Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida

piterek-23 01 Cze 2015 15:06 13233 26
  • SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida

Witam,

Chciałbym Wam przedstawić swój projekcik sterowania bramy wjazdowej poprzez WiFi telefonem z systemem android.
    Nazwa SMART_brama wzięła się stąd, że jak robiłem testy na płytce stykowej moi synowie pytając mnie co robię to odpowiedziałem, że otwieranie bramy za pomocą smartfona. Chłopaki od razu podsumowali, że to będzie "smart brama" i tak zostało hi hi ;)

Nie ma zbytnio nad czym się rozpisywać, a poetą też nie jestem :)

Sercem modułu jest (ostatnio bardzo popularny) ESP8266-01.

Schemat, czyli jak to działa:

Płytkę robiłem w programie EAGLE, wydruk na drukarce laserowej, a później żelazko.
    Nie miałem czym za bardzo zabezpieczyć miedzi na płytce, a pod ręką miałem jakąś farbę odblaskową to płytka trochę dziwnie wygląda ;)
    Po pomalowaniu wydrapałem pola lutownicze nożykiem.

W ESP musiałem zmienić "nóżki" do podłączenia z płytką na kątowe bo zapomniałem kupić wysokiego gniazda.

Czujnik który sprawdza czy brama jest otwarta czy zamknięta to "efector OS5018 OST-FPKG" jest to jakiś przemysłowy czujnik optyczny. Oczywiście może to być inny czujnik, krańcówka czy co tam jeszcze. Warunek to musi umieć załączyć przekaźnik 12V.

I chyba tyle. Całe urządzenie wygląda tak:
    SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida

Aplikacja na Android'a jest do bólu mega prosta. Po uruchomieniu sprawdza "stan" i wyświetla "OPEN"/"CLOSED". Guzik "start" służy do uruchomienia bramy.
    SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida SMART_brama czyli sterowanie bramy poprzez Androida

Proszę za bardzo nie krzyczeć za błędy-brak doświadczenia ;)
    Chętnie wysłucham co na przyszłość w takich projektach można zrobić lepiej, a czego nie robić.

PS
    Chciałbym bardzo podziękować Koledze @marco47 za pomoc przy "rysowaniu" PCB

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 01 Cze 2015 16:56
    AWllen
    Poziom 15  

Świetna konstrukcja :) widać pełen profesjonalizm przy projektowaniu płytek, za co oczywiście szacunek :)

Na czym zrealizowałeś kontakt z siecią?
    W czym robiłeś apkę na androida?

Pozdrawiam
    AWllen

Dodano po 3 [minuty]:

oh. wait... zapomniałem doczytać że jest to ESP8266-01 :)

Zastanawiam się tylko, czy zasięg WiFi jest wystarczający by złapać sygnał routera. U mnie w domu mógłby być z tym kłopot mimo, że pokój w którym jest router jest tak naprawdę naprzeciwko bramy, między bramą a domem odległość to ok. 15m

• #4 01 Cze 2015 18:17
    matrix0606
    Poziom 14  

Bardzo ciekawy projekt.
    Udostępniasz jakiś soft ? Opisz dokładniej jak to pracuje Jestem bardzo ciekawy...

• #5 01 Cze 2015 18:20
    piterek-23
    Poziom 30  

AWllen napisał:
    Świetna konstrukcja

Bardzo dziękuje.
    AWllen napisał:
    widać pełen profesjonalizm przy projektowaniu płytek, za co oczywiście szacunek

Niestety, ale ze mnie totalny amator. Niedzielny elektronik ;)
    AWllen napisał:
    W czym robiłeś apkę na androida?

Apkę robiłem w "MIT App Inventor 2"
    AWllen napisał:
    Zastanawiam się tylko, czy zasięg WiFi jest wystarczający by złapać sygnał routera

U mnie router jest na pierwszym piętrze. Brama jest po drugiej stronie domu niż router, czyli do bramy mam trzy ściany działowe i strop. To maleństwo ma naprawdę niezły zasięg WiFi :)
    olelek napisał:
    Czy mógłbyś opisać w jaki sposób to pracuje? Mam na myśli, czy ESP pełni rolę klienta czy AP, czy smartfonem łączysz się z Wifi czy może połączenie masz wypuszczone w internet itp.

