Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci internetowej w Hotelu - Linux - zadanie

voolt 31 Maj 2015 17:03 999 1
 • #1 31 Maj 2015 17:03
  voolt
  Poziom 2  

  Witam, czy ktoś potrafiłby wykonać schemat konfiguracji takiej sieci ? :
  Zostałeś pracownikiem działu IT firmy X.
  Firma ta zajmuje się oferowaniem usług organizacji konferencji, kongresów, itp. W budynku wydzielone są więc pomieszczenia dla pracowników administracyjnych, jak również znajduje się część hotelowa oraz sale konferencyjne.
  Jako pracownik działu IT zostałeś odpowiedzialny za zrealizowanie dostępu do Internetu. Obecnie zostało doprowadzone przyłącze do sieci Internet, jak również utworzona została sieć strukturalna oparta na przełącznikach niezarządzalnych, oraz dwóch Access Pointach usytuowanych w salach konferencyjnych.
  Twoim zadaniem jest więc zainstalowanie i skonfigurowanie routera programowego opartego na systemie Debian GNU/Linux, zapewniającego dostęp do sieci Internet zarówno dla gości jak i pracowników hotelu. Należy jednak konfigurując router zwrócić szczególną uwagę, na wszelkie kwestie związane z aspektami bezpieczeństwa tej sieci komputerowej (należy dla tej sieci samodzielnie zaprojektować, i zaimplementować mechanizmy zapewniające jak najbardziej maksymalne bezpieczne korzystanie z niej).


  Pozostałe założenia przydatne przy realizacji projektu:
  firma posiada zakupione łącze do Internetu DSL 2000/256 [kbit/s], w ramach którego na potrzeby tej sieci rutowana jest klasa adresów zewnętrznych: 88.220.77.192/255.255.255.248

  w sieci znajduje się już serwer z zainstalowanym systemem Windows Server 2003, na którym obecnie zainstalowany został serwer usług terminalowych, który ma być dostępny z poziomu sieci Internet (dla pracowników, przede wszystkim przebywających w domu)
  (jako serwer terminalowy do testów można wykorzystać również system Windows XP z uaktywnionym zdalnym pulpitem)

  w sieci znajduje się już również serwer z zainstalowanym systemem Debian GNU/Linux (nazwany "Eagle-Server"), na którym zainstalowany został serwer www (na którym pod domeną www . example . com ulokowana została strona hotelu), serwer DNS (na którym skonfigurowana została domena example . com), oraz serwer ftp - usługi te mają być dostępne z poziomu sieci Internet.

  Informacje dodatkowe:

  Do wykonania "Case Study" można użyć tylko i wyłącznie następujących wirtualnych maszyn:
  Debian GNU/Linux (czysty system - należy więc skompilować jądro systemu/iptables/iproute pod ruter - najnowsze jakie będzie dostępne)
  Debian Server
  Windows XP
  ewentualnie w ramach potrzeb Windows Server 2003, oraz Ubuntu 9.04
  Jeżeli jakieś potrzebne usługi sieciowe są na w/w maszynach zainstalowane, to można (należy) z nich skorzystać, jeżeli nie - należy je zainstalować i skonfigurować.
  Sprawozdanie z wykonanej pracy powinno zostać zrealizowane wg. następujących założeń:
  w ramach sprawozdania należy przesłać pliki konfiguracyjne wszystkich zastosowanych/wdrożonych mechanizmów,
  należy również w dokumencie .doc/.odt/.pdf zamieścić informacje takie jak:
  opis utworzonego środowiska do pracy (najprościej rysunkiem, jakie maszyny zostały użyte, jak były powiązane, w ramach jakich klas adresowych, jakie były dane TCP/IP tychże poszczególnych interfejsów sieciowych),
  opis zastosowanych mechanizmów (krótko - jakie mechanizmy i w jakim celu zastosowano), z wyjątkiem firewalla,
  w pliku tym można umieścić również ewentualne udokumentowanie prawidłowego działania wdrożonych mechanizmów.
  samą logikę/układ firewalla (tego co się tam wykonało) należy opisać wewnątrz skryptu firewalla za pomocą komentarzy.
  wszystkie w/w pliki należy spakować i wysłać jako jeden spakowany plik.

  Konfiguracja sieci internetowej w Hotelu - Linux - zadanie Konfiguracja sieci internetowej w Hotelu - Linux - zadanie

  0 1
 • #2 24 Cze 2015 16:04
  voolt
  Poziom 2  

  Widzę ze poleciałem trochę z grubej rury, może zajmijmy się najważniejszą częścią całego zadania. Jeżeli ktoś ma wiedze na ten temat to może mi pomoże trochę.

  Poniżej wrzucam zdjęcie jak to widzę problemem jest tylko konfiguracja przełącznika i routera tak bym z sieci zewnętrznej mógł łączyć się np zdalnie z windowsem serwer przez pulpit zdalny przez 88.220.77.193
  Konfiguracja sieci internetowej w Hotelu - Linux - zadanie

  Tak powinna wyglądać sieć teraz pytanie jakie macie pomysły na /etc/network/interfaces i na konfiguracje iptables na Routerze i przełączniku.

  2