Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora CD 0422 nagle err (error)

mrc12 30 May 2015 21:31 1332 9
Tespol
 • #1
  mrc12
  Level 21  
  Witam, przestudiowałem internet ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
  Mam odtwarzacz cd diory
  Po rozebraniu przeczyszczeniu obudowy i płytki i ponownym złożeniu odtwarzacz działał.
  Włożyłem płytę muzyka zaczęła grać, chciałem zobaczyć coś pod spodem i na grającym sprzęcie postawiłem go na tylniej ściance po czym zaczęlo się przeskakiwanie i err.
  po ponownym załadowaniu płyty już w pozycji poziomej err napęd szarpie płytą i err.
  Oczywiście stardartowo zaczęła się panika i kręcenie potencjometrami focus i laser. Teraz próbuje przeczytac płyte o czym err.

  Posiadam oscyloskop analogowy ale nigdzie w internecie nie piszą jak ustawić laser, piszą natomiast nie ma sęsu regulować tylko wymień laser to koszt 80-200zł.

  Proszę o jakieś sugestie ponieważ bardzo zależy mi na tym cd. Dostać coś do niego to masakra.

  Pozdrawiam
 • Tespol
 • #2
  Nandish
  Level 18  
  W tym modelu kilkukrotnie "regenerowałem" silnik. Jeśli dużo kiedyś grał, po latach wysiada komutator i szczotki. Podmieniałem z innego silnika. Zawsze zanim zaczniesz kręcić prkami, zrób fotkę nawet komórką - bardzo pomocne.
 • #3
  mrc12
  Level 21  
  Proszę mi powiedzieć jak można za pomocą oscyloskopu czy bez można wyregulować focus i laser moc.
 • Tespol
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mrc12 wrote:
  Oczywiście stardartowo zaczęła się panika i kręcenie potencjometrami focus i laser.
  Powiedz laserowi Pa,pa...
  Normalne, ze w sprzętach stacjonarnych napęd pracuje prawidłowo wyłącznie przy poziomym ustawieniu płyty. Nie wiem - może ustawienie pionowe uszkodziło samą płytę? (zarysowało o mechanikę?) Wtedy nic dziwnego, że takiej płyty czytać nie chciał.
  mrc12 wrote:
  jak można za pomocą oscyloskopu czy bez można wyregulować focus i laser moc
  Mocy nie można. Do regulacji mocy służy miernik mocy lasera (płytka z czujnikiem podłączona do specjalnego miernika. Reguluje się to wyłącznie na etapie produkcji, a późniejsze próby regulacji (podkręcenia mocy) mogą TYLKO zaszkodzić. Procedura ustawienia focusa jest natomiast opisana w serwisówce - nie koniecznie tego CD playera - zresztą to wprawny serwisant jest w stanie ustawić nawet na słuch - trzeba mieć tylko sporo doświadczenia...
 • #5
  mrc12
  Level 21  
  Dziekuje za odpowiedz. Jeżeli chodzi o porysowanie optyki nie widać tego. Być może soczewka minimalnie porysowana nie widoczne ryski gołym okiem sprawiaja iż naped to złom płyt wkładałem kilka.
  Natomiast w kwestii regulacji lasera czy nie można ustawić go mierząc jego prąd ?.
  kupiłem drugi raki cd i zastanawiam sie czy podpinać napęd to tego nowego czy istnieje duże ryzyko uszkodzenia elektroniki nowego odtwarzacza ?.
 • #6
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mrc12 wrote:
  Natomiast w kwestii regulacji lasera czy nie można ustawić go mierząc jego prąd ?.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
  Ktoś mądrzejszy ode mnie to (wyżej - link) napisał, więc nie będę się wymądrzał. Prąd lasera nie do końca jest wyznacznikiem emisji światła laserowego (a więc i tej "mocy" o jaką chodzi). Np. w miarę zużywania się lasera emisja spada, mimo prądu pobieranego przez diodę laserową na takim samym poziomie.
  mrc12 wrote:
  zastanawiam sie czy podpinać napęd to tego nowego
  A nie prościej jest kupić sam laser?
 • #7
  mrc12
  Level 21  
  Hmm skoro emisja diody spada to by wyprodukowała po czasie użytkowania dostateczny strumień świetlny to trzeba by podkręcić jej prąd co w konsekwencji zwiekszyło by temeperature wydzielaną na laserze a w konsekwencji przepalenie go. Natomiast gdy ustawilibyśmy prąd odpowiedni jak dla diody led nic złego by sie nie stało. Laser mógłby nie czytać co sugerowało by zużycie lasera w dużym stopniu. Nie wiem czy dobrze myślę.