ESP jest klientem sieci WiFi. Telefon i esp podłączone są do jednego routera. Po otwarciu portu na routerze nie ma problemu aby sterować sobie bramą z całego świata.
    matrix0606 napisał:
    Udostępniasz jakiś soft ?

Oczywiście mogę udostępnić wszystko, ale pod jednym warunkiem ;) jak coś zmienisz/ulepszysz to się podzielisz :)
    matrix0606 napisał:
    Opisz dokładniej jak to pracuje Jestem bardzo ciekawy...

Klikam "start" i brama się otwiera hi hi

• #6 01 Cze 2015 18:33
    matrix0606
    Poziom 14  

Zawsze się dzielę tylko nie podejrzewam że dam radę coś takiego bujnąć, ale chętnie prześledzę...
    Oczywiście dziękuję za możliwość i chęć udostępnienia. Rzadko się zdarza że ktoś się dzieli ot tak za free.

• Fibaro
  • #7 01 Cze 2015 18:44
    piterek-23
    Poziom 30  

Niestety brak "lua" w "syntax" :(

Kod ESP init.lua

Code:

wifi.setmode(wifi.STATION)
    wifi.sta.config("moja_siec","moje_haslo")
    wifi.sta.autoconnect(1)

local brama = 3  --> GPIO 0
        gpio.mode(brama, gpio.OUTPUT, gpio.LOW)
        gpio.write(brama, gpio.LOW)

local czujnik = 4  --> GPIO 2
        gpio.mode(czujnik, gpio.INT)

responseHeader = function(code, type)
        return "HTTP/1.1 " .. code .. "\r\nConnection: close\r\nServer: nunu-Luaweb\r\nContent-Type: " .. type .. "\r\n\r\n"; 
    end

srv=net.createServer(net.TCP)
        srv:listen(80,function(conn)
            conn:on("receive",function(conn,payload)
            conn:send(responseHeader("200 OK","text/html"));
            function ctrlpower()
                value=string.sub(payload,param[2]+1,param[2]+1)           

if value=="1"  then
                    gpio.LOW=gpio.HIGH
                    gpio.write(brama, gpio.HIGH)
                    tmr.delay(500000)
                    gpio.HIGH=gpio.LOW
                    gpio.write(brama, gpio.LOW)
                end

if value=="0" then 
                    conn:send('' ..gpio.read(czujnik))   
                end
            end

param={string.find(payload,"stan=")}
            if param[2]~=nil then
                pinValue=ctrlpower()
            end

conn:on("sent",function(conn) conn:close() end)
      end)
    end)

W załączniku aplikacja na Android'a
    "klocków" z "App Inventor" nie pokaże bo nie wiem jak to zrobiłem, ale sobie usunąłem :( Jak odtworzę to dorzucę, ale to nie dziś.
    matrix0606 napisał:
    Oczywiście dziękuję za możliwość i chęć udostępnienia. Rzadko się zdarza że ktoś się dzieli ot tak za free.

To smutna prawda... Na zagranicznych forach troszkę inaczej to wygląda...
    Ale na szczęście nie wszyscy tacy są. Ten kod powstał po podpatrzeniu projektów u innych.

Zapomniałem dopisać w pierwszym poście, że jest też możliwość sterowania poprzez przeglądarkę. W domu mam Raspberry Pi z NETTEMP
    Taki troszkę zmodyfikowany nettemp:
    Bardzo polecam ten projekt-jest po prostu świetny ;)
    Na Raspberry jest jeszcze modem 3G dzięki któremu mam możliwość sterowania poprzez SMS'y czyli wysyłam SMS do domu "brama" i brama się otwiera ;)

• Fibaro
  • #8 01 Cze 2015 21:50
    mjc
    Poziom 14  

A mnie bardzo interesuje kwestia zabezpieczeń. Czy stosujesz jakieś? Czy transmisja jest szyfrowana itp?

