Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do gier, obróbki graficznej do 3000 zł

03 Cze 2015 20:16 1362 25
  • Poziom 11  
    Witajcie!

Przymierzam się do zakupu komputera gdyż aktualny już ma swój wiek i jego modernizacja nie ma najmniejszego sensu.

Przejrzałem temat z zestawami komputerowymi (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html), który de facto jest zarąbistym pomysłem (naprawdę super, że ktoś wpadł na taki pomysł gdyż to pozwala mieć ogląd na aktualne 'trendy').

Sugerując się tematem (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1387715.html) przedstawię dlaczego chcę kupić nowego 'kompjuta' :D

1. Zastosowanie czyli do czego komputer będzie wykorzystywany
    - głównie gry komputerowe, internet, obróbka grafiki (wektorowa i rastrowa), możliwe, że rozpocznę jakieś zabawy z wideo

2. OC/Overclocking.
    - Nie zamierzam wykonywać OC.

3. Części pozostałe po starym PC. Rzecz istotnie ważna. Można zaoszczędzić kilkanaście złotych(Obudowa/Napęd optyczny/itp.)
    - Karta graficzna jest z tamtego roku (AMD Radeon 7730 - http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd-7730-1gb-uefi-11211-03-20g-594239/). Myślę, że jestem w stanie poświęcić kasę aby kupić lepszą.

4. Istotnie ważna jest też pojemność dysku potrzebna do pracy/gier
    - Dysk o pojemności 1TB byłby wystarczający. Aktualnie mam niecałe 500 GB i jednak jest to trochę mało (a gier zainstalowanych dużo nie mam). Tutaj mała uwaga. Chciałbym zakupić również dysk SSD na sam system. Nie zamierzam na nim przechowywać nic innego. Nigdy wcześniej nie korzystałem z tego typu dysku dlatego proszę o poradę/propozycje czy jest to opłacalne i jaki dysk SSD wybrać.

5. Budżet którym dysponujemy -> bez tej informacji nie możemy dobrać odpowiedniego zestawu
    - Mój budżet na ten moment to 3000 zł.

Rozglądałem się i zestaw za 7. "Zestaw za 2800zł" z przyklejonego tematu jest dość ciekawy. Przeglądałem inne tematy i ludzie wspominali o innych nieco droższych kartach graficznych (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3041891.html) - użytkownicy polecali kartę MSI przykładowow GeForce'a. Czy faktycznie warto dołożyć nieco kasy?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i sugestie! :)
  • Pomocny dla użytkowników
    Sorin Markov napisał:
    Przejrzałem temat z zestawami komputerowymi (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html), który de facto jest zarąbistym pomysłem (naprawdę super, że ktoś wpadł na taki pomysł gdyż to pozwala mieć ogląd na aktualne 'trendy'))

Dziękuję! :-)

Co do zestawu, to 7 będzie dla Ciebie OK. Karta graficzna jest ze średniej półki, więc na najwyższych ustawieniach grafiki w najnowsze gry nie zagrasz, ale generalnie powinna sobie nieźle radzić.
    Dołóż do tego zestawu dysk SSD, np. Transcend SSD370 128GB. Kartę możesz zmienić na MSI, ma 3 lata gwarancji.
    Zobacz taką opcję, ma wszystko to, o czym wspominałeś:

Płyta główna:
    MSI B85M-E45 Intel B85 LGA 1150.
    239,00 zł

Procesor:
    Intel Core i5-4460 3,2 GHz 6MB cache s. 1150 Box.
    749,00 zł

Pamięć RAM:
    Crucial Ballistix 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9
    235,00 zł

Karta graficzna:
    MSI GF GTX960 2GB DDR5 128bit PCI-e GAMING
    929,00 zł

Dysk twardy:
    Seagate ST1000DM003 1TB sATA III 64MB.
    209,00 zł

Napęd SSD:
    Transcend SSD370 128GB, 2.5'' SSD, SATA3, TS128GSSD370S Aluminum case
    229,00 zł

Nagrywarka DVD:
    ASUS DVD Recorder DRW-24F1ST/BLK/B/AS Sata Black Oem
    55,00 zł

