Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hitachi Travelstar 5K80 - Dziwne zachowanie dysku, awaria ...

31 Maj 2015 23:04 582 8
  • Poziom 15  
    Wyciągnąłem dzisiaj z kąta stary dysk z laptopa, Travelstara 5K80. Odkąd pamiętam, były z nim problemy w temacie samej pracy dysku i braku jego wykrywania przez system (wykrywał tylko czasem). Po podłączeniu dysk dziwnie stukał, więc otworzyłem go i nagrałem jego pracę:

https://youtu.be/HZSi-CET7wA

Aktualnie pracuje jak widać, system dysku nie wykrywa. Sprawdzone na dwóch obudowach dysków, więc to musi być problem z dyskiem. Pytanie, czy można coś z tym zrobić w domowym zaciszu? Dysku w zasadzie nie potrzebuję, ale trochę wolnej przestrzeni w zapasie zawsze mile widziane :) .
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Po otwarciu dysku w domowych warunkach już nic z nim nie można zrobić.
  • Poziom 15  
    mati211p napisał:
    Po otwarciu dysku w domowych warunkach już nic z nim nie można zrobić.

Mów dalej?
  • Poziom 31  
    Sasquie napisał:
    Mów dalej?

Co ma mówić - nawet jeśli dysk wcześniej miał jakieś szanse na naprawę (choć po objawach to raczej wątpliwe), to poprzez otwarcie nieodwracalnie go uszkodziłeś. Otwarcie dysku przeprowadza się tylko do określonych czynności. Taką operację przeprowadza się w specjalnych cleanroomach, a nie w warunkach domowych. Poza tym, mają tam znaczenie nawet takie szczegóły, jak chociażby moment dokręcania śrub i ich kolejność.
  • Poziom 15  
    W każdym razie, nadal nie wiem, co mogło upaść. Elektronika? Miło byłoby zamknąć ten temat jednak znając odpowiedzi, po które się go założyło.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jak już go otworzyłeś to dotknij (nie trzeba niczego dociskać na siłę) wkrętakiem (bądź innym narzędziem) osi łożyska głowicy po uruchomieniu.
    Powinna przestać drgać i wjechać na talerze.
    Co do samego uszkodzenia, prawdopodobnie problem z degradacją powierzchni lub głowic.
  • Poziom 15  
    Nic się nie zmieniło, głowica nadal skacze. Niemniej dziękuję za informację, co może dolegać dyskowi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Sasquie napisał:
    W każdym razie, nadal nie wiem, co mogło upaść. Elektronika? Miło byłoby zamknąć ten temat jednak znając odpowiedzi, po które się go założyło.

Proch znajdujący się w powietrzu nie powinien dostać się do środka dysku - jego mechanizmy są wyjątkowo precyzyjne i czułe na najmniejsze zanieczyszczenia. Możliwe też, że wyładowaniem elektrostatycznym uszkodziłeś głowice lub ich układ wzmacniacza.

Ogólnie uruchamianie uszkodzonego dysku nawet w profesjonalnym laboratorium służy jedynie do odzyskania danych, bo do użytku nie jest już bezpieczny. Odzyskanie danych z otwieranego w nieodpowiednich warunkach dysku jest jeszcze trudniejsze niż z uszkodzonego, ale nie rozhermetyzowanego, ze względu właśnie na zanieczyszczenia i możliwe dodatkowe uszkodzenia. Przywrócenie go do życia nie ma sensu - ot, możesz sobie na mi poćwiczyć wymianę głowic jak masz zepsutego (ale ze sprawnymi głowicami) dawcę.

Przyczyna pierwotna - nieznana.