Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Fabia 1.9 sdi - pada drugi głośnik. Czy na pewno głośnik?

Fidelis 03 Jun 2015 10:02 2649 22
 • #1
  Fidelis
  Level 16  
  Miałem (i w zasadzie mam) problem z prawym przednim głośnikiem (zresztą tylnych nie ma). Głośnik (w czasie jady lub postoju - nie ma znaczenia) przestawał grać, a jak podkręciłem głośniej potencjometr, to "ożywał" i grał dalej. I tak w kółko.

  Teraz problem pojawił się również w lewym głośniku.

  Zastanawiam się, czy usterka leży po stronie głośników, czy może potencjometru radiomagnetofonu? A może jakieś styki są do wymiany lub poprawienia?
  Macie jakieś rady?
  A może opisana wyżej usterka to typowe "starzenie się" głośnika, który jest po prostu do wymiany...? Samochód ma w końcu 12 lat.
 • #2
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nikt Koledze gwarancji nie da, nawet wydaje się to mało prawdopodobne. Usterki szukałbym, w pierwszej kolejności, w radioodbiorniku.
 • #3
  RADU23
  Moderator of Computers service
  Fidelis wrote:
  A może jakieś styki są do wymiany lub poprawienia?

  Sprawdzone połączenia kostki w radiu, okablowania jak i styku kabli przy zaciskach głośników?
 • #4
  Fidelis
  Level 16  
  Pawel wawa wrote:
  Nikt Koledze gwarancji nie da

  A czy ja gdzieś "zażądałem" gwarancji ? ;-) Odwołuję się do Waszego doświadczenia zanim zrobię coś zupełnie zbędnego lub - co gorsze - głupiego.

  Pawel wawa wrote:
  Usterki szukałbym, w pierwszej kolejności, w radioodbiorniku

  W samym radioodbiorniku, czy na stykach okablowania i samego odbiornika? Pytam, bo to drugie mogę zrobić samodzielnie a grzebanie w odbiorniku wymaga już fachowej wiedzy... Nie mam ani (za bardzo) wiedzy ani podstawowego sprzętu diagnostycznego.

  RADU23 wrote:
  Sprawdzone połączenia kostki w radiu

  Obejrzałem właśnie same głośniki i ich połączenia. Wyglądają OK. Membrany też są całe...
 • #5
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Odepnij przewody od głośników i od radia i prześwietl je żarówką 21W 12V. Jeśli wszystko z nimi ok, to oddaj radio do naprawy/sprawdzenia lub pożycz od kogoś na chwilę drugie i sprawdź. tyle sam możesz zrobić.
 • #6
  Fidelis
  Level 16  
  Pawel wawa wrote:
  tyle sam możesz zrobić

  Czyli usterka po stronie samych głośników (wobec opisu powyżej) odpada, czy tak? Czy może również zupełnie ominąć okablowanie i na krótko połączyć (w celach testowych, przed oddaniem radia do naprawy) głośniki versus odbiornik?
 • #7
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Możesz spróbować. Nie lepiej jednak sprawdzić okablowanie? Przewody lubią się łamać w przelotce, pomiędzy drzwiami a karoserią. Głośników na 100% nie jestem w stanie wykluczyć na odległość.
 • #8
  RADU23
  Moderator of Computers service
  @Pawel wawa
  W sumie nic nie jesteśmy w stanie koledze pomóc do póki nie posprawdza podstawowych rzeczy (okablowanie, kostki, połączenia).
  Na chwilę obecną to wróżenie z fusów.
 • #9
  Fidelis
  Level 16  
  Pawel wawa wrote:
  Nie lepiej jednak sprawdzić okablowanie?

  Jasne! Od tego zacznę. Ale jeśli przedzwonię kable a w trakcie testów okaże się, że na czas testów będą "sprawne" (bo akurat ich ułożenie w przelotce sprawi, że nie będzie nieciągłości) to nic nie szkodzi (korzystając z już i tak rozbebeszonego okablowania) aby dodatkowo wykluczyć problem po stronie głośników, łącząc je na krótko z odbiornikiem. Nieprawdaż?