Zasilacz:
    Seasonic S12II Series S12II-430 (SS-430GB F3) 80Plus Bronze 430W
    218,99 zł

Obudowa:
    SilentiumPC Brutus M23 (BT-M23) Pure Black USB 3.0
    133,00 zł

Cena w sprzedaży wysyłkowej: 2996,99 zł
    Cena zestawu w oddziale: 3043,00 zł

Gotowy koszyk:
    http://proline.pl/?fn=koszyk&1:SEAGATE+ST1000...-E45;1:S12II-430;1:TS128GSSD370S;1:SPC+BT-M23
  • Poziom 2  
    Koniecznie dysk SSD na system + być może drugi SSD na gry - głupia przeglądarka startuje kilka razy szybciej na SSD niż na HDD, nie mówiąc już o wczytywaniu leveli w grach.
    Porównanie - wczytanie levelu w Wiedźminie 3 na HDD trwało u mnie ok. 30 - 40 sekund.
    Ten sam komputer, gra zainstalowana na SSD - wczytywanie levelu 5 sekund.
    Teraz dyski SSD 256 GB są dużo tańsze niż były rok temu, możesz kupić taki już za mniej niż 400 PLN, więc koniecznie zastanów się nad powiększeniem nieco budżetu i dołożenie do 256 GB, bo to naprawdę dodaje systemowi skrzydeł.
    Procesor - pomyśl nad braniem wersji K - to tylko kilkadziesiąt PLN więcej, a później może będziesz go chciał podkręcić.
    No i obowiązkowo Windows 8.1 - lepiej obsługuje nowsze karty graficzne, gry pod nim działają o nawet kilka fpsów więcej niż na Windows 7.
    Przykład: https://www.youtube.com/watch?v=LOiych1tGo8
    Tanie klucze możesz kupić na Allegro.

Daruj sobie nagrywarkę DVD - zadaj sobie bardzo ważne pytanie - kiedy ostatnio korzystałem z napędu optycznego...
    Nie licząc instalacji systemu.
    Jeśli potrzebujesz napędu tylko do instalacji systemu, to korzystając z UUI możesz wcześniej nagrać system na pendrive i zainstalować go z USB.

Aha, najlepiej gdybyś kupił części osobno, nie złożone w "komputer", nawet jeśli kupujesz z jednego sklepu. Złożenie komputera nie jest takie trudne i zajmuje max godzinę, czy dwie, a możesz zastosować lepszą pastę termoprzewodzącą na procesor, niż by Ci dali w serwisie... + masz pewność, że nie dadzą Ci podzespołów wymontowanych z jakiegoś komputera, np. używanego procesora, mobo, czy karty graficznej.
    Gdy zakupisz części osobno, będziesz widział, że sprzęt jest nowy, ma nie otwarte opakowanie. Poza tym będziesz miał gwarancję na każdy podzespół osobno i niezaplombowaną obudowę (co niektóre sklepy dalej praktykują).

Mam nadzieję, że pomogłem.
    Kevlar9 napisał:
    Procesor - pomyśl nad braniem wersji K - to tylko kilkadziesiąt PLN więcej, a później może będziesz go chciał podkręcić.

Ciekawe, ciekawe:
    i5-4460: 795zł
    i5-4690K: 985zł
    Jakbym nie liczył wychodzi 190zł. Do tego trzeba jeszcze kupić droższą płytę na Z97 i chłodzenie procesora.
    Kevlar9 napisał:
    Tanie klucze możesz kupić na Allegro.

Nie namawiaj na tym forum do zakupu nielegalnego oprogramowania.
    Kevlar9 napisał:
    możesz zastosować lepszą pastę termoprzewodzącą na procesor, niż by Ci dali w serwisie

Zwłaszcza, że pasta jest nałożona na wentylator w zestawie...

Dodano po 4 [minuty]:

Kevlar9 napisał:
    Porównanie - wczytanie levelu w Wiedźminie 3 na HDD trwało u mnie ok. 30 - 40 sekund.