PS. z tą farbą płytka wygląda całkiem fajnie ;-)

• #9 01 Cze 2015 22:19
    piterek-23
    Poziom 30  

mjc napisał:
    A mnie bardzo interesuje kwestia zabezpieczeń. Czy stosujesz jakieś? Czy transmisja jest szyfrowana itp?

Narazie nic nie ma-zwykłe zabezpieczenie WPA2 dla WiFi i nic poza tym.
    mjc napisał:
    PS. z tą farbą płytka wygląda całkiem fajnie

Fakt, tak jakoś inaczej ;)

• #10 02 Cze 2015 11:27
    Kiermasz
    Poziom 19  

Witam.
    Na wstępie chciałbym pogratulować udanej konstrukcji!

Osobiście też się przymierzałem do budowy podobnego rozwiązania, jednak wykorzystanie smartfona bywa kłopotliwe. Zwłaszcza jak owy ma deficyt energii.

W swoich koncepcjach rozważałem wykorzystanie bluetooth i prostą appkę, która uruchamia bluetooth, łączy się ze sterownikiem, wysyła string, rozłącza się, wyłącza moduł bluetooth, sama też się zamyka.
    Postanowiłem jednak, że ze względu na złośliwość takich cyfrowych wynalazków, postawię na najprostsze piloty od alarmów samochodowych oraz najzwyklejszą ATmegę8
    Mało kodu, prosto i możliwie niezawodnie.
    Jednak jedno drugiego nie wyklucza i natchnięty tym rozwiązaniem nie skreślam poprzedniego pomysłu.
    Jak w końcu zbiorę się by to zmontować to również pokażę swoją implementacje mechanizmu i sterownika do bramy na forum.

Moja główna obawa przed projektem Kolegi to bateria smatfona, która zawsze umiera w niewłaściwym momencie, czynniki losowe jak zwis routera, czy jego przemieszczenie po za zasięg/przeciążenie wi-fi co poskutkuje opóźnieniami i być może gubieniem pakietów.

Podsumowując, sterownik Kolegi to świetna sprawa, jednak nie ma zastosowania w większych odległościach od głównego budynku.

P.S Można sterować tym układem bez routera? Tj. Przez hotspot wi-fi w telefonie?

• #11 02 Cze 2015 13:27
    elektronik000
    Poziom 19  

Można sterować bez routera, ESP8266 ma tryby AP, AP+KLIENT, KLIENT - możesz się do niego podłączyć smartphonem lub innym urządzeniem z WiFi.

Widzę autor sprytnie rozwiązał blokadę użycia GPIO0 oraz GPIO2 przy bootowaniu układu :)

GPIO0 podczas startu nadaje sygnał CLOCK 2MHz
    GPIO2 podczas startu nadaje sygnał UART (komunikaty z Bootloadera)

Trwa to około 100ms od włączenia zasilania.
    Podłączenie obciążenia do jednego z wyjść w tym czasie wyprowadza układ w maliny :)

• #12 02 Cze 2015 14:31
    mickpr
    Poziom 39  

Kiermasz napisał:
    W swoich koncepcjach rozważałem wykorzystanie bluetooth i prostą appkę, która uruchamia bluetooth, łączy się ze sterownikiem, wysyła string, rozłącza się, wyłącza moduł bluetooth, sama też się zamyka.
    Wyłączenie/włączenie wifi w komórce można zrobić również programowo. Z samochodu/domu jednak lepiej (i wygodniej IMHO) zrealizować sterowanie pilotem radiowym.

• #13 02 Cze 2015 15:27
    piterek-23
    Poziom 30  

Kiermasz napisał:
    Na wstępie chciałbym pogratulować udanej konstrukcji!

Dziękuję
    Kiermasz napisał:
    Osobiście też się przymierzałem do budowy podobnego rozwiązania, jednak wykorzystanie smartfona bywa kłopotliwe. Zwłaszcza jak owy ma deficyt energii.

