Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HiLight, nowy system komunikacji ekran-kamera

jacu007 02 Cze 2015 10:08 1392 3
 • HiLight, nowy system komunikacji ekran-kameraNaukowcy z Dartmouth College opracowali pierwszą na świecie formę komunikacji, wykorzystującą kamery i ekrany urządzeń mobilnych, pozwalającą na wymianę danych bez ingerencji w kontent wyświetlany na ekranie. Odkrycie otwiera drzwi do stworzenia zupełnie nowych aplikacji o nowych funkcjonalnościach.

  Wykorzystując aktualnie dostępne na rynku urządzenia, nowy system wymiany danych o nazwie HiLight, pozwala na dyskretną, elastyczną komunikację pomiędzy ekranami (telewizorów, laptopów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych) a kamerami. Jednym z beneficjantów mogłyby być także okulary rozszerzonej rzeczywistości, pozyskujące w ten sposób informacje z ekranów bez wpływu na oglądane treści. System ma zapewnić również daleko idące usprawnienie funkcjonowania nowych systemów bezpieczeństwa czy aplikacji graficznych.

  Odkrycia zostały przedstawione 20 maja na jednej z najważniejszych konferencji urządzeń mobilnych ACM MobiSys'15.

  Pomysł jest prosty: informacje zakodowane są w ramkach informacji wizualnych pokazywanych na ekranie, a każde urządzenie wyposażone w kamerę i zwrócone w jego stronę może odebrać informację. Działając w zakresie widma światła widzialnego, komunikacja ta jest wolna od zakłóceń elektromagnetycznych, oferując ciekawą alternatywę dla systemów wymiany informacji krótkiego zasięgu. Aktualnie wykorzystywane systemy wymagają wyświetlania pewnych kodów wizualnych, które zakłócają pokazywany na ekranie kontent i stwarzają przykre doświadczenia wizualne.

  Zespół naukowców z Dartmouth badał, jak wykorzystać ekrany i kamery do komunikacji bez konieczności korzystania z kodów wizualnych takich jak QR Code czy kod kreskowy. HiLight obsługuje komunikację ponad dowolną zawartością ekranu, taką jak zdjęcie, film, gra, strona internetowa czy okno aplikacji. Nowy system wykorzystuje kanał alfa, dobrze znaną w grafice komputerowej koncepcję, pozwalającą zdekodować bity dzięki zdefiniowaniu przezroczystości wyświetlanych informacji graficznych. Dzięki takiej koncepcji, HiLight pokonuje wąskie gardło istniejących projektów właśnie poprzez uniknięcie konieczności zmian kolorów pikseli. Oddzielona zostaje warstwa komunikacyjna i warstwa treści prezentowanych na ekranie. Według doniesień autorów, podczas testów była możliwa bezbłędna komunikacja urządzeń oddalonych od siebie o 1 m i maksymalnym kącie odchylenia od płaszczyzny ekranu 60°.

  Źródło:
  http://phys.org/news/2015-05-hidden-real-time...e=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

 • #2 02 Cze 2015 13:22
  chudybyk
  Poziom 27  

  Czyli nakładają na obraz drugie video z pewną przeźroczystością. To jednak jest "ingerencja w kontent wyświetlany na ekranie", czyż nie?

 • #3 02 Cze 2015 14:09
  Matheu
  Poziom 19  

  Właśnie, to chyba trochę podobnie jak Cyfrowy "znak wodny", tyle, że to przekaz może być zmienny w czasie.
  Ale i tak to jest ingerencja w "kontent wyświetlany na ekranie", tyle, że może jej nie być widać gołym okiem, ale oprogramowanie ją odczyta...

 • #4 03 Cze 2015 08:00
  Cezary_
  Poziom 16  

  "Content" to po polsku "zawartość".
  Nie znam angielskiego na tyle, by stwierdzić, że "odkrycie" (w oryginale "finding") jest poprawnym określeniem, ale w języku polskim opracowania techniczne są "wynalazkami", nie "odkryciami".