Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szperacz HID 35w jakie zasilanie i ładowanie?

31 Maj 2015 00:30 993 7
  • Poziom 13  
    Witam, zabieram się za budowę szperacza, na bazie zestawu Xenon takiego samochodowego, mam już przetwornice 35W 3.5A i palnik h7 6000k, do tego obudowa od szperacza 6V 55W, mój problem polega na tym, że nie wiem jak to wszystko zasilić i zabezpieczyć przed zbyt dużym rozładowaniem i przegrzaniem, chciałbym żeby to poświeciło ok. 2h max i przede wszystkim żeby było ładowane?

Proszę o odp. bo szukałem już na temat zasilania i ładowania ale doczytałem, że ktoś robił jakiś zestaw 3s3p ? Czy coś takiego, nie wiem czy tu chodzi o dwa rodzaje połączeń tych aku czy co?

Co do samego szperacza, to odpowiadam od razu, że odbłyśnik jest metalowy więc się nie stopi, odpowiadam od razu, bo zauważyłem, że to często zadawane pytanie.

Pzdr.
  • PCBway
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    patryklo napisał:
    mój problem polega na tym, że nie wiem jak to wszystko zasilić

Z akumulatora, najprościej ołowiowego. 12V/7Ah będzie absolutnym minimum jeśli zakładasz 2 godziny świecenia.

patryklo napisał:
    zabezpieczyć przed zbyt dużym rozładowaniem

Trzeba dodać jakoweś piszczydełko które ostrzeże przed spadkiem napięcia. Spojrzyj też na kit AVT 772.

patryklo napisał:
    przegrzaniem

O przegrzanie bym sie nie obawaiał, bo zakąłdasz źródło światła o mniejszej mocy (35W zamiast 55W). Jedna uwaga co do umieszczenia akumulatora i przetwornicy - trzeba zadbać by akumulator nie był zbyt intensywnie grzany przez przetwornicę.

patryklo napisał:
    i przede wszystkim żeby było ładowane?

Do akumulatora dobierz odpowiednią ładowarkę, albo ją zrób, chocby w oparciu o układ
    Szperacz HID 35w jakie zasilanie i ładowanie?

patryklo napisał:
    Proszę o odp. bo szukałem już na temat zasilania i ładowania ale doczytałem, że ktoś robił jakiś zestaw 3s3p ? Czy coś takiego, nie wiem czy tu chodzi o dwa rodzaje połączeń tych aku czy co?

Chodzi zapewne o połączenie szeregowo-równolegle 9 ogniw, taką konstrukcję można by zbudować z akumulatorów litowych 18650, nie zapominając o balanserze i używając akumulatorów bardzo dobrej jakości.
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Muszą to być akumulatory z dużym prądem rozładowania markowe nie jakieś chińskie i dodatkowo płytka pcb z układem zabezpieczającym przed rozładowaniem poniżej napięcia pracy ogniwa litowo-jonowego tj do 9v dla całego pakietu i o odpowiednim prądzie , można tez kupić droższą płytkę zabezpieczająca już z balanserem i tylko podpiąć do tego najprostszą ładowarkę z posty powyżej.Akurat takie pakiety wykorzystuje do zasilania latarki 3s3p pojemność pakietu 5Ah pojedyncze ogniwa 2500mAh i do tego mam ładowarkę modelarską e- sky i wszystko działa ogniwa kupione na znanym portalu z demontażu baterii z elektronarzędzi i laptopów i wszystko śmiga
  • Poziom 13  
    Witam, a czy mógłbym prosić o link do tych aku co muszę kupić ? zastanawiałem się nad zrobieniem 3 pakietów w każdym po 12 akumulatorków w szeregu co by dalo 14,4v i wtedy spiąć te 3 pakiety równolegle żeby zwiększyć Ah, dobrze myślę ? cały czas się też się zastanawiam czy przy składaniu pakietu nie wsadzić gdzieś do środka zabezpieczenia jakiegoś przed przegrzaniem pakietu przy ładowaniu czy użytkowaniu latarki, i jesli tak to jak to podłączyć ? pzdr
  • Poziom 18  
    Wystarczy wejść na znany portal aukcyjny i wpisać ogniwo 18650 i szukać po opisie nie wolno zamieszczać linków do aukcji więc tylko przeszukać i znaleźć odpowiednią pojemność jaka potrzebna napięcie potrzebne trzy ogniwa mają napięcie 11,1v chodzi o litowo-jonowe gnie napięcie zawiera się od 3.7v do 4.2v a pojemności są od 2200mAh do 2500mAh, i do tego ładowarka z ba-lancerem można poszukać pod pakiet w internecie , zabezpieczenie można dać na akumulatory, i nie przekraczać prądu ładowania, ewentualnie jak robić porządnie to kupić płytkę zabezpieczającą na ta ilość akumulatorów, która zabezpieczy akumulatory przed rozładowaniem do zera.
  • Poziom 13  
    czy to możliwe że jedno takie ogniwo ma pojemność prawie 7Ah :O to te 7Ah by mi wystarczyło na 2godz świecenia ?
  • Poziom 18  
    Niestety nie typowe ogniwa litowo-jonowe maja 2,2Ah do 2,6Ah co przy odpowiednim połączeniu ich w pakiet można uzyskać dla 4 ogniw równolegle daje 8,8Ah do 10,6Ah .Wszystkie inne ogniwa o większej pojemności to podróbki niestety które nic nie mają z podana pojemnością.
  • Poziom 13  
    Aha, bo sprawdziłem na Allegro jakie są ceny i pojemności i tak było napisane że taka wielka pojemność, a macie jakąś firmę sprawdzoną która że przekłamuję na pojemności takich aku ?