Troszkę masz rację z tą baterią w telefonie, ale patrząc na siebie to ta bateria jakoś zawsze jest naładowana.
    Kiermasz napisał:
    (...) czynniki losowe jak zwis routera, czy jego przemieszczenie po za zasięg/przeciążenie wi-fi co poskutkuje opóźnieniami i być może gubieniem pakietów.

Nie do końca się zgodzę u mnie router z OpenWrt śmiga aż miło. Restart mu się zdarza jak braknie prądu. Żadnego zwisu nie odnotowałem jeszcze ;)
    Kiermasz napisał:
    Podsumowując, sterownik Kolegi to świetna sprawa, jednak nie ma zastosowania w większych odległościach od głównego budynku.

Tu się nie zgodzę... Podłączając się telefonem do swojej sieci WiFi to tak, ogranicza nas zasięg własnej sieci. Nie od dziś mamy w telefonach dostęp do internetu.
    U siebie używam DDNS no-ip (mam Neostradę) Czyli w apce zmieniamy, że ma się łączyć poprzez no-ip, a nie po IP. Na routerze możemy przekierować jakiś tam port i viola... sterujemy bramą z całego świata ;)
    Kiermasz napisał:
    P.S Można sterować tym układem bez routera? Tj. Przez hotspot wi-fi w telefonie?

Na to pytanie już kolega @elektronik000 odpowiedział.
    elektronik000 napisał:
    Widzę autor sprytnie rozwiązał blokadę użycia GPIO0 oraz GPIO2 przy bootowaniu układu

GPIO0 podczas startu nadaje sygnał CLOCK 2MHz
    GPIO2 podczas startu nadaje sygnał UART (komunikaty z Bootloadera)

Trwa to około 100ms od włączenia zasilania.
    Podłączenie obciążenia do jednego z wyjść w tym czasie wyprowadza układ w maliny

Tylko czekałem, aż ktoś zapyta po jakiego grzyba jest przekaźnik K1 ;)
    Dzięki za piękne wytłumaczenie.
    mickpr napisał:
    Z samochodu/domu jednak lepiej (i wygodniej IMHO) zrealizować sterowanie pilotem radiowym.

Masz rację, że pilot radiowy to pewniejsze rozwiązanie.
    U mnie cały pomysł z tym sterownikiem się wziął stąd, że lubię takie rzeczy, ale przede wszystkim stąd, że mieszkam w kamienicy wielorodzinnej i w naszym sterowniku można "podłączyć" max 8 pilotów, a ja potrzebuje w sumie 4-5szt :) Czyli teraz moja rodzinka jest jeszcze bardziej zadowolona bo nie dość, że ma możliwość otwierania sobie bramy to jeszcze nie musi mieć przy sobie pilota.

Wrzucam zrzut z programu MIT App Inventor 2:
    Dołożyłem guzik "refresh" do odświeżenia stanu bramy.
    Ogólnie apka działa tak:
    Uruchamiamy apkę, ona sprawdza stan i wyświetla ikonę "OPEN"/"CLOSED"
    Klikamy "start" i brama rusza
    Aby znów zobaczyć aktualny stan bramy teraz nie trzeba ponownie uruchamiać apki, a wystarczy kliknąć "refresh"

EDIT
    Właśnie sprawdziłem działanie apki poprzez Internet. Wszystko działa jak należy ;)
    Teraz wjeżdżam na swoją ulicę, klikam "START" i dojeżdżając do domu brama grzecznie czeka otwarta aż sobie wjadę na podwórko ;)

Tak jak mówiłem wcześniej, bramą możemy sterować z całego świata, a nie tylko w zasięgu swojej sieci WiFi czy pilotem radiowym w jego zasięgu.

• #14 02 Cze 2015 17:34
    Duch__
    Poziom 31  

Gratuluje prostego projektu!

Ja u siebie realizuje coś podobnego tyle że na ESP8266-07 gdzie mam do wykorzystania łącznie 8x GPIO oraz złącze do zewnętrznej anteny. Narazie dopracowuje sterowanie przez przeglądarkę, ale APP Inventora też znam więc kto wie.

