Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Fabia 1.9 sdi - pada drugi głośnik. Czy na pewno głośnik?

Fidelis 03 Jun 2015 10:02 2649 22
    Fidelis
    Level 16  
    Miałem (i w zasadzie mam) problem z prawym przednim głośnikiem (zresztą tylnych nie ma). Głośnik (w czasie jady lub postoju - nie ma znaczenia) przestawał grać, a jak podkręciłem głośniej potencjometr, to "ożywał" i grał dalej. I tak w kółko.

Teraz problem pojawił się również w lewym głośniku.

Zastanawiam się, czy usterka leży po stronie głośników, czy może potencjometru radiomagnetofonu? A może jakieś styki są do wymiany lub poprawienia?
    Macie jakieś rady?
    A może opisana wyżej usterka to typowe "starzenie się" głośnika, który jest po prostu do wymiany...? Samochód ma w końcu 12 lat.
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nikt Koledze gwarancji nie da, nawet wydaje się to mało prawdopodobne. Usterki szukałbym, w pierwszej kolejności, w radioodbiorniku.
    RADU23
    Moderator of Computers service
    Fidelis wrote:
    A może jakieś styki są do wymiany lub poprawienia?

Sprawdzone połączenia kostki w radiu, okablowania jak i styku kabli przy zaciskach głośników?
    Fidelis
    Level 16  
    Pawel wawa wrote:
    Nikt Koledze gwarancji nie da

A czy ja gdzieś "zażądałem" gwarancji ? ;-) Odwołuję się do Waszego doświadczenia zanim zrobię coś zupełnie zbędnego lub - co gorsze - głupiego.

Pawel wawa wrote:
    Usterki szukałbym, w pierwszej kolejności, w radioodbiorniku

W samym radioodbiorniku, czy na stykach okablowania i samego odbiornika? Pytam, bo to drugie mogę zrobić samodzielnie a grzebanie w odbiorniku wymaga już fachowej wiedzy... Nie mam ani (za bardzo) wiedzy ani podstawowego sprzętu diagnostycznego.

RADU23 wrote:
    Sprawdzone połączenia kostki w radiu

Obejrzałem właśnie same głośniki i ich połączenia. Wyglądają OK. Membrany też są całe...
    Pawel wawa
    Odepnij przewody od głośników i od radia i prześwietl je żarówką 21W 12V. Jeśli wszystko z nimi ok, to oddaj radio do naprawy/sprawdzenia lub pożycz od kogoś na chwilę drugie i sprawdź. tyle sam możesz zrobić.
    Fidelis
    Level 16  
    Pawel wawa wrote:
    tyle sam możesz zrobić

Czyli usterka po stronie samych głośników (wobec opisu powyżej) odpada, czy tak? Czy może również zupełnie ominąć okablowanie i na krótko połączyć (w celach testowych, przed oddaniem radia do naprawy) głośniki versus odbiornik?
    Pawel wawa
    Możesz spróbować. Nie lepiej jednak sprawdzić okablowanie? Przewody lubią się łamać w przelotce, pomiędzy drzwiami a karoserią. Głośników na 100% nie jestem w stanie wykluczyć na odległość.
    RADU23
    Moderator of Computers service
    @Pawel wawa
    W sumie nic nie jesteśmy w stanie koledze pomóc do póki nie posprawdza podstawowych rzeczy (okablowanie, kostki, połączenia).
    Na chwilę obecną to wróżenie z fusów.
    Fidelis
    Level 16  
    Pawel wawa wrote:
    Nie lepiej jednak sprawdzić okablowanie?

Jasne! Od tego zacznę. Ale jeśli przedzwonię kable a w trakcie testów okaże się, że na czas testów będą "sprawne" (bo akurat ich ułożenie w przelotce sprawi, że nie będzie nieciągłości) to nic nie szkodzi (korzystając z już i tak rozbebeszonego okablowania) aby dodatkowo wykluczyć problem po stronie głośników, łącząc je na krótko z odbiornikiem. Nieprawdaż?