Tak, tylko to jedyny zysk, więcej klatek/s nie będzie. To już lepiej dołożyć do szybszej karty graficznej na przykład.
    SSD na system przy tym budżecie jest wystarczający.
  • Poziom 11  
    Łojezuniu! Nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi! Dzięki wielkie!

speedy9 napisał:
    Karta graficzna jest ze średniej półki, więc na najwyższych ustawieniach grafiki w najnowsze gry nie zagrasz, ale generalnie powinna sobie nieźle radzić.

Czy jest duża różnica między kartą, która na tych najwyższych ustawieniach pociągnęłaby najnowsze gry? Wiadomo, że karty są nawet po 1500 złotych ale chodzi mi od jakich cen zaczynają się te 'lepsze'.

speedy9 napisał:
    Kartę możesz zmienić na MSI, ma 3 lata gwarancji.

MSI oprócz nazwy firmy i gwarancji różni się czymś od tej karty Gainward Phantom?

speedy9 napisał:
    Dołóż do tego zestawu dysk SSD, np. Transcend SSD370 128GB.

mario81 napisał:
    Napęd SSD:
    Transcend SSD370 128GB, 2.5'' SSD, SATA3, TS128GSSD370S Aluminum case
    229,00 zł

Czyli SSD mam chyba już wybrany - dzięki! :)

Kevlar9 napisał:
    Koniecznie dysk SSD na system + być może drugi SSD na gry - głupia przeglądarka startuje kilka razy szybciej na SSD niż na HDD, nie mówiąc już o wczytywaniu leveli w grach.

Masz rację - na ten moment myślę jednak tylko o SSD na system. Być może w przyszłości dokupię drugi a ceny wtedy będą jeszcze niższe :P

Kevlar9 napisał:
    Daruj sobie nagrywarkę DVD - zadaj sobie bardzo ważne pytanie - kiedy ostatnio korzystałem z napędu optycznego...

No właśnie tez uważam, że nagrywarka nie jest zbytnio potrzebna. Windowsa zainstaluję z Pendrive'a a gry zwykle mam w wersji digital więc może trochę na tym zaoszczędzić.

Kevlar9 napisał:
    Aha, najlepiej gdybyś kupił części osobno, nie złożone w "komputer", nawet jeśli kupujesz z jednego sklepu. Złożenie komputera nie jest takie trudne i zajmuje max godzinę, czy dwie, a możesz zastosować lepszą pastę termoprzewodzącą na procesor, niż by Ci dali w serwisie... + masz pewność, że nie dadzą Ci podzespołów wymontowanych z jakiegoś komputera, np. używanego procesora, mobo, czy karty graficznej.
    Gdy zakupisz części osobno, będziesz widział, że sprzęt jest nowy, ma nie otwarte opakowanie. Poza tym będziesz miał gwarancję na każdy podzespół osobno i niezaplombowaną obudowę (co niektóre sklepy dalej praktykują).

Moźe to brzmi trochę abstrakcyjnie ale faktycznie istnieje ryzyko, że części nie będą oryginalne. Wiadomo, że duża firma najpewniej nie poleci aż tak 'po bandzie' ale zawsze takie ryzyko jest. Co prawda komputery to ja składałem ponad 4 lata temu i nie wiem dokładnie jak to się robi teraz ale zastanowię się na tą opcją. To chyba kwestia przykręcenia kilku śrubek, dodania procka z radiatorem, podłączenia kabli i dysków. Co do pasty to Pan Speedy9 również potwierdził, że
    speedy9 napisał:
    pasta jest nałożona na wentylator w zestawie...
    i to akurat prawda. Więc wychodzi, że wystarczy wszystkie rzeczy połączyć ze sobą :P

speedy9 napisał:
    Ciekawe, ciekawe:
    i5-4460: 795zł
    i5-4690K: 985zł
    Jakbym nie liczył wychodzi 190zł. Do tego trzeba jeszcze kupić droższą płytę na Z97 i chłodzenie procesora.

Ano faktycznie ceny nie są aż tak małe. Na razie pozostanę przy wersji standardowej.

Myślałem o odrzuceniu nagrywarki a dodaniu 16GB ram. Czy to dobre rozwiązanie?
    mario81 napisał:

Przyznam, że tej strony nie widziałem wcześniej a ceny mają dość konkurencyjne. Korzystał ktoś z tego sklepu internetowego?

