Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie po błędzie systemu Windows Samsung NP305E7A-S02PL

30 Maj 2015 22:26 2136 31
  • Poziom 6  
    Cześć!

Mam problem z uruchomieniem sytemu Windows oraz z jego ewentualnym przywróceniem. Zaczęło się od zainfekowania kompa, używając drugiego konta które po infekcji działać przeskanowalem system anty malware oraz avastem. Oba programy usuneły jakieś zagrożenia po zakończeniu avastem zalecił skanowanie systemu przed uruchomieniem, więc tak zrobiłem. Podczas skanowania program wykrył jakieś problemy i przeniósł je do kwarantanny bądź usunął. Po zakończeniu ponownie się włączył ale pojawiło się okienko z informacją "odzyskiwanie po błędzie systemu Windows" i do wyboru ma mam dwie opcje.
    1. Uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania
    2. Uruchom system Windows normalnie
    Po wybrani opcji 1 ładuje się system i po chwili pojawia się czarny ekran i tak przez kilka godzin. Przy opcji 2 po jakimś czasie pojawia się Niebieskie tło Windowsa z kursorem którym mogę ruszać. W moim Samsungu NP305E7A-S02PL jest opcja recovery system podczas uruchamiania wciskamy F2 wczytuje się dane a następnie pojawia się zielone tło Windows z komunikatem please wait i tak kilka godzin i nic. Podczas uruchamiania próbowałem wciskać F8 oraz F10 ale komp nie reaguje.
    Proszę o pomoc
  • Admin grupy komputery
    Na początek pokaż SMART dysku.
  • Poziom 6  
    Nie wiem czy dobrze myślę bo raczej jestem laikiem, ale SMART robi się pod Windowsem który mi nie startuje. W biosie Dysk widać.
  • Admin grupy komputery
    SMART można sprawdzić bootowalnym programem MHDD.
  • Poziom 6  
    Czy ma znaczenie z jakiego nośnika będę wczytała MHDD. Ponieważ zgrałem go na pena i po zmianie botowania w biosie oraz ponownym uruchomieniu komapa pokazuje mi się komunikat "MISSING OPERATING SYSTEM"
  • Admin grupy komputery
    czebicz napisał:
    Czy ma znaczenie z jakiego nośnika będę wczytała MHDD
    Nie, o ile nośnik jest sprawny i konfiguracja jego bootowania ustawiona poprawnie.
  • Poziom 6  
    Ustawiłem w taki sposób jak na zdjęciu. Pen wydaje się sprawny bo przed chwilą wgrałem program. Odzyskiwanie po błędzie systemu Windows Samsung NP305E7A-S02PL
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Czy przygotowałeś bootowalny pendrive zgodnie z instrukcją (dostępne w sieci)?
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Możliwe, że dysk pracuje w trybie AHCI, należałby zmienić tryb kontrolera SATA z AHCI na IDE/Compatible.
    Jeśli nie ma takiej możliwości w biosie, to najlepiej odpiąć dysk i podłączyć go do innego komputera.
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Dysk ma sporo błędów odczytu i zapisu, w dodatku 2 sektory oczekujące na remapowanie.
    Jeśli masz zamiar odzyskać dane z dysku, to należy wykonać jego kopię posektorową lub (jeśli masz możliwość) skopiować, jedynie ważne dane z dysku, przy pomocy innego komputera lub systemu LiveCD.
    Kolejnym krokiem będzie ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Proszę uważnie czytać.
  • Admin grupy komputery
    Czytałeś informacje zawarte w linku który dałem?
  • Poziom 6  
    Czytam i staram się zrozumieć :-D

Dodano po 23 [minuty]:

Do zrobienia kopi dysku o.pojemności 750GB potrzebuje długiego takiego dysku? Bo tak naprawdę potrzebuje skopiować zdjęcia.który zajmują kilk. Może kilkanaście giga. Czy da się to zrobic.
  • Poziom 6  
    Wygląda na to że udało mi się rozwiązać problem z kopiowaniem danych(działa pod innym kompem i właśnie kopiuje najistotniejsze dane). Teraz powinienem wykonać zerowanie dysku? Czy takie zerowanie dysku usunie też partycję "recower"? Jeśli tak to czy jest możliwość zrobienia tego w jakiś inny sposób tak by jej nie usuwać?
    Proszę o pomoc
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zerowanie usunie WSZYSTKO z dysku. Przed zerowaniem zrób obraz partycji recovery i innych w miarę potrzeby i kopię MBR/GPT na inny nośnik i po zerowaniu (jeżeli pomoże) przywróć z powrotem na ten dysk.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    A jak zrobić obraz parycji i jak ją znaleść oraz ja zrobić tą MBR/GPT
    coś tam poczytałem. Ale czy w moim przypadku da się zrobić kopię MRB i obraz partycji recovr? Podczas uruchamiania uszkodzonego dysku na laptope z którego pochodzi po wciśnięciu F4 (czyli przywracanie systemu) recower odpalał się i zawieszał po jakimś czasie.
  • Poziom 6  
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi udało mi się cześciowo rozwiązać problem, ale w nieco inny sposób. Mianowicie po podłączeniu dysku do innego kompa pokazały mi sie moje dwie partycje C i D. D z danymi a C systemowa widniała jako nie sformatowana więc zaryzykowałem (z bezsilności i braku czasu) i sformatowałem ją. Po formacie recovery ruszył :D i udało się postawić system.

Ale pozostaje ten temat. Czy istnieje jakiś inny sposób naprawienia tych błędów.

DriverMSG napisał:
    Dysk ma sporo błędów odczytu i zapisu, w dodatku 2 sektory oczekujące na remapowanie.
    Jeśli masz zamiar odzyskać dane z dysku, to należy wykonać jego kopię posektorową lub (jeśli masz możliwość) skopiować, jedynie ważne dane z dysku, przy pomocy innego komputera lub systemu LiveCD.
    Kolejnym krokiem będzie ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Proszę uważnie czytać.
  • Admin grupy komputery
    Dysk jak miał, tak i ma błędy. Jeśli go nie zerowałeś, to zapewne problem powróci.
  • Poziom 6  
    Czyli innego sposobu niż zerowanie nie ma?
  • Admin grupy komputery
    Inny sposób, to jedynie wymiana dysku.
  • Poziom 6  
    Dzięki. Mam nadzieję że kom jeszcze trochę będzie działał i zdążę się przygotować do wykonania operacji o których pisaliście. jestem laikiem więc potrzebuje sporo czasu.
  • Poziom 6  
    migol21 napisał:
    Ja zalecam wymianę BAD-y = UNC zostaną i jeśli coś będzie to raczej gorzej niż lepiej.

A możesz rozwinąć trochę? co to jest UNC i jak to zrobić.
  • Admin grupy komputery
    czebicz napisał:
    co to jest UNC
    4 na twoim ostatnim zdjęciu. Są to uszkodzone sektory.
  • Poziom 6  
    czebicz napisał:
    migol21 napisał:
    Ja zalecam wymianę BAD-y = UNC zostaną i jeśli coś będzie to raczej gorzej niż lepiej.

A możesz rozwinąć trochę? co to jest UNC i jak to zrobić.

to jeszcze jedno jak zrobić wymianę BAD sektorów ("wymianę BAD-Y" tak odczytuję)
  • Admin grupy komputery
    czebicz napisał:
    jak zrobić wymianę BAD sektorów
    BAD sektorów się nie wymienia.
  • Poziom 6  
    migol21 napisał:

To bardzo proszę przetłumaczcie mi na język laika.