Pawel wawa wrote:
    Przewody lubią się łamać w przelotce, pomiędzy drzwiami a karoserią

I to już jest konkretny trop/wskazówka. Żadne wróżenie z fusów.

Jakiś czas temu użalałem się na klimę, potencjalnych przyczyn było mnóstwo (brak czynnika, uszkodzona sprężarka, itd.) a usterką okazało się przetarcie jednej żyły kabla do sprężarki u wylotu z peszelka (dokładnie o krawędź peszla).

Dzięki za wskazówki. Obadam i poinformuję.
    User removed account
    User removed account  
    Fidelis
    Level 16  
    falubaz1 wrote:
    czy twój radioodbiornik to oryginalne cudo made in skoda

Tak. Wbudowane na stałe. A co?

Może nadinterpretuję, a może trafnie wyczuwam lekki sarkazm w Twojej wypowiedzi ;-) Jeśli tak, spieszę donieść, że przez 12 lat (bez mała 250.000 km) to cudo, czyli ta skoda NIGDY mnie (a raczej żony) nie zawiodła. Ot, jakieś niewarte wspomnienia eksploatacyjne drobiazgi... A jeśli chodzi o radiomagnetofon był wykorzystywany tylko jako radio. Zresztą kaset to już chyba nie było. No, ale to tak na marginesie :-)
    User removed account
    User removed account  
    Fidelis
    Level 16  
    Falubaz1 wrote:
    teraz w rękę specjalne klucze do wyjmowania radia symphony czy co tam jest

W tej skodzie siedzi najzwyklejsze podstawowe radio z odtwarzaczem kasetowym (MS 202 A, 6Y0 035 152D, nie symphony). Wyjąłem radio i okazało się, że wtyczka głośnikowa jest rzeczywiście wyraźnie poluzowana. Poprawiłem mocowanie wtyczki, oczyściłem styki, poprawiłem umocowanie potencjometru (w międzyczasie, od ostatniego postu, odkręciła się nakrętka kontrująca pod pokrętłem i cały potencjometr "wpadł" do środka pudła) podpiąłem do zasilania i ... "cisza". Radio jest "martwe" - zachowuje się, jakby zasilanie nie docierało (a dociera przynajmniej do wtyczki). Na wyświetlaczu nie pojawia się nawet komunikat "SAFE". Bezpiecznik OK, potencjometr wpięty do płytki. Jak je ożywić ?
    sk700
    Level 31  
    Podpiąłeś oba plusy czy tylko jeden?
    Jaki prąd pobiera radio z zasilacza?
    Co do problemu z przerywającym głośnikiem w fabii to na 80% wina samego głośnika, miałem dwa takie przypadki i w obu pomogła wymiana głośników z młodszego rocznika. Naturalnie nie można wykluczyć przerwy w innej części obwodu. Jeśli poprawienie kostki przy radiu nie pomoże zwróć uwagę, czy gdy przestaje grać głośnik średniotonowy to gra wysokotonowy ten na wysokości lusterka.
    Pozdrawiam
    Fidelis
    Level 16  
    sk700 wrote:
    Podpiąłeś oba plusy czy tylko jeden?

Wpiąłem całą kostkę zasilania z akumulatora.

sk700 wrote:
    zwróć uwagę, czy gdy przestaje grać głośnik średniotonowy to gra wysokotonowy ten na wysokości lusterka

Obawiam się, że w tym modelu auta na wysokości kolan są tylko dwa zwykłe głośniki: lewy i prawy (po jednym przewodzie głośnikowym = 4 kabelki).
    sk700
    Level 31  
    Fidelis wrote:
    Wpiąłem całą kostkę zasilania z akumulatora.

Sprawdź żarówką zasilania na tej kostce, będziesz wiedział, czy to wina radia czy zasilania.
    Fidelis wrote:
    Obawiam się, że w tym modelu auta na wysokości kolan są tylko dwa zwykłe głośniki: lewy i prawy (po jednym przewodzie głośnikowym = 4 kabelki).