  Pawel wawa wrote:
  Przewody lubią się łamać w przelotce, pomiędzy drzwiami a karoserią

  I to już jest konkretny trop/wskazówka. Żadne wróżenie z fusów.

  Jakiś czas temu użalałem się na klimę, potencjalnych przyczyn było mnóstwo (brak czynnika, uszkodzona sprężarka, itd.) a usterką okazało się przetarcie jednej żyły kabla do sprężarki u wylotu z peszelka (dokładnie o krawędź peszla).

  Dzięki za wskazówki. Obadam i poinformuję.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Fidelis
  Level 16  
  falubaz1 wrote:
  czy twój radioodbiornik to oryginalne cudo made in skoda

  Tak. Wbudowane na stałe. A co?

  Może nadinterpretuję, a może trafnie wyczuwam lekki sarkazm w Twojej wypowiedzi ;-) Jeśli tak, spieszę donieść, że przez 12 lat (bez mała 250.000 km) to cudo, czyli ta skoda NIGDY mnie (a raczej żony) nie zawiodła. Ot, jakieś niewarte wspomnienia eksploatacyjne drobiazgi... A jeśli chodzi o radiomagnetofon był wykorzystywany tylko jako radio. Zresztą kaset to już chyba nie było. No, ale to tak na marginesie :-)
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Fidelis
  Level 16  
  Falubaz1 wrote:
  teraz w rękę specjalne klucze do wyjmowania radia symphony czy co tam jest

  W tej skodzie siedzi najzwyklejsze podstawowe radio z odtwarzaczem kasetowym (MS 202 A, 6Y0 035 152D, nie symphony). Wyjąłem radio i okazało się, że wtyczka głośnikowa jest rzeczywiście wyraźnie poluzowana. Poprawiłem mocowanie wtyczki, oczyściłem styki, poprawiłem umocowanie potencjometru (w międzyczasie, od ostatniego postu, odkręciła się nakrętka kontrująca pod pokrętłem i cały potencjometr "wpadł" do środka pudła) podpiąłem do zasilania i ... "cisza". Radio jest "martwe" - zachowuje się, jakby zasilanie nie docierało (a dociera przynajmniej do wtyczki). Na wyświetlaczu nie pojawia się nawet komunikat "SAFE". Bezpiecznik OK, potencjometr wpięty do płytki. Jak je ożywić ?
 • #14
  sk700
  Level 31  
  Podpiąłeś oba plusy czy tylko jeden?
  Jaki prąd pobiera radio z zasilacza?
  Co do problemu z przerywającym głośnikiem w fabii to na 80% wina samego głośnika, miałem dwa takie przypadki i w obu pomogła wymiana głośników z młodszego rocznika. Naturalnie nie można wykluczyć przerwy w innej części obwodu. Jeśli poprawienie kostki przy radiu nie pomoże zwróć uwagę, czy gdy przestaje grać głośnik średniotonowy to gra wysokotonowy ten na wysokości lusterka.
  Pozdrawiam
 • #15
  Fidelis
  Level 16  
  sk700 wrote:
  Podpiąłeś oba plusy czy tylko jeden?

  Wpiąłem całą kostkę zasilania z akumulatora.

  sk700 wrote:
  zwróć uwagę, czy gdy przestaje grać głośnik średniotonowy to gra wysokotonowy ten na wysokości lusterka

  Obawiam się, że w tym modelu auta na wysokości kolan są tylko dwa zwykłe głośniki: lewy i prawy (po jednym przewodzie głośnikowym = 4 kabelki).
 • #16
  sk700
  Level 31  
  Fidelis wrote:
  Wpiąłem całą kostkę zasilania z akumulatora.

  Sprawdź żarówką zasilania na tej kostce, będziesz wiedział, czy to wina radia czy zasilania.
  Fidelis wrote:
  Obawiam się, że w tym modelu auta na wysokości kolan są tylko dwa zwykłe głośniki: lewy i prawy (po jednym przewodzie głośnikowym = 4 kabelki).