Osobiście u mnie w domu mam już dwa działające takie moduliki ESP jeden to wspomniany wyżej model 07 a drugi to 03. Ten 03 komunikuje się ze stacją meteo AVR po uarcie i wysyła dane do serwera Thingspeak-a. Dodatkowo apka na androida i na bieżąco wiem jakie mam warunki klimatyczne w domu i okolicy domu :D

Link: Link

Co do zasięgu to jak ustawiłem sobie tryb AP w jednym z nich kiedyś to dopiero po 200m w blokowisku straciłem sygnał, mój router wcześniej zniknął.

• #15 02 Cze 2015 18:40
    piterek-23
    Poziom 30  

Duch__ napisał:
    Ja u siebie realizuje coś podobnego tyle że na ESP8266-07 gdzie mam do wykorzystania łącznie 8x GPIO oraz złącze do zewnętrznej anteny. Narazie dopracowuje sterowanie przez przeglądarkę, ale APP Inventora też znam więc kto wie.

W moim przypadku wystarczy 2x GPIO-stan i otwórz/zamknij
    Duch__ napisał:
    Osobiście u mnie w domu mam już dwa działające takie moduliki ESP jeden to wspomniany wyżej model 07 a drugi to 03. Ten 03 komunikuje się ze stacją meteo AVR po uarcie i wysyła dane do serwera Thingspeak-a. Dodatkowo apka na androida i na bieżąco wiem jakie mam warunki klimatyczne w domu i okolicy domu

U mnie również w domu "mieszkają" różne czujniki ;)
    8x DS18B20 (temperatura) w tym jeden po WiFi (ESP8266-01)
    1x DHT11 (wilgotność)
    1x BMP180 (ciśnienie)
    Wszystko jest odczytywanie za pomocą nettemp'a
    Duch__ napisał:
    Co do zasięgu to jak ustawiłem sobie tryb AP w jednym z nich kiedyś to dopiero po 200m w blokowisku straciłem sygnał, mój router wcześniej zniknął.

Tu się nie da nie zgodzić, te maleństwa maja strasznie duży zasięg WiFi ;)

• #16 03 Cze 2015 08:09
    submariner
    Poziom 32  

Ciekawy projekt tyle, że trzeba trochę pomieszać w aplikacjach by znaleźć tą od bramy...
    Wersja dla bardzo leniwych to może smartfon z załączoną lokalizacją a jak podchodzisz to brama sama się otwiera...?
    Też jestem na etapie bramy ale piloty od wszystkiego i do wszystkiego zaczynają mnie denerwować bo nigdy nie ma ich pod ręką. :)

• #17 03 Cze 2015 12:32
    Duch__
    Poziom 31  

Czemu kolega nie zastosował wyjścia monostabilnego liczącego od przerwania timera tylko zablokował sobie komunikację z układem na 500ms? W przypadku konieczności podania dłuższego sygnału połączenie może zostać zerwane przez smartfona.

Przykład dla dwóch wyjść pracujących jako monostabilne, podanie stanu 1 na zmienną gpio_state rozpoczyna operację dodawania na zmiennej count:

Code:

if(_GET.pin == "ON0")then
             gpio0_state=1;
             gpio.write(3,gpio.HIGH);
    elseif(_GET.pin == "ON2")then
            gpio2_state=1;
            gpio.write(4, gpio.HIGH);
    end

tmr.alarm(0, 1000, 1, function()
        if gpio0_state==1 then
            count0 = count0 + 1
            if count0 == 5 then
                count0 = 0
                gpio0_state=0;
                gpio.write(3,gpio.LOW);
            end   
        end
        if gpio2_state==1 then
            count2 = count2 + 1
            if count2 == 5 then
                count2 = 0
                gpio2_state=0;
                gpio.write(4,gpio.LOW);
            end   
        end
    end )

• #18 03 Cze 2015 14:31
    maly_13
    Poziom 18  

projekt bardzo ciekawy też mam bramę sterowaną przez przeglądarkę bardzo przydatna funkcja szczególnie jak sąsiad przyjdzie po coś a mnie nie ma w domu ... . Jednak korzystam z nettempa i kilku czujników temperatury i esp z dh11, apetyt rośnie i szukam jakiegoś rozwiązania żeby zrobić pomiar kierunku i siły wiatru może szukam jakiegoś projektu bo programista ze mnie żaden.