Głośniki wysokotonowe są wpięte równolegle do średniotonowych na wysokości kolan, stąd tylko dwa przewody. Umiejscowione są na takich plastikowych trójkątach na wysokości śruby mocującej lusterko.
    Fidelis
    Level 16  
    sk700 wrote:
    Sprawdź żarówką zasilania na tej kostce

pin 8 brąz (masa) ---- pin 4 brązowo-czerwony (stacyjka) - jest ok
    pin 8 brąz (masa) ---- pin 5 czarno-niebieski (SAFE) - jest ok
    pin 8 brąz (masa) ---- pin 7 czarno-niebieski ("stały") - jest ok, ...świeci się.

sk700 wrote:
    Umiejscowione są na takich plastikowych trójkątach na wysokości śruby mocującej lusterko

Fakt. Są :-)
    sk700
    Level 31  
    Fidelis wrote:
    pin 5 czarno-niebieski (SAFE)

To jest sterowanie anteny i to radio wystawia to napięcie. Jeśli obecne są oba plusy i masa to uszkodzenia szukaj w radiu. Rozbierz jeszcze raz, może coś przeoczyłeś. Zwróć uwagę, na taśmy elastyczne.
    Pozdrawiam
    Fidelis
    Level 16  
    sk700 wrote:
    Zwróć uwagę, na taśmy elastyczne.

Przez ułamek sekundy pojawiło się coś na wyświetlaczu, więc wszystkie (3) taśmy dziś wyjmowałem, oglądałem dociskałem już 4 razy. Bez efektu. Wcięło mi też kod i nie znalazłem nikogo, kto takiego dinozaura rozkodowuje. W sobotę spotkam się jeszcze ze specjalistą elektronikiem-serwisanetm, to być może coś poradzi. Jak nie - chyba poddam się i kupię "nowe" MS 202... choć nie o to chodziło.
    Fidelis
    Level 16  
    No i chyba znalazłem usterkę. Dwie ścieżki taśmy łączącej płytę z potencjometrem, już na potencjometrze, są pęknięte. I teraz zagadka: po lekkim dociśnięciu od razu uruchomiło się radio bez jakiegokolwiek wołania o podanie kodu.

Czy ten potencjometr (ALPS) da się jeszcze wymienić na jakiś zamiennik ? Z lutowaniem tak drobnych elementów będę miał kłopoty...
    sk700
    Level 31  
    Fidelis wrote:
    uruchomiło się radio bez jakiegokolwiek wołania o podanie kodu.

Jeśli do radia dochodzi can radio komunikuje się z innymi sterownikami w samochodzie i na tej podstawie sprawdza czy nie zostało zamontowane w innym samochodzie. Jeśli nie ma komunikacji to nie pyta o kod. Nie wiem jak w tym konkretnym radiu ale być może jest opcja wyłączenia całkiem kodu.
    Daj zdjęcie tego potencjometru, bo tam chyba impulsator siedzi a nie potencjometr.
    Fidelis
    Level 16  
    sk700 wrote:
    Daj zdjęcie tego potencjometru, bo tam chyba impulsator siedzi a nie potencjometr.

Dziś wieczorem będę miał chwilę, to wrzucę zdjęcie.

Póki co wymieniłem radio na "nowe" (które też nie prosi o kod).
    Zniknęły problemy z głośnikami. Wniosek: najprawdopodobniej problem zanikającego dźwięku w głośnikach nie był spowodowany wadliwością głośników a usterką po stronie radia.

Taka ciekawostka: w "starym" radiu, jak podkręciłem potencjometr "głośniej" (dużo głośniej), to głośnik "zaskakiwał" - zaczynał grać. Następnie dźwięk ściszałem do progu akceptowalnego dla ucha i dalej było OK. Żadnych trzasków przy zmianie wartości tak charakterystycznych dla zużytego potencjometra.