Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obwód LC - naprawa wiatraka

gemma 02 Jun 2015 05:41 747 9
    gemma
    Level 9  
    Schemat tego w zamieszczonym obrazku. Podejrzewam że silnik działa tylko zepsuł ten kondensator. Zastanawiam się jakie znaczenie ma ten kondensator w obwodzie. Czy można pominąć ten kondensator? Wolę zapytać zanim włączę żeby silnika nie popsuć.

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    fredo110
    Level 24  
    Witam. Brak jakichkolwiek danych o tym silniku więc trudno zająć stanowisko. Podejżewam, że to kondensator rozruchowy, jeżeli tak to nie można go pominąć. Trzeba sprawdzić jego pojemność i wtedy będzie wiadomo.
    gemma
    Level 9  
    Pojemność 1.5 micro farada

Może prąd przepuścić tylko przez silnik zobaczyć czy się żarówka zaświeci żeby tylko sprawdzić ten silnik. No i pytanie czy można go używać bez tego kondensatora
    fredo110
    Level 24  
    gemma wrote:
    Pojemność 1.5 micro farada
    Pojemność pomierzona, czy odczytana z kondensatora?
    gemma
    Level 9  
    Odczytana
    Ale widziałem już taki sam schemat w głośnikach do komputera. Taki kondensator tak podłączony przy wlaczniku.

To musi jakąś funkcję pełnić. Przesuwa prąd? Bez sensu bo to dalej to samo. Zmienia częstotliwość prądu? Ma sens bo ten silnik ma częstość rezonansową pewnie :) Może 75hz. Może to zmienia częstość prądu z sieci 50hz na 75hz przykładowo. Wtedy to wpada w rezonans. To ma sens.

Jak włączę bez tego. Silnik nie wpadnie w rezonans. Ruszy ale nie na pełnej mocy, bez oporu i się spali więc według mnie jeżeli ten kondensator się przepalił a ktoś włączył to co jest bez sensu bo powinno nie działać chyba że przepalił się tak że działało ale bez pojemności to silnik się spalił więc mogę sprawdzić kondensator czy działa. Jeżeli działa bez pojemności to silnik spalony. Itd.
    Taką mam teorię.
    fredo110
    Level 24  
    gemma wrote:
    Odczytana
    To wcale nie świadczy że kondensator jest dobry.
    gemma wrote:
    Jak włączę bez tego. Silnik nie wpadnie w rezonans. Ruszy ale nie na pełnej mocy, bez oporu i się spali więc według mnie jeżeli ten kondensator się przepalił a ktoś włączył to co jest bez sensu bo powinno nie działać chyba że przepalił się tak że działało ale bez pojemności to silnik się spalił więc mogę sprawdzić kondensator czy działa. Jeżeli działa bez pojemności to silnik spalony. Itd.
    Taką mam teorię.
    Całkowicie bez sensu.

Dodano po 3 [minuty]:

gemma wrote:
    Proszę napisać konkretnie o jaki wiatrak tutaj chodzi.
    gemma
    Level 9  
    Jest takie prawo w fizyce że opór silnika elektrycznego zaczyna rosnąć jak silnik jest wprawiany w ruch.

Thinking but

Teraz wygląda to dla mnie inaczej
    To wygląda jak by wiatrak był podłączony bezpośrednio a ten zielony kabel tylko podłączony pod kondensator. Ten wiatrak ma jeszcze opcję obracania tzn.zmiany kierunku
    Podejrzewam teraz że ten zielony ma służyć jako zasilanie do tego.

Idea

Sprawdzić czy przez ten silnik przepływa prąd w ogóle bylejaki nawet z baterii.
    gemma
    Level 9  
    Ten silnik sprawdziłem. Nie przewodzi prądu.
    fredo110
    Level 24  
    gemma wrote:
    Nie przewodzi prądu.
    To teraz proszę pomierzyć dla czego nie przewodzi pradu.
    gemma wrote:
    naprawa wiatraka
    Chcemy pomóc naprawić.