Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję schematu podłączeń sterownika AS 1

szansa 01 Jun 2015 14:56 2967 19
 • #1
  szansa
  Level 12  
  Witam,

  Nabyłem bramę drewniana z takim sterownikiem:
  Poszukuję schematu podłączeń sterownika AS 1

  Kable przy silniku wycięte, kable od czujnika indukcyjnego w dole bramy ucięte.
  Czujnik odtworzony, nie mogę jednak wyszukać informacji jak podłączyć silnik...

  Morze choć "na krótko" da się taki silnik podłączyć aby podnieść i opuścić bramę:
  Poszukuję schematu podłączeń sterownika AS 1

  Brama z niemiec, wszytko po germańsku. Ten czujnik indukcyjny raczej do odłączenia.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  szansa
  Level 12  
  Takie złącze jest.

  Tak wychodziło z oglądnięcia silnika. Jest za stycznikiem zielone łącze.
  Z silnika wychodzi to zasilanie i wiązka od "krzywek"...
  Podłączenie tam zasilania (na złącze koło stycznika) nie uruchomiło silnika.
  Pokopie, może samemu silnikowi coś dolega.

  Dzięki wielkie za info.
 • #7
  tomekw19_1985
  Level 18  
  No tak tylko chodzi mi jak zaprogramować bramę by dojechała w górę po naciśnięciu przycisku Góra i w dół na dół. Poza tym jakiś pilot to obsłuży?
 • #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Grzechotnik napisał post wyżej - zwarcie 5 i 6 powoduje (a przynajmniej powinno) otwieranie, zwarcie 9 i 10 zamykanie, zwieranie 7 i 8 uruchamia sekwencję góra-stop-dół-stop.
  Ustawienie pozycji krańcowych to manipulacja przy krzywkach.
  Co do radia - najmniej problematyczne będzie podpięcie współczesnego radia 1 kanałowego pod zaciski 7 i 8 lub 2 kanałowego radia (jeśli chcesz osobnego otwierania i zamykania) pod 5,6 oraz 9,10.
 • #9
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Rozumie że chodzi X3?
 • #10
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Tak, X3. X4 to zabezpieczenia - i trochę zworek w X4 widać ale głowy nie dam, czy nie trzeba czegoś zrobić z wejściem SKS (czyli zabezpieczeniem krawędziowym - przynajmniej u Hormanna - i tam aby je ominąć, trzeba było przewaznie dać opornik 8,2 kOHM ale też różnie bo były oporowe, optyczne, pneumatyczne a u ciebie zdaje się pisałeś o indukcyjnym? Ale takiego chyba nie było...).
 • #11
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Tak jak piszesz chyba X3 to wartości zadające a x4 to warunki czyli czujki. Bo ja mam pod x4 dw wpieta czujkę ciśnieniową. Jak dmuchnę brama staje. Czujka jest wpięta w dolny fartuch. Czyli uderzy w przeszkodę i brama staje. Nic będę testował w tyg jak znajdę czas. Dziękuję za info
 • #13
  kotbury
  Gantry automation specialist
  W/w schemat Grzechotnika sporo rozjaśnia - choć twoja centralka nieco się różni - jest bogatsza w funkcje od tej z instrukcji - ma wejście SKS...
  Quote:
  głowy nie dam, czy nie trzeba czegoś zrobić z wejściem SKS

  Po przyjrzeniu się płytce jest tam zworka SKS/DW - czyli jako zabezpieczenia krawędziowego można używać listwy NC (optycznej lub pneumatycznej podpiętej pod wejście DW) albo oporowej (po przełożeniu zworki) podpiętej pod wejście SKS (ale jaki opór nominalny - ???, są różne) - skoro twoja działa to nie ma co kombinować... .
  I masz wpiętą jakąś kartę (zresztą gniazdo karty jest inne niż to w instrukcji), której nie ma w w/w instrukcji...
 • #14
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Dzięki wielkie za pomoc. Czyli rozumię, że całość opiera się na krańcówkach w silniku. Poprawna nastawa i powinna chulać o ile się je ustawia no jeszcze tego nie rozbierałem.?
 • #15
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Miejmy nadzieję że będzie prosto, nie bardzo banglam w niemieckim ale zdaje się że będzie - i przez analogię do instrukcji od Grzechotnika - krańcówka zamknięcia to 1,2 (czyli STOP ZU), krańcówka otwarcia to 3,4 (STOP GANZ AUF), dodatkowa krańcówka otwarcia - to 5,6 (VOR END ZU) - tu nie jestem pewien - albo punkt referencyjny (jak w Hormannach) albo zwolnienie jeśli jest albo "znieczulnie" listwy krawędziowej przy dojeździe do zamknięcia - może koledzy brylujący w niemieckich napędach dopowiedzą, THERMO - wiadomo - termik silnika i inne zabezpieczenia.
  Jest jeszcze wejście dla krańcówki częściowego otwarcia na X4 - 7,8 (STOP HALFAUF)
 • #16
  grzechotnik
  Level 26  
  Tutaj jeszcze na bardzo podobnej centrali.

  Siłownik Twój po regulacji krańcówek, OBOWIĄZKOWO, żeby Ci brama w kosmos nie wyjechała, powinna dziłać. Masz wpięty moduł do SKSa czy innego zabezpieczenia, niewidać na zdjęciu, i jężeli bedzie nieuszkodozny, to powiino to wszysko działać w automacie do góry i na dół.
 • #17
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Czyli jest komplet wystarczy ustawić krańcówki. Myślałem że będzie więcej zabawy, ale i tak dzięki za informację. W sobotę podziałam myślę, że problemu nie będzie.
 • #18
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Do postu kolego powyżej - jeśli masz taki sam napęd z takimi samymi krańcówkami jak przytoczony w instrukcji montażowej - krańcówki eksploatacyjne podpinasz pod wejścia Endshalter czyli STOP ZU i STOP AUF - odpowiednio dla zamknięcia i otwarcia) i regulujesz DOKŁADNIE punkty zatrzymania. Krańcówki bezpieczeństwa spinasz szeregowo i podpinasz pod wejście THERMAL (i jeśli silnik ma termik - też szeregowo tamże), regulujesz je na zadziałanie minimalnie po zadziałaniu krańcówek eksploatacyjnych.
  Wejście VOR END ZU - tu się poprawię ale przydało by się sprawdzić - możliwe że jest do odłączenia zabezpieczenia - listwy krawędziowej tuż przed dojechaniem bramy do zamknięcia - jeśli tak, podpinasz do którejś z krańcówek funkcyjnych ustawionej na kilka cm ruchu bramy przed zadziałaniem krańcówki zamknięcia. Ostatnią nie podpiętą krańcówkę funkcyjną możesz użyć do funkcji częściowego otwarcia (X4 - 7,8), ale jako że nie ma wejścia do uruchomienia takiej funkcji - pewnie da się tylko z radia wpinanego w gniazdo X9 (oryginalnego lub wpięcie innego nadajnika 2 kanałowego wtyczką RJ11 tamże - ale trzeba by rozkminić piny gniazdka).
  Ciekawe swoją drogą do czego jest ta karta w złączu krawędziowym....

  Do postu poniżej - fakt - przecież na płytce nie ma żadnego procesora (chyba że od druku, ale to za stary sprzęt) - może to cała logika napędu, a na płycie głównej są tylko peryferia...