Może ktoś powiedzieć również jak ma się sprawa złożenia komputera przez serwis internetowy? Czy faktycznie dochodzi do takich sytuacji jak opisał Kevlar9?
    Sorin Markov napisał:
    Czy jest duża różnica między kartą, która na tych najwyższych ustawieniach pociągnęłaby najnowsze gry? Wiadomo, że karty są nawet po 1500 złotych ale chodzi mi od jakich cen zaczynają się te 'lepsze'.

Moim zdaniem, raczej od 1300 zł. R9 290 albo GTX 970. Ale to zależy również od samych gier oraz rozdzielczości.

Sorin Markov napisał:
    MSI oprócz nazwy firmy i gwarancji różni się czymś od tej karty Gainward Phantom?

Zależy jaka. Przykładowo MSI Gaming jest cichsza od tego Phantoma. Test kilku GTX 960:
    http://www.overclockers.ru/lab/68878_5/vybira...-nvidia-geforce-gtx-960-obzor-11-modelej.html
    Ostatnia tabela, to poziom głośności. Jaśniejszy niebieski słupek - spoczynek, ciemniejszy - obciążenie benchmarkiem.

Sorin Markov napisał:
    Czyli SSD mam chyba już wybrany - dzięki! :)

Ewentualnie rzuć jeszcze okiem na Crucial MX lub BX, są droższe o ~25 zł, wg testów odrobinę szybsze, choć nie wiem czy to odczujesz.

Sorin Markov napisał:

Jeśli naprawdę potrzebujesz aż tyle, jeśli cię stać oraz nie zrobisz tego kosztem np. procesora, zasilacza czy karty graficznej, to czemu nie.

Sorin Markov napisał:
    mario81 napisał:

Przyznam, że tej strony nie widziałem wcześniej a ceny mają dość konkurencyjne. Korzystał ktoś z tego sklepu internetowego?

Proline jest stare jak węgiel ;) Działa od początku lat 90. To dobry sklep. Osobiście kupowałem w nim wiele rzeczy.
    Sorin Markov napisał:

Nie ma takiej potrzeby.
    mario81 napisał:
    Ewentualnie rzuć jeszcze okiem na Crucial MX lub BX, są droższe o ~25 zł, wg testów odrobinę szybsze, choć nie wiem czy to odczujesz.

Nie odczuje.
    Sorin Markov napisał:
    Wiadomo, że karty są nawet po 1500 złotych

Zapewniam, że są też sporo droższe. Ty powinieneś się zainteresować GeForce GTX970 jeśli chcesz szybszą kartę. Różnica w cenie na korzyść Radeona R9 290 jest zbyt mała by warto było kupować obecnie mniej wydajnego Radeona.
  • Poziom 11  
    Okej. Raczej złożę sam komputer. Teraz pytanie gdzie zamówić te części? Proline czy Morele? Najlepiej byłoby kupić wszystko w jednym serwisie.

speedy9 napisał:
    Zapewniam, że są też sporo droższe. Ty powinieneś się zainteresować GeForce GTX970 jeśli chcesz szybszą kartę. Różnica w cenie na korzyść Radeona R9 290 jest zbyt mała by warto było kupować obecnie mniej wydajnego Radeona.

O kurczę :D Ona jest zdeczka droższa od tej w zestawie :P Ale na przyszłość lepiej wiedzieć
    W zasadzie zamawiając na morele.net, po wpisaniu kodu promocyjnego, wysyłkę (i ewentualnie montaż - za 1 zł) masz za darmo, więc to też dobra opcja.

