Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wszystkie - przedłużenie życia pakietów do elektronarzędzi

04 Cze 2015 12:03 3537 8
  • Poziom 16  
    Witam serdecznie.
    Jakieś 3 lata temu kupiłem wiertarko-wkrętarkę w Leroy Merlin marki PowerG. Urządzenie służy mi po dziś dzień, tyle że padł mi jeden pakiet- ewidentnie stracił pojemność. Zastanawiam się czy oddać pakiet do regeneracji (ok 90pln) czy zainwestować w nowe narzędzie.
    Nie jestem profesjonalistą, ale często zdarza mi się korzystać z elektronarzędzi. Nie szukam Makit, Boschów i reszty górnej półki, ale zależałoby mi na czymś co posłuży równie długo jak mój mały żółty przyjaciel.

Przeglądając aukcje i porównując oferty sklepów widzę że za ok 150 pln można kupić już coś w miarę przyzwoitego(przynajmniej ze zdjęć :P). Martwi mnie tylko czas ładowania, producenci przeważnei piszą że pakiety po 1200 mAh ładują się 3-5h, co na moje oko szybko wykończy akumulator. Czy ktoś bawił się w obniżanie prądu ładowania, tak żeby np bateria ładowała się i 10h, ale posłużyła dłużej?
  • Warunkowo odblokowany
    lis6502 napisał:
    Czy ktoś bawił się w obniżanie prądu ładowania, tak żeby np bateria ładowała się i 10h, ale posłużyła dłużej?

Akumulatory NiCd im mniejszy prąd ładowania tym mniej się zużywają natomiast NiMH powinny być ładowane dużym prądem.
    Ja bym się pokusił o samodzielną regenerację - tzn rozebrał akumulator i wymienił ogniwa.
    Poszukaj w sieci podobnych ogniw np na allegro.
  • Poziom 16  
    Ogniwa to nie problem- gorzej z ich połączeniem. Pakiet składa się z trzech litowo-jonowych ogniw 18650 i o ile same ogniwa nietrudno, o tyle gorzej z łączeniem ich. Nie widzi mi się kupienie nowych ogniw i zlutowanie z nich pakietu, który po nagrzaniu lutownicą straci 2/3 pojemności. Nie posiadam zgrzewarki ani wiedzy i determinacji na zbudowanie własnej, zatem skłaniam się ku gotowcowi.
    edit: zresztą, pytanie idzie o modyfikacje fabrycznej ładowarki tak by obniżyć prąd ładowania ;)
    Piszesz o różnicach w charakterystykach ładowania w zależności od chemii ogniwa- skąd te informacje? Chętnie uzupełniłbym własną wiedzę w tej materii.
  • Poziom 8  
    Aha czyli najprościej było by wymienić akumulatorek na nowy. Patrzyłem w sklepach to ceny zaczynają się od 15 zł.
    Jeszcze sprawdzę jakie jest napięcie jak odlutuje ten akumulator ud układu ładowania jakie będzie napięcie.
  • Poziom 16  
    Narazie niczego nie odlutowywuj- przemierz poszczególne ogniwa. Będziesz wtedy wiedział ile ogniw musisz zamówić (kilka ogniw=pakiet. Pakiet+elektronika=akumulator).
  • Poziom 8  
    Hmm u mnie to wygląda tak jak na zdjęciu:

T wszystkie - przedłużenie życia pakietów do elektronarzędzi

Ten akumulatorek w papierowej obudowie to nie jest jedno ogniwo?
    Czy w nim są jeszcze złączone pakiety ogniw?

Sprawdziłem napięcie ładowania po odłączeniu akumulatora i wynosi 3,95V.
  • Poziom 16  
    Jeżu kolczasty, co to za chińczyk xD.
    Tak, ten akumulatorek to ogniwo. Zastanawia mnie tylko jak to jest że jedno ogniwo 3.6 ładowane jest napięciem 13 z groszem Volta.
    3.25 V odpowiada rozładowanemu ogniwu. Sprawdź jeszcze czy aby napewno jest ładowanie.
    Podłącz ładowarkę i sprawdź napięcie na ogniwie- powinno być wyższe.
  • Poziom 8  
    heh, 13V to jest końcówce ładowarki, zaś napięcie po odlutowaniu przewodu od akumulatora wyniosła mi 3,95V. To takie napięcie chyba jest dobre, to z tego wynika że pewnie akumulatorek jest walnięty.
    Rozejrzę się za nowym akumulatorkiem i zobaczę czy zadziała.
  • Poziom 16  
    Wybaczcie, że trochę późno odpisuję, ale widziałem dwa takie problemy(tzn 2 posty dot. problemów z ładowaniem Wkrętarki Parkside PASS 3,6V) szukając opisu wkrętarki a nigdzie rozwiązania, więc podpowiadam. U mnie był ten sam problem - winne jest sterowanie ładowaniem tego ogniwa. Fakt, dziwne jest że zasilacz do ładowania pojedynczego ogniwa 18650 ma napięcie 13v, ale nie ważne.

Problem rozwiązałem w taki sposób - zamieniłem oryginalny układ ładujący to ogniwo na układ TP4056 dostępny w sieci za kilka złotych i ładuję to ładowarką do telefonu. Układ ma zabezpieczenie, więc nie powinien zniszczyć ogniwa. Działa już kilka miesięcy i jest OK. Wyjście układu TP4056 podłączamy do akumulatora zgodnie z biegunowością i tyle.
    Oczywiście jeden układ do 1 ogniwa.