Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty tester serw z wyświetlaczem.

mi_ma 30 Maj 2015 19:11 4593 9
  • Prosty tester serw z wyświetlaczem.

Poniżej projekt prostego testera serwomechanizmów. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz, na którym wyświetlane są w czasie rzeczywistym aktualną zadaną pozycję serw. Parametry zmienia się za pomocą dwóch pokręteł umieszczonych na obudowie. Początkowo autor wykorzystywały tym celu potencjometry i to nie najlepszej jakości. W efekcie serwomechanizmy nie poruszały się płynnie, a czasami wręcz skokowo. Nic więc dziwnego, że autor nie zbył zadowolony ze swoich osiągnięć i postanowił spróbować kolejnego podejścia do tematu. Tym razem zamiast potencjometrów wykorzystał moduły z enkoderami (od Sparkfun). Moduły posiadają wbudowane diody RGB, jednak w tym projekcie nie są one wykorzystywane. Urządzenie zbudował oparciu o klon Arduino Nano, do którego podłączył wyświetlacz monochromatyczny OLED z Adafruit. Całość zamknął w niewielkiej obudowie, na której wyprowadzone były gniazda do podłączenia serw i zasilania testera. Urządzenie powstało nieco z potrzeby chwili, ponieważ autor pracuje nad innymi projektami, w których wykorzystuje serwa. Być może komuś taka prosta konstrukcja też się przyda. Efekt pracy możecie podziwiać na poniższym filmie.

Link

Prosty tester serw z wyświetlaczem. Prosty tester serw z wyświetlaczem. Prosty tester serw z wyświetlaczem.
    Prosty tester serw z wyświetlaczem. Prosty tester serw z wyświetlaczem.

Źródło https://trandi.wordpress.com/2015/05/22/double-servo-tester-with-display/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 30 Maj 2015 21:12
    xdiax
    Poziom 22  

Jak zwykle typowy amerykański "projekt" - poklejona płytka z gotowymi modułami i arduino wsadzona w obudowę (obudowa jest zazwyczaj rzadkością). Dziw też bierze, że komuś chciało się to montować na uniwersalce (w końcu płytka stykowa i tony kabli są równie dobre, czyż nie ? )

• #3 30 Maj 2015 21:38
    pheonix
    Poziom 13  

Tak jest z większością projektów na Arduino :P Teraz są ludzie bardzo wygodni, biorą gotowy projekt elementu, gotowe biblioteki, piszą w obszernym wiring i voilà :)

• #4 30 Maj 2015 22:07
    xdiax
    Poziom 22  

Niestety :( Swoją drogą, ja też używam Arduino, ale tylko do prototypowania (do tego, do czego zostało tak naprawdę stworzone). Przykre jest to, że ludziom nie chce się później urządzenia przenieść na osobny procesor. Ba, nawet na osobną płytkę ! Programowanie dzięki (albo i przez) Arduino zrobiło się łatwiejsze, teraz każdy zjadacz chleba może sobie kupić moduł i zaprząc go tylko do uruchamiania lampki przez klaśnięcie.

• #5 30 Maj 2015 22:22
    markoz7874
    Poziom 31  

pheonix napisał:
    Tak jest z większością projektów na Arduino :P Teraz są ludzie bardzo wygodni, biorą gotowy projekt elementu, gotowe biblioteki, piszą w obszernym wiring i voilà :)

cyt.: "..Urządzenie powstało nieco z potrzeby chwili, ponieważ autor pracuje nad innymi projektami, w których wykorzystuje serwa.."
    Nastała jakaś moda na czepianie się Arduino i płytek uniwersalnych. Od tego one są. Człowiek ma inny projekt który jest jego priorytetem, więc nie poświecą więcej czasu niż musi na wykonanie testera. Wykonuje go z tego co ma i czym potrafi się posługiwać.
    Jeżeli oczekujecie ambitniejszych projektów, to zgłoście do admina, aby artykułów z takimi projektami w dziale DIY nie umieszczać.

