Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284

mi_ma 02 Cze 2015 20:24 6762 6
  • Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284

Poniżej chciałbym zwrócić uwagę na rozwijający się projekt minikomputera zbudowanego z użyciem mikrokontrolera ATMega1284. Urządzenie na zdjęciach i według specyfikacji wygląda dosyć niepozornie. Powstały już co najmniej dwie wersje, wyposażone w ekrany 128x64 SPI OLED display oraz 160x128 SPI Color LCD. Urządzenie obsługuje karty SD i komunikację WiFi. Jeżeli jednak zaczniemy się wgłębiać w dziennik rozwoju projektu, to okaże się, że autor stara się rozwinąć jego funkcje do granic możliwości. Aktualnie mikrokmputer jest obsługiwany przez niewielką klawiaturę, potrafi sterować małą drukarką, modułem kamery, odczytywać kody QR, odtwarzać dźwięki, obsługiwać TinyBasic'a, odczytywać i publikować tweety itp. Autor stale rozwija urządzenie. Chce aby odczytywał dane czujników środowiskowych i medyczny, komunikowało się bez problemu po SPI i I2C i kosztowało nie więcej niż 20$. Projekt jak na razie nie ma konkretnego przeznaczenia. Ma być urządzeniem demonstrującym możliwość realizacji koncepcji Internetu rzeczy, gdzie sieć przedmioty są identyfikowalne, gromadzą i przetwarzają dane, komunikują się i współdziałają. Urządzenie nie ma też konkretnej obudowy. Na stronie źródłowej pojawiały się co prawda przykłady obudów wykonanych zarówno rzemieślniczo z futerału na okulary, jak i wykonanych w technologi druku 3d, ale na razie są to tylko propozycje. Mnie na myśl przychodzi PipBoy z Fallouta. Z pewnością wyglądałoby ciekawie.

Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284 Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284 Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284
    Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284 Miniaturowy komputer oparty o ATMega1284

Link

Link

Link

Link

Źródło https://hackaday.io/project/4201-portable-tiny-iot-device-solving-general-problem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 750, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pc majster
    Poziom 14  
    Mógłby dać jakąś 32 bitową atmegę lub arm oraz minimum 32mb sdram :)
    Pozwoliłoby na uruchomienie jakiegoś minixa lub linuxa, dzięki czemu stałby się bardziej rozwinięty do samego internetu, robotyki itp.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pc majster
    Poziom 14  
    jackfinch napisał:

Zamiast ubuntu slockware by na tym włączyłby się nawet w kilka minut :p
    Najlepiej byłoby ruszyć na tym jakiegoś minixa.
    Z tego co ja kiedyś słyszałem to niektóre PDA z Windowsem CE miały 8 bitowe procesory, i to przy 256 kolorach!
    Ponoć jest to kwestia przystosowania systemu przez producenta :D