Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pac-Man na matrycy diod RGB

mi_ma 02 Jun 2015 19:54 4524 0
 • Pac-Man na matrycy diod RGB

  1-pkselowy PacMan to projekt autorstwa Mike'a Szczysa, jednego z redaktorów na Hackaday. Wiele projektów z użyciem klasycznych gier, które Mike znajduje w internecie budowanych jest w oparciu o malutkie ekrany. Dla odmiany Mike postanowił zbudować własną wersję PacMana z wykorzystaniem dosyć dużej matrycy diod RGB.
  The Smartmatrix to matryca ledowa dostępna w sklepie Hackaday'a i wykorzystywana przez autora do budowy kolorowych tablic informacyjnych. Jej powierzchnia została w tym projekcie przykryta siatką shadowbox izolującą diody od siebie oraz dla ciekawszego efektu dodatkowo mleczną pleksji, która nieco rozmywa światło diod.
  Aby oddać atmosferę Pac-Mana z dawnych lat, Szczys postanowił wykorzystać do sterowania oryginalny joystick z Atari. Ponieważ ten, który posiadał był uszkodzony mechanicznie, Mike naprawił go klejąc i wzmacniając bambusowymi patyczkami połamany plastik odpowiedzialny za dociskanie przycisków na fabrycznym PCB.
  Całe urządzenie oparto o moduł uruchomieniowy Teensy 3.1, na które wgrano oprogramowanie odpowiedzialne za sterowanie matrycą, obsługę joysticka no i oczywiście odtwarzanie gry.
  Niestety projekt nie jest zasilany bakteryjnie. Sama matryca jest w stanie pobierać do 3.5A prądu, więc autor zdecydował się na zasilanie przewodowe za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza.
  Warto przyjrzeć się samemu kodowi źródłowemu gry, w szczególności algorytmom AI przeciwnika. Szczerze mówiąc nie wiem jak wyglądało to w oryginale, ale tutaj komputerowy przeciwnik zachowuje się dosyć ciekawie. Wszystkie duchy mogą poruszać się w dwóch trybach: Pościgu i Rozpraszania się. W trakcie pościgu, Pac-Man jest ścigany tylko przez czerwonego ducha. Pozostałe duchy obserwują jaka jest odległość między Pac-Manem i czerwonym duchem, jaki jet między nimi kąt i starają się kierować na odbicie wyznaczonego miedzy nimi wektora. W trakcie zjadania kulki prędkość Pac-Mana jest zmniejszana o 1/60, co oznacza, że jedząc cały czas kulki prędzej czy później zostaniemy złapani, więc kluczem do sukcesu jest podążanie drogą mieszaną, złożoną z ścieżek, po których już szliśmy, jak i tych, które należy "objeść".
  Natomiast w trakcie rozpraszania się wszystkie duchy obierają jako punkty odniesienia narożniki i współrzędne położenia gracza.

  Pac-Man na matrycy diod RGB Pac-Man na matrycy diod RGB
  Pac-Man na matrycy diod RGB Pac-Man na matrycy diod RGB


  Źródło http://hackaday.com/2015/06/01/1-pixel-pacman/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 791, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.