Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-X120 - Wzbudza się jeden kanał.

30 Maj 2015 18:30 660 4
  • Poziom 28  
    Witam posiadam taki wzmacniacz do naprawy od znajomego Technics SU-X120 i problem jest następujący na kolumnach np: 100W 8ohm po włączeniu bez względu na siłę głosu i bez podłączonego źródła dźwięku lewy kanał się wzbudza zabuczy i cała końcówka mocy się zatyka i jest cisza na obu kanałach. Na prawym kanale wszystko jest ok. Natomiast podłączyłem sam głośniczek 10W 8ohm pod ten uszkodzony kanał i wszystko jest ok nie wzbudza się. Sprawdzałem jeszcze na dwóch innych kolumnach 200W i 60W i też się wzbudza. Sprawdziłem połączenia lutowania przy końcówce mocy były przerwy i zostały poprawione lecz nic to nie dało. Końcówka mocy to SVI 3102 D. Napięcia zasilania są ok. Proszę o jakieś sugestie.
  • Poziom 43  
    Czy we wszystkich przypadkach korzystałeś z tych samych kabli połączeniowych?
    Obciążenie (kolumny) jako takie nie powinno mieć wpływu na wzbudzanie się wzmacniacza, więc albo zbieg okoliczności, albo zwarcie w kablach, albo zimny lut we wzmacniaczu mocy.
    Sprawdzaj po kolei.
  • Poziom 28  
    Tak podmieniałem kable, zimne luty poprawione i wszystko przejrzane pod lupą, a sprawdzałem kilkanaście razy i zachowuje się tak jak pisałem więc na pewno nie jest to przypadek. Dziwna usterka dlatego postanowiłem poradzić się kogoś na forum. Może to wina tego że jak głośnik basowy jest większej mocy, to wtedy się wzbudza?
  • Poziom 43  
    rafalbecht napisał:
    Może to wina tego że jak głośnik basowy jest większej mocy, to wtedy się wzbudza?
    MOC GŁOŚNIKA NIE MA TU NIC DO RZECZY!
    A tak w ogóle - jesteś pewien, ze to wzbudzenie, a nie np. przydźwięk sieciowy objawiający się przy braku jakiegoś poprawnego kontaktu?
    Co masz podłączone do wejścia wzmacniacza?
    Wzbudzenie na niskich częstotliwościach może występować np. gdy podłączony jest gramofon analogowy - następuje wówczas sprzężenie mechaniczno-akustyczne ; przetwornik gramofony-membrana głośnika niskotonowego.
    Przy małym głośniku (który z założenia nie może wyemitować tak dużej mocy w zakresie niskich częstotliwości jak duży głośnik) sprzężenie nie wystąpi wtedy, a przy dużych kolumnach - już tak.
  • Poziom 28  
    Pisałem na wstępie że nawet bez źródła zewnętrznego też się wzbudza podłączone same głośniki. Wcześniej czyściłem w nim potencjometry środkiem chemicznym do elektroniki, ale czy to mogło by spowodować takie dziwne zachowanie?