  Głośniki wysokotonowe są wpięte równolegle do średniotonowych na wysokości kolan, stąd tylko dwa przewody. Umiejscowione są na takich plastikowych trójkątach na wysokości śruby mocującej lusterko.
 • #17
  Fidelis
  Level 16  
  sk700 wrote:
  Sprawdź żarówką zasilania na tej kostce

  pin 8 brąz (masa) ---- pin 4 brązowo-czerwony (stacyjka) - jest ok
  pin 8 brąz (masa) ---- pin 5 czarno-niebieski (SAFE) - jest ok
  pin 8 brąz (masa) ---- pin 7 czarno-niebieski ("stały") - jest ok, ...świeci się.

  sk700 wrote:
  Umiejscowione są na takich plastikowych trójkątach na wysokości śruby mocującej lusterko

  Fakt. Są :-)
 • #18
  sk700
  Level 31  
  Fidelis wrote:
  pin 5 czarno-niebieski (SAFE)

  To jest sterowanie anteny i to radio wystawia to napięcie. Jeśli obecne są oba plusy i masa to uszkodzenia szukaj w radiu. Rozbierz jeszcze raz, może coś przeoczyłeś. Zwróć uwagę, na taśmy elastyczne.
  Pozdrawiam
 • #19
  Fidelis
  Level 16  
  sk700 wrote:
  Zwróć uwagę, na taśmy elastyczne.

  Przez ułamek sekundy pojawiło się coś na wyświetlaczu, więc wszystkie (3) taśmy dziś wyjmowałem, oglądałem dociskałem już 4 razy. Bez efektu. Wcięło mi też kod i nie znalazłem nikogo, kto takiego dinozaura rozkodowuje. W sobotę spotkam się jeszcze ze specjalistą elektronikiem-serwisanetm, to być może coś poradzi. Jak nie - chyba poddam się i kupię "nowe" MS 202... choć nie o to chodziło.
 • #20
  Fidelis
  Level 16  
  No i chyba znalazłem usterkę. Dwie ścieżki taśmy łączącej płytę z potencjometrem, już na potencjometrze, są pęknięte. I teraz zagadka: po lekkim dociśnięciu od razu uruchomiło się radio bez jakiegokolwiek wołania o podanie kodu.

  Czy ten potencjometr (ALPS) da się jeszcze wymienić na jakiś zamiennik ? Z lutowaniem tak drobnych elementów będę miał kłopoty...
 • #21
  sk700
  Level 31  
  Fidelis wrote:
  uruchomiło się radio bez jakiegokolwiek wołania o podanie kodu.

  Jeśli do radia dochodzi can radio komunikuje się z innymi sterownikami w samochodzie i na tej podstawie sprawdza czy nie zostało zamontowane w innym samochodzie. Jeśli nie ma komunikacji to nie pyta o kod. Nie wiem jak w tym konkretnym radiu ale być może jest opcja wyłączenia całkiem kodu.
  Daj zdjęcie tego potencjometru, bo tam chyba impulsator siedzi a nie potencjometr.
 • #22
  Fidelis
  Level 16  
  sk700 wrote:
  Daj zdjęcie tego potencjometru, bo tam chyba impulsator siedzi a nie potencjometr.

  Dziś wieczorem będę miał chwilę, to wrzucę zdjęcie.

  Póki co wymieniłem radio na "nowe" (które też nie prosi o kod).
  Zniknęły problemy z głośnikami. Wniosek: najprawdopodobniej problem zanikającego dźwięku w głośnikach nie był spowodowany wadliwością głośników a usterką po stronie radia.

  Taka ciekawostka: w "starym" radiu, jak podkręciłem potencjometr "głośniej" (dużo głośniej), to głośnik "zaskakiwał" - zaczynał grać. Następnie dźwięk ściszałem do progu akceptowalnego dla ucha i dalej było OK. Żadnych trzasków przy zmianie wartości tak charakterystycznych dla zużytego potencjometra.