Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eltron 100U - przeróbka pod bas + kilka pytań

27 Maj 2005 00:31 2647 4
 • Poziom 10  
  Witam szanownych kolegów i dziękuje z góry za zainteresowanie!!
  Posiadam Eltrona 100 W ale nie wiem czy 100U czy zwykłego 100w - czym one się różnią?? - 1 pytanie
  2 pytanie - Jak jest z mocą wyjściową , są tam dwa wyjścia każde mono ale każde po 100w dla 4ohm i po 50w dla 8 ohm czy jak??
  3 pytanie - używam wzmacniacza w celu nagłośnieniu gitary basowej do ćwiczeń i na drobnych próbach, efekt jaki jest taki jest, takim sprzętem nie na wojuję, wiem, ale na nic innego narazie nie ma widoku. Mam pytanie jak można byłoby go przystosować do takich celów, nie wiem np. wymiana rezystorów, zbudowanie innego przedwzmacniacza, kompresora a jeśli tak to na jakim schemacie, skąd go wziąść i ile mogłoby to kosztować itp.
 • Poziom 25  
  Witaj eltron 100 czy 100u ma 100 w 4 ohm mono ! , a te 2 gniazdka z tylu sa poto zebys mogl sobie podłączyć 2 kolumny np. po 50 wat 8 ohm
  a czym sie rozni to tego nie wiem ja mam 100u z wychylowym wskaznikiem mocy ,

  pozdrawiam marniu
 • Poziom 31  
  Eltron 100 i 100U różnią się obudową i - prawdopodobnie - typami niektórych elementów układu. Parametry obu modeli są takie same.
  Przystosować oczywiście można, pytanie tylko czy się opłaca. Jak dotąd nie widziałem przedwzmacniacza do gitary basowej, w choć miernym stopniu przypominającego układ Eltrona. Taka przeróbka wiązałaby się ze sporymi zmianami w układzie wzmacniacza...
  Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się zbudowanie osobnego przedwzmacniacza i podłączanie go do odpowiedniego wejścia w Eltronie. No i sam wzmacniacz pozostaje w stanie "dziewiczym" :wink: .
 • Poziom 21  
  Witam. Jezeli od nowości nic nie było robione to nalezy się zastanowić nad elektrolitami w zasilaczu a najlepiej je wymienić . Przedwzmacniacz to koniecznie zmienić . Poszukaj na forum jest sporo na ten temat pisane o ile nie najwięcej na temet Eltronów.Nie mniej wazne jak do basu zastosowanie własciwego głosnika.
 • Poziom 12  
  Witaj dariusdark !.
  Ponad 20 lat temu miałem ten sam problem dostosowania Eltrona 100 do gitary basowej. Były to jednak inne czasy i totalna posucha na dobry sprzęt tego rodzaju, instrumenty, głośniki itp. Postęp na dzień dzisiejszy w elektroakustyce i rozwiązaniach technologicznych jeat ogromny. Opiszę Tobie jak wówczas rozwiązałem sobie ten problem, może go zastosujesz lub potraktuj jako jedną z wielu propozycji. Tak jak koledzy we wcześniejszych postach napisali najtrudniejszym a zarazem najważniejszym tematem dla mnie było zdobycie odpowiedniego głośnika i wykonanie kolumny. Głośnik firmy "CELESTION" 160 Wat kupiłem z importu indywidualnego, za który zapłaciłem w tamtym okresie dużo pieniędzy. Dzisiaj dobry głośnik do basu można kupić bez problemu, kosztuje ok 1000 zł.
  We wzmacniaczu Eltron 100 dokonałem kilku przeróbek, włączając dodatkowo w układ wykonany przez siebie korektor graficzny. Schemat tego korektora znalazłem w książce "Wzmacniacze elektroakustyczne" wydanie trzecie rozszerzone - autor Maciej Feszczuk. Jest opisany 9-kanałowy korektor graficzny, z którego ja wykorzystałem tylko 5 kanałów dla częstotliwości 50; 200; 800 Hz; 3,2; 12,8 KHz. Wiele kłopotu sprawiło mi usytuowanie na płycie czołowej wzmacniacza pięciu potencjometrów, ale problem ten zostawiam do rozwiązania zainteresowanym. Dokonałem przeróbek tylko w module wejściowym do którego podłączałem gitarę. W tym module wymieniłem kondensatory C 401; C 403; C 404; C 405; C 410; C 412; C 414; C 416 na kondensatory tantalowe. Znika problem trzasków przy regulacji potencjometrami siły głosu i barwy zwłaszcza tuż po włączeniu zasilania. Pozostałe kondensatory elektrolityczne w tym module proponuję wymienić na nowe. Wylutowałem jedną stronę opornika R 426 od kolektora tranzystora T 405. Wejście korektora graficznego podłączyłem do kolektora T 405, zaś wyjście do wylutowanej końcówki R 426. Po uruchomieniu wzmacniacza i chwili regulacji potencjometrami uzyskałem bardzo przyjemne brzmienie instrumentu.
  Odnośnie różnicy pomiędzy Eltronem 100 a Eltronem 100 U, to są następujące: Eltron 100 posiada cztery kanały w których zastosowano oprócz potencjometra siły głosu trzy potencjometry regulujące barwę dźwięku na jeden kanał. Eltron 100 U posiada dwa potencjometry regulujące barwę dźwięku, oraz dodatkową konfigurację gniazda G 201 do którego można podłączyć komerę pogłosową. Życzę sukcesów, pozdrawiam - zgigmal.