Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator 12V 71Ah jaki max prąd w silniku ?

quatromen 03 Cze 2015 16:08 480 5
  • #1 03 Cze 2015 16:08
    quatromen
    Poziom 10  

Witam
    Mam zasilacz samochodowy 12 V, 71 Ah, wyciągnąłem go i naładowałem prostownikiem na fulla. mam także z tego auta silnik od wycieraczek 12 V, 25 A.
    Poczytałem na forum i dowiedziałem się że akumulator 71 Ah to jego max prąd jaki może dać to 71 A i może na takim prądzie pracować 1 godzinę, i mój problem polega na tym bo nie wiem czy jak podłączę ten silnik to on dostanie napięcie 12 V a jaki prąd ? dostosuje się na 25 A, czy będzie non stop max prąd 71 A ?

0 5
  • #3 03 Cze 2015 16:16
    quatromen
    Poziom 10  

Czyli od razu bez obciążenia wskoczy na max obroty przy max prądzie? czy w zależności od obciążenia będzie pobierał prąd do 25 A, czy nawet przekroczy te 25 A ?

0
  • Pomocny post
    #4 04 Cze 2015 01:42
    yogi009
    Poziom 42  

To, o czym piszesz, to zalecany prąd ładowania. Jeżeli podłączysz do akumulatora silnik wymagający 5A prądu, to on tyle sobie weźmie (w normalnych warunkach). Jest jeszcze parametr opisujący zdolność dużego wydatku prądowego akumulatora w momencie rozruchu (czyli napędzania silnika rozrusznika), to są duże prądu, szczególnie w autach z silnikiem diesla.

1
  • Pomocny post
    #5 04 Cze 2015 07:16
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

quatromen napisał:
    Poczytałem na forum i dowiedziałem się że akumulator 71 Ah to jego max prąd jaki może dać to 71 A

Herezje. Prad rozrusznika jest o wiele większy, akumulator rozruchowy o pojemności 71Ah może dać nawet 300A przez chwilę.

quatromen napisał:
    mam także z tego auta silnik od wycieraczek 12 V, 25 A.

quatromen napisał:
    mój problem polega na tym bo nie wiem czy jak podłączę ten silnik to on dostanie napięcie 12 V a jaki prąd ? dostosuje się na 25 A, czy będzie non stop max prąd 71 A ?

Prąd zależny od obciażenia silnika, na biegu luzem zapewne poniżej 10A.

quatromen napisał:
    Czyli od razu bez obciążenia wskoczy na max obroty przy max prądzie?

Tak, aczkolwiek silniki wycieraczkowe są silnikami równoległymi lub silnikami z trwałymi magnesami, nie mają tendencji do rozbiegania się (jak silniki szeregowe). Co do prądu pobieranego - patrz wyżej - jest zależny od obciążenia, z tym że w czasie rozruchu silnika może być znacznie większy.

quatromen napisał:
    czy w zależności od obciążenia będzie pobierał prąd do 25 A, czy nawet przekroczy te 25 A ?

Jesli silnik przeciążysz (duży moment oporu na wale) to zapewne przekroczy 25A.

2
  • #6 04 Cze 2015 08:53
    quatromen
    Poziom 10  

Panowie wielkie dzięki, wszystko w 100% jasne a odpowiedź jdubowski poprostu pro :D.

0