Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder Opticum STB HD N2, błąd ASH, wgranie oprogramowania

02 Cze 2015 20:29 13476 10
  • Poziom 20  
    Dekoder po przeniesieniu i podpięciu pod inny TV (scart) zdechł. Uruchamia się, wyświetla się ON a następnie kod błędu ASH. Ani po scart ani pod hdmi nie ma obecnie obrazu a dekoder nie reaguje ani na komendy z pilota ani na przyciski na obudowie.

Wszystkie tematy dotyczące sprzętu tego producenta które przejrzałem sugerują aktualizację po rs232, problem w tym, że ten model nie ma tego złącza wyprowadzonego na obudowę. W środku znajduje się za to 6pinowe wejście opisane na płycie drukowanej jako CN2. Jest to wejście pod jakiś programator czy da radę się pod to podłączyć bezpośrednio przewodem z komputera? Prosiłbym o jakąś sugestię, pinout itp.
  • Poziom 20  
    Poza tymi sześcioma pinami przy lewej krawędzi nie ma innych złączy.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Dekoder ten posiada procesor Ali m3801 i przydałoby się poszukać dokumentacji tego procesora lub innych dekoderów na tym procesorze.

Znalazłem opis do innego dekodera na Ali m3801

Dekoder Opticum STB HD N2, błąd ASH, wgranie oprogramowania Dekoder Opticum STB HD N2, błąd ASH, wgranie oprogramowania

Ten dekoder ma 6 pinowe i 4 pinowe wejście i 4 pinowe, to jest właśnie RS232, jest nawet program do wgrania po rs232 oprogramowania, do pobrania niżej.

To 6-pinowe wyjście, to będzie JTAG.

Poszukaj, może jeszcze gdzieś pod jakąś płytką będzie 4 pinowe wyjście, wtedy trzeba by miernikiem sprawdzić 4 piny, jeden to będzie masa, a Tx i Rx będzie miało napięcie 3,3V, wtedy jak nie będzie komunikacji zamienić miejscami Tx i Rx.
  • Poziom 20  
    Niestety, przejrzałem płytkę na wszystkie strony i nie ma innego wyjścia pinowego, nawet pustego punktu lutowniczego w którym mogłoby się znajdować. Czyli we własnym zakresie nic nie zrobię, szkoda. Ale dzięki za podpowiedź.

Swoją drogą nie mam bladego pojęcia gdzie szukać dokumentacji technicznej tego chipu. Na stronie producenta ten konkretny model nawet nie jest uwzględniony a te które są uwzględnione i tak są opisane wyłącznie ogólnie. Nawet specjalnie sprawdziłem na chińskiej wersji strony - nic.
  • Poziom 35  
    Jak nie ma nigdzie w internecie dokumentacji Ali m3801, to pozostaje wylut pamięci i zaprogramowanie programatorem lub oddanie do serwisu.

Gdyby były jakieś dobre zdjęcia innych dekoderów na Ali m3801 z wyprowadzonym Rs232 można by prześledzić do jakich nóżek procesora biegną i wtedy podłączyć się w Opticum.

Znalazłem schemat procesora Ali m3601, Tx i Rx jest na pinach 2 i 3, być może tu jest podobnie.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam
    Dzisiaj mialem taki przypadek.
    Tuner Opticum STB HD N3.
    Na wyswietlaczu napis ASH swieci zielona kontrolka.
    Brak reakcji na wlaczenie wylacznikiem i pilotem.
    Tuner padl po kilkakrotnym wylaczeniu pradu.
    Diagnoza-padla pamies 25q32.
    Po wylucie odczyt programatorem same FFF co potwierdza uszkodzenie pamieci.
    Naprawa prosta.Kupic nowa zaprogramowac wsadem z elektrody i tuner jak nowy.
    Pamiec programujemy obojetnie jakim programatorem obslugujacym pamieci 25Q32.
    w moim przypadku trzeba bylo nowa najpierw wykasowac do czysta i dopiero wgrac
    wsad w formacie bin.
    Dotyczy to takze innych tunerow DVBT.Objaw ten sam.tuner martwy swieci kontrolka czuwania,brak reakcji na pilota i klawiature.
    WLADEK
  • Poziom 11  
    Potrzebuje wgrac firmware do Opticum HD T90 (blad ASH) przez RS232, wiem ze mozna sie podlaczyc przez SCART.
    Czy ma ktos schemat kabla/przelotki do SCART<>RS232?
    Dzieki.

cyzko
  • Poziom 11  
    Przygotowalem taki kabel, jutro sprawdze czy zadziala.

PIN SCART 9=18 - masa

Z sieci:
  • Poziom 20  
    Wszystko wskazuje na to, że opcja przeprogramowania pamięci poprzez scart to ślepa uliczka; w zasadzie jedyne pewne rozwiązanie to skorzystanie z rady wladka 125

Dziękuję wszystkim za pomoc.