikacja firmware'u BIOSu może to zmienić. Ktoś się już tym bawił?

No jak otworzysz sobie trzy zakładki...z chipsetem , B980 i tym wymienionym procesorem Intel® Core™ i7-3610QM to widać możliwy konflikt. Popytaj w dziale speców od biosów??

Ten B890 to wygląda jak stary duo 2 core tylko w nowszym procesie technologicznym z dodaną grafiką. Nie ma nawet wielowątkowości i turbo już nie wspominając w innych użytecznych funkcjach.
  • Poziom 7  
    @lisek za chwilę sprawdzę dokładniej, jestem na innym laptopie

@piotr.solek - dlatego go wymieniłem. i7 jest świetny do renderowania muzyki oraz wideo.

A więc jesteśmy coraz bliżej wyjścia. Najwidoczniej technologia Anti-Theft BIOS Recovery Timer odpowiada za zamieszanie. Rozwiązanie już rysuje się na horyzoncie: modyfikacja/aktualizacja BIOSu.
  • Poziom 20  
    lisek napisał:
    Zblizone do Link
    *poczytaj str.9 w tym linku

Cytat:
    "Intel(R) Anti-Theft BIOS Recovery Timer" - "This timer will enable a 30 minute window to allow a firmware/BIOS reflash before the system is powered down."

Prawdopodobnie w Bios "brakuje kawałka ..." odpowiadającego za wył. tej technologi

Jaki masz chipset HM ?

Na Link_ napisano HM76

Przecież piszemy o HM70... A sprawdziłeś czy chipset wspiera te zabezpieczenia? Chyba nie, co ?

Dodano po 7 [minuty]:

oyvind napisał:

@piotr.solek - dlatego go wymieniłem. i7 jest świetny do renderowania muzyki oraz wideo.

Wiem też mam tylko ,że i7 2920xm..ale do neta dalej używam starego laptusa z duo2 core.
  • Poziom 7  
    Ostatecznie dementuję niewłaściwe informacje i potwierdzam: chipset HM70

Miałby ktoś może aktualizację/modyfikację BIOSa umożliwiającą wyłączenie technologii AntiThieft? Szukam od jakiegoś czasu i niewiele znalazłem.
  • Poziom 20  
    oyvind napisał:
    Ostatecznie dementuję niewłaściwe informacje i potwierdzam: chipset HM70

Miałby ktoś może aktualizację/modyfikację BIOSa umożliwiającą wyłączenie technologii AntiThieft? Szukam od jakiegoś czasu i niewiele znalazłem.

To już wiemy. Sprawdzałeś (chyba nie) czy twój chipset wspiera tą funkcję?? Pierwsze ona musi być widoczna w biosie bo się ją aktywuje ręcznie a dwa (lub jeden bis) , musi być obsługiwana..a nie jest. Co więc chcesz modyfikować?

Kolega wyżej dał zresztą linka do innego chipsetu.
  • Poziom 7  
    Nie wspiera. Ale pewnie jest jakiś sposób, żeby to obejść, nie?
  • Poziom 20  
    oyvind napisał:
    Nie wspiera. Ale pewnie jest jakiś sposób, żeby to obejść, nie?

Czytasz ze zrozumieniem? Przecież piszę ,że jej tam nie ma i nie ma nic do obejścia.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Czytaj prosto od firmy Intel Link_ HM70

Link_ HM77

Cytat:
    HM70 SJTNV wspiera Pentium i Celeron.
    HM77 wspiera Intel Core 2th i 3rd generation

HM70 to b.ekonomiczna wer. (obcieta w czasie procesu technologicznego) HM76
    I niestety żadne konbinacje z Biosem , czysty region ME nic nie dadzą .
    Tylko wymiana chipsetu! (czasem nawet bez zmiany BIOS)

p.s

To jest ciekawe , w odnośnikach o NP350E7C-S07PL jest mowa o HM76/77 zaś w realu na MB spotykamy HM70.?!
  • Poziom 7  
    da się tak po prostu wymienić chipset, czy jest on przylutowany?
  • Poziom 27  
    Da się wymienić, jest przylutowany.
  • Poziom 20  
    lisek napisał:

HM70 to b.ekonomiczna wer....

p.s

To jest ciekawe , w odnośnikach o NP350E7C-S07PL jest mowa o HM76/77 zaś w realu na MB spotykamy HM70.?!