Na przykład taka propozycja:

Płyta główna - Gigabyte GA-B85M-D3H - 265,00 zł
    Procesor - Intel Core i5-4460 3.20GHz - 778,00 zł
    Pamięć RAM - Crucial Ballistix Tactical 8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 1.35V - 259 zł
    Karta graficzna - MSI GeForce GTX 960 OC 2GB - 849,00 zł
    Dysk twardy - Western Digital Caviar Blue 3.5'' 1TB - 228,00 zł
    Dysk SSD - Transcend SSD370 128GB - 229,00 zł
    Nagrywarka DVD - LG DVD-RW GH24NSC0 - 53 zł
    Zasilacz - SeaSonic M12II-520 EVO 520W Modularny - 230,00 zł
    Obudowa - Raijintek Arcadia USB 3.0 czarna - 119,01 zł

W sumie 3010 zł.
    Gotowy zestaw: http://www.morele.net/inventory/info/ziFRjQ/

Kod promocyjny:
    speedy9 napisał:
    Kody do morele.net:
    Złożenie za 1zł i darmowa wysyłka: O6A2MVKEK1 lub W3FHN58JFW lub O44Y129AC8 (trzeba dodać wcześniej do koszyka usługę złożenia komputera, zamówienie za min. 1500zł)

Wspomniana usługa montażu podzespołów:
    www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komp...-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/

Natomiast jeśli chcesz złożyć samemu, to ewentualnie możesz wybrać inną promocję, wrzuć sobie do koszyka ten pendrive:
    http://www.morele.net/pendrive-kingston-datatraveler-100-g3-8gb-usb-3-0-dt100g3-8gb-570574/
    Wpisz kod: LP4VT3IVI0
    Dostaniesz pendrive za 1 zł i wysyłkę za darmo.

Kiedyś jeszcze była promocja z kartą WiFi, ale przed chwilą sprawdzałem ową kartę i dwa kody znalezione na forach, no i niestety ta promocja już nie działa.
  • Poziom 11  
    Okej koszyk zaktualizowany - z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi! Wezmę opcję z pendrive i sam raczej dam radę złożyć zestaw :P

Mam pytanie co do karty. Warto wydać trochę więcej na http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx...dr5-hdmi-dvi-i-3xdp-gtx-960-gaming-2g-706592/ czy lepiej polecieć na normalnej MSI (nie Gaming) a w przyszłości ewentualnie kupić lepszą kartę?

Wiem, że ta aktualnie w zestawie najgorsza nie jest dlatego pytam :P

#edit
    Jak się ma ten zasilacz Seasonic? To jest sprawdzona firma? Swego czasu pamiętam, że OCZ i Cheiftech były dość mocnymi zasilaczami.

Jak wygląda montaż dysku SSD? Czy należy kupić specjalną kieszeń dodatkowo?
    Wersja Gaming ma wyższe taktowania oraz lepsze chłodzenie, co może spowodować, że temperatury jak i hałas będą niższe. Jeśli możesz naciągnąć budżet, to czemu nie.

Seasonic produkuje jedne z najlepszych zasilaczy, z których korzystają również inne marki (np. XFX, Corsair, Antec itd.). Ten M12II-520 EVO jest bardzo dobrą opcją, nie znajdziesz zasilacza o takiej jakości (DC-DC, japońskie kondensatory, itd.), z takimi możliwościami (odpinane wszystkie przewody), za cenę 230 zł (o ile morele jej szybko nie zmieni, ponieważ normalnie ten zasilacz kosztuje zazwyczaj ponad 300 zł, w innych sklepach).
    Patrząc na wyniki niektórych recenzji, to potrafi zrobić ogromną różnicę. Jedne wersje (nie-referencyjne) nagrzewają się do ponad 70 stopni, inne do około 50. Różnica w generowanym hałasie, to również około 10dB. Innymi słowy - spore różnice, jak dla mnie.
  • Poziom 11  
    Zakupiłem zestaw na Morele według Waszych wytycznych :D Dzięki wielkie za pomoc. To jest mega, że można zapytać kogoś bardziej kompetentnego o radę kiedy samemu nie siedzi się od dłuższego czasu w temacie.

Podobno w piątek wysyłają sprzęt. Dam znać jak mi poszło składanie i mam nadzieję, że zamknę temat pisząc odpowiedź na nowym komputerze :)
  • Poziom 35  
    mario81 napisał:
    Ten M12II-520 EVO jest bardzo dobrą opcją, nie znajdziesz zasilacza o takiej jakości (DC-DC, japońskie kondensatory, itd.)