• #6 30 Maj 2015 22:36
    pheonix
    Poziom 13  

Co do tego cytatu bez bicia przyznaje się że nie doczytałem do końca bo jak jest tylko nazwa Arduino to patrze co dzisiaj ktoś wymyślił i czytam co drugie słowo. Sam kolego przyznasz że boli oczy jak się patrzy na to co zrobił tamten użytkownik. Bezsensowne jest wrzucanie tutaj jednorazówek takich jak tamto, a w szczególności niedopracowane i porzucane "projekty" których jest teraz mnóstwo na Arduino. Dziwi mnie po co przenosił "projekt" z płytki stykowej na tą płytkę prototypową skoro to na raz ....

• #7 30 Maj 2015 22:48
    xdiax
    Poziom 22  

markoz7874 napisał:
    Nastała jakaś moda na czepianie się Arduino i płytek uniwersalnych.

Nie czepiam się płytki stykowej i Arduino jako narzędzia do prototypowania.
    markoz7874 napisał:
    Od tego one są.

Właśnie. Ale większości przypadków "konstruktorzy" nie zadają sobie tego ogromnego trudu przeniesienia "projektu" na wytrawione PCB czy chociażby płytkę uniwersalną. By nie być gołosłownym :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3029687.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3033673.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3031462.html

• #8 31 Maj 2015 00:01
    Gizmoń
    Poziom 28  

Cytat:
    Urządzenie powstało nieco z potrzeby chwili, ponieważ autor pracuje nad innymi projektami, w których wykorzystuje serwa.

To jest prosty tester serw z wyświetlaczem powstały nieco z potrzeby chwili, ponieważ pracowałem nad innym projektem wykorzystującym serwa: :D

Prosty tester serw z wyświetlaczem.

Ustrojstwo pokazane tu, w temacie, jest jakieś dziwne. Zbyt porządne, jak na potrzebne chwilowo narzędzie pomocnicze i zbyt byle jakie, jak na konstrukcję do używania przez dłuższy czas. Nie jest też aż tak proste przez to, że potrzebuje wyświetlacza OLED. 7 - segmentowy LED znajdzie się prawie zawsze, OLED już niekoniecznie :D

• #9 31 Maj 2015 00:28
    markoz7874
    Poziom 31  

xdiax napisał:
    ..
    Właśnie. Ale większości przypadków "konstruktorzy" nie zadają sobie tego ogromnego trudu przeniesienia "projektu" na wytrawione PCB czy chociażby płytkę uniwersalną..

Wszytko OK, ale to nie autor projektu zamieścił go na elektrodzie.
    Autor zrobił sobie układ i zamieścił na swojej stronie do czego miał pełne prawo - jego strona. Można tam znaleźć ciekawsze projekty.

Ktoś inny zamieścił ten projekt w dziale DIY Zagranica - nie autor.
    Więc to zamieszczającego ten artykuł należałoby zapytać o intencje, co sprawiła, ze uznał zmieszczenie go w dziale DIY za warte uwagi?

Co do samego prototypownia to dla mnie niedoścignionym wzorem jest pewien Japończyk :)
    np.
    elm-chan

• #10 04 Cze 2015 14:10
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Jak dla mnie to jest przerost formy nad treścią. Można było użyć potencjometrów wielo-obrotowych i prostego ne555, lub jak by już komuś zależało na mikrokontrolerze, to wziąć attiny13. I zamiast płacić ponad 100zł za części, to mamy coś podobnego za niecałe 10zł i zostaje nam jeszcze dużo na obudowę, więc proste urządzenie może nam posłużyć jeszcze wiele lat.

Też drażni mnie to pakowanie wszędzie arduino. Odkąd się pojawiło, to jest wysyp takich konstrukcji, gdzie twórca nie do końca wie jak działa jego urządzenie. Też stosuje środowisko arduino, ale bootloader wgrywam na zaprojektowaną samemu elektronikę, a biblioteki wykorzystuje tylko dla wygody i skrócenia czasu, w tedy mogę się skupić tylko na algorytmie.

Moim zdaniem w tym momencie brakuje ludziom podstawowej wiedzy, więc wykorzystują tylko drogie i popularne rozwiązania.