Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zabezpieczający przed odwrotnym podłączeniem akumulatora i rozładowaniem.

02 Cze 2015 11:07 3024 7
  • Poziom 17  
    Witam.
    Poszukuję układu jak w temacie. Najlepiej, gdyby miał postać kontrolera do sterowania MOSFET. Ma on zabezpieczać akumulator kwasowy 12V przy prądach dochodzących do 20A przed odwrotnym podłączeniem a także spadkiem napięcia poniżej 10,5V. To drugie zabezpieczenie próbowałem zrobić na operacyjce, ale układ zamiast histerezy dał mi stabilizator liniowy 10,5V i ugotował tranzystor.
    Widziałem już takie układy, ale w TME są one porozrzucane po różnych kategoriach i bardzo trudno się do nich dogrzebać.
  • PCBwayPCBway
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 17  
    AVT ciekawy układ, wyrzucę jedną operacyjkę z PCB.
    Co do odwrotnego podłączenia, mam taki układ z P-MOS. Tylko zastanawiałem się, czy nie da się tego zrealizować za pomocą jednego tranzystora i dedykowanego kontrolera.
  • Poziom 37  
    TL431 żre na potrzeby własne z 1mA ale dla akumulatora który jest rozładowywany małymi prądami to jest zabójcze... Głębokie rozładowanie + obc 1mA i zostawienie tego na dłuższy czas tj kilka dni zabije każdy aku.

Ja bym zrobił następująco. Jakiś prosty procesor typu tiny13 pobierający mało prądu i posiadający ADC. Przekaźnik i akumulator.

Cały myk polega na tym, że masz akumulator przekaźnik za przekaźnikiem układ nadzoru. Jak zabezpieczenie "puści" to puszcza pewnie i efektywnie i absolutnie nic z akumulatora nie pobiera. Dla obniżenia prądu cewki przekaźnika możesz zrobić z niej kiepską przetwornicę... Czyli podajesz przebieg PWM i traktujesz jak odwrócony step down z zwarciem na wyjściu (przy wyłaczeniu klucza energia z cewki podtrzyma przepływ prądu przez diodę zabezpieczającą). Da się tak zejść do 40% poboru prądu cewki bez utraty pewności kontaktu styków
  • Poziom 17  
    Zdecydowanie za drogie, zbyt skomplikowane i zawodne rozwiązanie. Myślę, że 1 mA nie zrobi krzywdy akumulatorowi samochodowemu, zwłaszcza jeśli urządzenie przeznaczone jest do pracy cyklicznej z panelem słonecznym.
    Zostanę przy rozwiązaniu z AVT.
  • Specjalista elektronik
    Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem - to znaczy przed czym? Można zabezpieczyć układ zasilany - jak odwrotnie podłączysz do niego akumulator, to nie będzie miał zasilania, ale nic mu się nie stanie (i to jest proste - jeden MOSFET i nic więcej, a spadek napięcia jest bardzo mały; można użyć diody, ale będzie większy spadek napięcia); można się zabezpieczyć przed odwrotnym podłączeniem akumulatora do ładowarki (sam akumulator można diodą, gorzej jeśli zabezpieczenie ma być przy ładowarce), ale chyba trudno wykombinować coś o małym spadku napięcia.

Co do rozładowania - można i TL431, ale włączany co parę sekund na milisekundę - wtedy średnio będzie zużywał poniżej mikroampera. Do odmierzania czasu do włączenia CD4541, albo CD4060, ale chyba żaden z nich sam nie załatwi generowania krótkich impulsów i długich przerw - choć może CD4541, jakby połączyć wyjście z wejściem B, to by dawał stan 0 przez 128 cykli, a stan 1 przez 32768? To by pozwoliło na zasilanie TL431 z wypełnieniem 1:257, czyli średni prąd około 5uA (sam CD4541 pewnie zużyje nieco więcej).
  • Poziom 17  
    Ostatecznie przyjąłem rozwiązanie tranzystorem wpiętym rewersyjnie w szereg z akumulatorem, z bramką podłączoną do drugiego bieguna akumulatora, przy czym sprawdza się tu zarówno P-MOS w szynie dodatniej jak i N-MOS w linii masy.