  Dlaczego napisałem jak wyregulować moc lasera. Ponieważ rozregulowałem go i chciałem doprowadzić z powrotem do optymalnych ustawień. A prki znajdują sie na płycie a nie na głowicy lasera.

  Jeżeli chodzi czy nie lepiej było wymienić laser odpowiadam Pewnie że lepiej ale w związku z moim debilizmem i kretynizmem w jednym jakim była ingerencja w prki było rzeczą jasną jak pisaliście wyżej, źe mogłem powiedzieć laserowi papa. I z nowym mogło by być to samo po podłączeniu.

  Jeżelu coś napisałem nie tak proszę poprawcie mnie i ewentualną mą teorię
 • #8
  Nandish
  Level 18  
  Samo zużycie diody laserowej, to nie wszystko. Po latach na soczewce od spodu też osiada kurz, osiada tez na pryzmacie wewnątrz. Powoduje to rozproszenie wiązki i mimowolne "zaczepianie" pobocznego światła o optyczne czujniki śledzenia. Dlatego ustawienie większej mocy lasera niewiele daje jeśli jest kurz na optyce, gdyż rozmywa to wiązkę. Napisałem poprzednio o silniku. On też powoduje błędy odczytu lasera jeśli ma zużyty komutator (a pracuje niby normalnie ) Zdarzało sie ze wymiana lasera w tym modelu nic nie dawała, a dopiero wymiana silnika powodowała, że od razu łapał ścieżkę.
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mrc12 wrote:
  skoro emisja diody spada to by wyprodukowała po czasie użytkowania dostateczny strumień świetlny to trzeba by podkręcić jej prąd co w konsekwencji zwiekszyło by temeperature wydzielaną na laserze a w konsekwencji przepalenie go. Natomiast gdy ustawilibyśmy prąd odpowiedni jak dla diody led nic złego by sie nie stało. Laser mógłby nie czytać co sugerowało by zużycie lasera w dużym stopniu.
  Mniej więcej. Do tego należałoby dodać, że mimo świecenia diody laserowej może ona nie generować wiązki laserowej (do pewnego prądu zachowuje się podobnie do "zwykłej LED). Jednak zwiększenie ponad normę tego prądu co prawda zwiększy emisję, ale jednocześnie zdecydowanie skraca (i tak już nadwątloną ) jego żywotność. Przede wszystkim poprzez nagły wzrost wydzielania ciepła - jak w "zwykłym" LED - można podłączyć pod baterię bezpośrednio (bez ograniczającego prąd opornika), - zaświeci, ale krótko... Czasem kilka sekund wystarczy i już po niej. Pisałeś, że :
  mrc12 wrote:
  zaczęła się panika i kręcenie potencjometrami focus i laser.

  Jeśli kręciłeś PR'kiem regulacji prądu - nie ma żadnej pewności, czy nie doprowadziłeś właśnie do tego.
  Z drugiej strony - zdecydowana większość głowic laserowych ten PR'ek ma umieszczony bezpośrednio na samej główce - traktowanej jako integralna (nienaprawialna) część. W procesie produkcyjnym moc jest regulowana w zakładzie i taki laser nie wymaga już żadnej dalszej regulacji tego prądu. Jest bowiem ustawiony prąd nominalny - wystarczający do wyemitowania odpowiednio silnej wiązki laserowej i jednocześnie na tyle mały, by dioda wytrzymała dłuższy czas.
  Lasery w nagrywarkach mają co prawda bardzo podobną diodę, ale umieszczana jest ona z założenia w metalowej obudowie - części chassis, która pozwala odprowadzić nadmiar wydzielanego ciepła (do wypalenia płyty potrzeba znacznie większej mocy).
  Jaki tam jest laser? Czy na jego główce nie ma PR'ka do regulacji prądu?
  (nie pamiętam, miałem taki odtwarzacz dawno temu)
  Z tego też względu po prostu nie pamiętam gdzie i jakie są tam PR'ki - dotychczas tylko w jednym jakimś sprzęcie spotkałem się z umieszczeniem regulacji prądu poza główką - ale był to niezwykle "wiekowy" i mało popularny odtwarzacz.
 • #10
  mrc12
  Level 21  
  Siedzi tam monokit philipsa z mechaniką cdm 4 równierz philipsa. Regulacja jest na płycie głownej zas laser umieszczony na łożysku i wychylany magnetycznie.

  Dlategi kupiłem 2 odtwarzacz oraz pytam o możliwość regulacji gdyż nie chce wyrzucać tego cd do kosza.