Akurat DC-DC to masz w modelach 750W oraz 850W, przynajmniej tak wynika ze strony producenta
    http://www.seasonicusa.com/M12-EVO-Edition.htm

Poza tym to rzekomo to samo co zwykły M12II z tą różnicą, że dostał w pełni modularne okablowanie.
    Zgadza się, mój błąd, nie doczytałem, że 520/620 nie mają DC-DC. Co w sumie nie umniejsza faktowi, że to bardzo dobry zasilacz, szkoda tylko, że cena poszybowała o 50 zł w górę, bo inaczej nie miałby konkurencji.
  • Poziom 11  
    ups więc kupiłem kijowy zasilacz jak się okazuje?
  • Poziom 11  
    Rozumiem. Może ktoś podesłać link do lektury opisującej te problemy deep idle w architekturze Haswell? Chętnie bym się zapoznał z tym.

Koniec końców zawsze można w przyszłości wymienić zasilacz.
  • Poziom 43  
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-has...ergetyczny-c6-7-niekompatybilny-zasilacz.html
    To można wyłączyć w bios (deep idle), standardowo chyba są wyłączone. Po prostu nie będzie tak mega oszczędny przy długim spoczynku (kwestia kilku - kilkunastu W więcej).
    Po kupnie płyty głównej, stany C6/C7 powinny być domyślnie wyłączone, więc nie ma problemu. Tu chodzi o pobór mocy podczas wprowadzenia PC w stan uśpienia. W Haswell zeszli z 6W do około 0.6W. Jeśli będziesz stawiał PC w stan uśpienia przez np. 12 godzin na dobę, zobaczysz miesięczne oszczędności w postaci... około złotówki. Chyba nic więcej nie trzeba dodawać. W razie czego sprawdź tylko czy w BIOSie masz wyłączone stany C6/C7 i tyle w tym temacie. PC będzie normalnie funkcjonował i nie będzie problemów.
  • Poziom 11  
    Siema wszystkim!

Myślałem, że obędzie się pytań przy składaniu ale mam niestety ich kilka. Swoją drogą te nowe sprzęty bardzo przyjemnie się składa - nawet wielu śrub nie trzeba używać.

http://i.imgur.com/JfKpW7N.jpg
    Czy tę zaślepkę muszę zdejmować z karty graficznej? Przyznam szczerze, że lepiej dla mnie aby została.

http://i.imgur.com/khtanpg.jpg
    Nie wiem czy dobrze widać. Chodzi mi o to wejście ATX 12V. Czy muszę tam podłączyć zasilanie skoro już jedno jest podłączone do MOBO ATX 24 pinowe bodajże?

#edit
    znalazłem kabel 2x4 piny do tego atx 12v i podłączyłem. Teraz już działam z nowego kompa. Pozostała kwestia tej zaślepki na karcie graficznej.

Może to przewrażliwienie ale ma ktoś jakiś pomysł jak mógłbym zweryfikować poprawność podłączenia wszystkich podzespołów? Sprawdzić czy dyski są okej, czy wszystko gra. Z góry dzięki!
    Nie musisz ściągać tej zaślepki z karty. Ona w niczym nie przeszkodzi, jeśli będzie sobie tam założona. Nie stopi się, ani nie przełączy karty w tryb SLI itd. ;)

A co do weryfikacji połączeń itp., tu głównie pozostają rzeczy typu sprawdzenie działania USB 2.0 i 3.0 oraz audio na przodzie obudowy, sprawdzenie czy kabel 6-pin masz podłączony do karty graficznej oraz np. czy żadne kable nie pałętają się rozczapierzone w okolicy wentylatorów.
  • Poziom 11  
    Super - dzięki za pomoc :)

Mam kolejne pytanie. Zainstalowałem Windowsa na SSD natomiast 1TB jest na wszystko inne. Zauważyłem,że w BIOSie jako boot jest TS(numery) czyli mój SSD ale przy nim jest napis Windows Boot Manager... tak jakby na SSD była zapisana jedynie część rozruchowa systemu. Może mi ktoś to wytłumaczyć?
    Temperatura procka w BIOSie wskazuje na 35 stopni :P