Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATtiny2313] [C] - komunikacja z modułami RF 433MHz

01 Cze 2015 20:14 3540 8
 • Poziom 11  
  Witam, czy ktoś z was programował w C komunikację między dwoma uP ATtiny2313, przy pomocy modułów radiowych na częstotliwości 433MHz? Nie mogę znaleźć konkretnego przykładu, który mógłbym rozwinąć dla swoich potrzeb:/
 • Poziom 40  
  Jakiego modułu? Modułów radiowych na 433MHz jest bez liku. Mówisz o tych najprostszych? Ich nie trzeba programować bo są przezroczyste.
 • Poziom 40  
  O właśnie takich piszę. Co tutaj chcesz programować? To co wystawiasz na wejście pokazuje się na wyjściu o ile jest zasięg.
 • Poziom 11  
  Troszeczkę odkopię temat, mam pytanie o przesył danych przez Rf z wykorzystaniem w/w modułów. Skąd wziąć do tego bibliotekę w c dla atmegi ? Przyjmijmy że ma w/w moduły, i dwie atmegi. jedna wysyła dane a druga odbiera, jakie biblioteki wykorzystać żeby to z sobą zsynchronizować ? Są jakieś "gotowce" ? bo to będzie przesył jedno przewodowy w jedną stronę.
 • Poziom 21  
  Możesz wykorzystać bibliotekę do transmisji RS-232. Wyjście TXD mikroprocesora który nadaje dane podłączasz do wejścia nadajnika 433MHz, a wejście RXD drugiego mikroprocesora podłączasz do wyjścia odbiornika 433MHz. Prędkość transmisji musisz ustawić nie większą niż oferują zastosowane moduły 433MHz.
  Ale uwaga, warto zastosować jakąś sumę kontrolną przesyłanych danych, gdyż transmisja radiowa jest często zakłócana..
 • Poziom 21  
  Tak, mam na myśli UART. Na wejściu odbiornika UART pojawi się ten sam stan, który jest na wyjściu nadajnika UART. Potraktuj to wszystko co jest pomiędzy wyjściem nadajnika UART a wejściem odbiornika UART (czyli moduł nadawczy 433MHz - antenę nadawczą - eter - antenę odbiorczą - odbiornik 433MHz) jak zwykły kawałek przewodu, którym połączyłbyś dwie atmegi. Jednakże z dwoma zastrzeżeniami:
  1. Maksymalna dopuszczalna prędkość transmisji jest ograniczona do wartości jaką oferują zastosowane nadajnik i odbiornik 433MHz.
  2. Mogą wystąpić zakłócenia w transmisji.
  Poszukaj w sieci informacji o sumach CRC, jest tego bardzo dużo. Zwykłe powtarzanie transmisji i porównywanie zgodności kolejnych pakietów można też zastosować, choć nie zawsze się sprawdzi, ale to bardzo obszerne zagadnienie.