Na stronie samsunga pisze..wyraźnie. Kolega patrzył pewnie na modele z serii i3,5,7.

http://www.samsung.com/pl/consumer/it/pc/laptops/NP350E7C-S07PL

a na innych stronach to tylko pominięcie szczegółu. Budżetowe laptopy mogą nie mieć w założeniach "ambitniejszych zmian" niż wymiana dysku czy pamięci.

Ale kończąc swe wywody bo chyba już wszystko zostało napisane ...nie wiem jakie spektrum ma technologia "Anti-Theft" ...może ten procesor był "wyciągnięty" z takiego laptopa gdzie ta funkcja była aktywowana. Ciekawe czy to działa też na podzespoły? Tak tylko piszę bo zaintrygowało mnie te 30min...
  • Poziom 7  
    hm... ciekawe spostrzeżenie. A w sumie jakby przełożyć procesor do komputera obsługującego AntiTheft i wyłączyć go tam, a później wrócić? Chociaż procesor nie posiada pamięci stałej.

AntiTheft normalnie działała tak, że po określonym czasie trzeba wpisać hasło. 30 minut to chyba najmniejsza możliwa lub domyślna wartość timera.

Cóż, ja spróbuję kupić nowszy chipset BGA i znaleźć kogoś, kto mi go zamontuje. Dziękuję wszystkim osobom za pomoc w określeniu tego problemu. Temat uważam za zamknięty.
  • Spec od komputerów
    Podaj oznaczenie kodowe płyty.
    Podam Ci info czy zmiana chipsetu jest możliwa w tej platformie.
  • Spec od monitorów
    (':idea:') Tak z ciekawości:

A jak wróciłes do "starego CPU Intel Pentium B980" to też nadal sie wyłacza po 30_min. ?
  • Spec od komputerów
    lisek napisał:

A jak wróciłes do "starego CPU Intel Pentium B980" to też nadal sie wyłacza po 30_min. ?

Nie będzie się wyłączał.
  • Poziom 27  
    Jedyny sposób na obejście tego problemu to wymienić mostek PCH na obsługujący prcesory "i", np. HM76 lub HM77.
  • Poziom 7  
    @boro1234567 oznaczenie płyty to chyba Samsung P09ABE.012.CP
    @lisek - nie wymieniałem nowego procka. Jak już mówiłem, nie znam się na hardware, więc sam tego robić nie będę, a w komputroniku każda zmiana kosztowałaby
    @grzewoj - i tak uczynię
  • Spec od komputerów
    oyvind napisał:
    @boro1234567 oznaczenie płyty to chyba Samsung P09ABE.012.CP

To nie jest prawidłowe oznaczenie.
    Z laminatu podaj.
    Jeśli chodzi o chipset zdajesz sobie sprawę że to układ BGA.
  • Poziom 20  
    Zakładam, że już nie jest na gwarancji :-) Ciekawe czy uda Ci się ta wymiana. Jak ktoś spartoli to ten i7 długo nie popracuje. A ty nie udowodnisz,że to wina "nowego" chipseta czy co tam jeszcze będzie trza wymienić. Sprzedaj stary ,skoro dzieła i kup taki z i3.
  • Poziom 7  
    Witajcie!

Parę osób prosiło mnie o wyjaśnienie, czy znalazłem przyczynę resetów.

Otóż tak - chipset Intel HM70 wbudowany w płytę główną laptopa nie miał obsługi technologii AntiTheft. Próba wymiany chipsetu na nowszy niewiele by pomogła - rozmawiałem z Samsungiem, który stwierdził, że musiałbym pisać swojego BIOSa pod takie rozwiązanie.

W laptopie wróciłem do Intel Pentium (przy okazji panownie z Komputronika zepsuli mi wbudowane głośniczki, dziękuję!). Z i7 zrobiłem jednak użytek:

Sprowadziłem sobie płytę JetWay JNF9G-QM77 i złożyłem hybrydę na Mini ITX ( https://docs.google.com/spreadsheets/d/1k1nwF...aQkGfBUoBmzPe5kkVxQRD_ru4R59G8VOQ4/edit#gid=0 ). Komputer już stoi na biurku i działa świetnie - osiągnąłem dużą wydajność, a dzięki zastosowaniu komponentów laptopowych, nie grzeje się zbytnio i ma mały pobór mocy.

Dziękuję za Waszą pomoc i pozdrawiam!