• #19 03 Cze 2015 14:54
    piterek-23
    Poziom 30  

submariner napisał:
    Wersja dla bardzo leniwych to może smartfon z załączoną lokalizacją a jak podchodzisz to brama sama się otwiera...?

Ciekawe, ciekawe... :)

Kolego @Duch__
    ze mnie programista jak z koziej du** trąba... Wyszło jak wyszło bo trochę małe mam o tym pojęcie. Na dzień dzisiejszy dla mnie najważniejsze, że działa tak jak chciałem, a teraz będę mógł to ulepszyć.
    Dziękuje za podpowiedź i kod. W najbliższym czasie wypróbuje.

maly_13 napisał:
    Jednak korzystam z nettempa i kilku czujników temperatury i esp z dh11, apetyt rośnie i szukam jakiegoś rozwiązania żeby zrobić pomiar kierunku i siły wiatru może szukam jakiegoś projektu bo programista ze mnie żaden.

Popatrz kilka postów wyżej, pisałem o nettempie i nawet pokazałem jak wygląda nettemp z podstroną bramy ;)

• #20 04 Cze 2015 19:50
    czdr
    Poziom 10  

Witam
    Z tym wjeżdżaniem "Teraz wjeżdżam na swoją ulicę, klikam "START" i dojeżdżając do domu brama grzecznie czeka otwarta aż sobie wjadę na podwórko " to bym troszeczkę uważał. Mam również bramę sterowaną, wyposażoną we wszelkie wymagane zabezpieczenia, otwieranie można zrealizować z odległości ponad 200m. Przyjechał do mnie w odwiedziny kolega, rower oparł o bramę i dzwoni do mnie mówiąc, że właśnie stoi u mnie przed bramą, widziałem go a roweru nie. Włączyłem otwieranie bramy, kierownica weszła pomiędzy pręty doparło rower do słupa i już było po rowerze.
    Od tego czasu wolę poczekać chwilę przed bramą a przynajmniej mam pewność, że żadne dziecko nie bawi się w pobliżu bramy. Są sytuacje gdzie przedmiot nie znajdzie się w polu działania czujników.
    Pozdrawiam
    Projekt bardzo praktyczny i pomysłowy

• #21 04 Cze 2015 20:42
    piterek-23
    Poziom 30  

U mnie jest bariera optyczna. Gdy coś bramie stanie na przeszkodzie przy zamykaniu czy otwieraniu to nie wykona swojego zadania ;)

• #23 05 Cze 2015 16:31
    Duch__
    Poziom 31  

Kolego, wszystko się da, trzeba tylko wiedzieć jakie się ma wymagania, budżet i umiejętności. W tym wypadku oprócz Bluetooth konieczne było by zaprzęgnięcie jakiegoś uC który by interpretował rozkazy odebrane od smartfona i następnie sterował jakimś wyjściem lub grupą wyjść.

• #24 05 Cze 2015 18:47
    2615017
    Usunięty  
  • #25 05 Cze 2015 19:20
    piterek-23
    Poziom 30  

Minuta zupełnie wystarczy, aby wyciągnąć telefon, kliknąć "start", przejechać przez bramę.

• #26 18 Cze 2015 18:28
    maly_13
    Poziom 18  

A jak wstawiłeś te przyciski do nettempa ? Kiedyś na forum nettempa poruszyłem ten temat ale niestety.

• #27 18 Cze 2015 22:15
    piterek-23
    Poziom 30  

Po prostu zrobiłem swoją stronę która wygląda jak nettemp ;)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo