Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MyoWare - moduł biometryczny mierzący aktywność mięśni

farmerro 30 Maj 2015 14:43 1431 2
 • MyoWare - moduł biometryczny mierzący aktywność mięśni Sensor mięśniowy, tak najprościej można nazwać urządzenie MyoWare, którego kampania na popularnej platformie crowdfundingowej Kickstarter właśnie dobiega końca.
  Moduł będący urządzeniem biometrycznym, służy do badania czynności elektrycznej mięśni i nerwów. W chwili obecnej, techniki pomiarów biometrycznych są jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi teleinformatyki, mającą zastosowanie głównie w medycynie oraz dla celów bezpieczeństwa.

  MyoWare nie jest pierwszym tego typu rozwiązaniem. Producent, firma Advance Technologies, w roku 2013 wydała 3 generację sensora mięśniowego (Musce Sensor v3). Zdobyte doświadczenie pozwoliło na stworzenie 4 generacji urządzenia.
  MyoWare jest platformą zgodną z Arduino i może być wykorzystany do kontroli robotów, protez oraz jako element w kontrolerach gier wideo. Zasada działania polega na mierzeniu aktywności elektrycznej mięśni i przedstawieniu jej w postaci sygnału analogowego, którego napięcie jest proporcjonalne do siły, z jaką działają mięśnie. MyoWare posiada również dodatkowe wyjście prezentujące pomiary w postaci analogowego sygnału RAW EMG.

  Urządzenie nie wymaga symetrycznego źródła zasilania, może być w nie zaopatrywane bezpośrednio z płyt deweloperskich pracujących z napięciem 3.3V/5V. Moduł dysponuje zabezpieczeniem chroniącym je przed błędnym podłączeniem biegunów +/-. Na niewielkiej płycie znajdują się wbudowane konektory elektrod, pozwalające na mocowanie urządzenia do ciała. MyoWare został również wyposażony w włącznik zasilania oraz diody LED sygnalizujące między innymi pracę mięśni.
  Wraz z MyoWare dostępnych jest kilka shieldów rozszerzających funkcjonalność urządzenia, które zostały wydane na zasadach otwartej architektury OpenHardware. Producent udostępnia także przykładowe pliki źródłowe oraz dokumentację w repozytorium GitHuba.

  Źródło
  https://www.kickstarter.com/projects/312488939/myowaretm-harness-the-power-of-your-muscle-signals
  http://www.advancertechnologies.com/
  https://www.sparkfun.com/news/1831

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  farmerro
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
  farmerro napisał 342 postów o ocenie 182, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • TestoTesto
 • #3
  miono
  Poziom 15  
  Czym to się różni od rozwiązań np. TI ADS1298 ? Rozwiazania są przecież już od dawna dostępne dla każdego kto chce się bawić w takie rzeczy a np. olimex ma w swojej ofercie gotowe płytki razem z kodami opensource. Nie wspomnę już o projektach w EdW i EP które były już wiele lat temu wałkowane.
  Sama technologia jest zresztą prymitywna, wystarczy wzmacniacz różnicowy + filtry i to cała filozofia.
  Tytuł powinien brzemieć "Jak zarobić 10k$ na odgrzaniu kotleta" bo na tym to polega.